Trzy razy wysłuchał Mazurka Dąbrowskiego

Trzy razy wysłuchał Mazurka Dąbrowskiego - Zdjęcie główne

Mimo dużej konkurencji znów okazał się niepokonany. Czesław Roszczak z Łagiewnik, reprezentujący UKS „Olimpijczyk” Pogorzela, wrócił niedawno z Mistrzostw Europy Weteranów w Rzutach Nietypowych. Odbyły się one w dniach 15 - 17 lipca w Jüterbogu (w Niemczech).

Czesław Roszczak wystartował tam w 7 konkurencjach. Już w pierwszym dniu trzykrotnie stał na podium, zdobywając 2 złote medale i 1 brązowy medal. Walka była bardzo zacięta. Pierwszą konkurencją była schotorama (pchnięcia kulą z miejsca 5 kulami o różnej wadze), w której Roszczak uzyskał 51,04 m (3 kg - 12,96m; 4 kg - 11,02m; 5 kg – 10,01m; 6 kg – 8,76m; 7,26 kg – 8,29m) i zdobył złoty medal. Na drugim miejscu znalazł się olimpijczyk wieloboista z Niemiec, który uzyskał tylko o 13 cm gorszy wynik. Drugą konkurencją była schockorama (rzuty 3 kulami z miejsca sposobem dyskowym o różnej wadze). W tej konkurencji bezkonkurencyjny był Roland Heiler , a na drugim miejscu uplasował się Gunter Fandrich, tuż za nim, zdobywając brązowy medal, Czesław Roszczak z wynikiem 61,77m (2 kg – 23,99m; 2,5 kg – 20,58m; 3 kg – 17,20m). Po podliczeniu dwuboju atletycznego zwycięzcą został Czesław Roszczak, uzyskując 112,81m.

W drugim dniu nastąpiła poprawa pogody i warunki do startu były korzystniejsze. Pierwszą konkurencją był dysk grecki (rzuty z miejsca dyskiem o wadze 2,5 kg). Czesław Roszczak wywalczył tam srebrny medal z wynikiem 21,55 m. Drugą konkurencją był rzut ciężarkiem 3 kg jednorącz z obrotu. Tutaj reprezentant UKS „Olimpijczyk” Pogorzela zdobył srebrny medal wynikiem 29,85m. Trzeci dzień to młot szkocki o wadze 5 kg, który był rozgrywany w deszczu. Wynik uzyskany przez Roszczaka wystarczył tylko do zdobycia brązowego medalu. Po południu zaświeciło słońce i pomimo opóźnienia konkurencji Czesław Roszczak, startując już w ostatniej konkurencji, zdobył trzeci złoty medal. Ostatnią konkurencją był trójbój ciężarkowy. Były rzuty ciężarkami o wadze 3 kg – 28,08m,5 kg - 20,74m i 7,5 kg - 16,50m. W sumie 65,32 m wystarczyło do zwycięstwa. Najbardziej ucieszył wynik 16,50m, uzyskany w ciężarku 7,5 kg, co jest nowym rekordem Polski w tej konkurencji w kat. M75. - Mistrzostwa Europy można uznać za udane. Mimo dużej konkurencji ze strony niemieckiej, zdobycie 7 medali można uznać za dobry prognostyk przed Mistrzostwami Świata, które na przełomie października i listopada odbędą się w Australii – podsumowuje Czesław Roszczak.