Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fines
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Uważają, że rekompensata im się należy

› Społeczeństwo 10 miesięcy temu    27.11.2018
Agata Fajczyk
komentarzy 7 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. fotomontaż M. Mostowy

Po wyborach samorządowych w gminach mieszkańców czekają wybory nowych sołtysów oraz przewodniczących osiedlowych rad. Gostyńscy sołtysi domagają się zmiany sposobu naliczania diet, a z tym wiąże się podwyżka.

Zgodnie z wnioskiem, który wpłynął do Urzędu Miejskiego w Gostyniu, sołtysi proponują, aby wysokość diety wynosiła 33% najniższego wynagrodzenia brutto, proponowanego przez ministerstwo. Zależy im też na tym, aby co roku nie trzeba było weryfikować wysokości diety sołtysów - jeśli najniższe wynagrodzenie w kraju wrośnie, to ona również. - Wyznacznikiem naliczenia diety na rok X +1 byłoby najniższe wynagrodzenie brutto, obowiązujące w Polsce zawsze na dzień 30 września roku X - czytamy w szczegółowych wyjaśnieniach. - Dieta ustalana procentowo według propozycji będzie tym samym powiązana z warunkami płacowymi, obowiązującymi w kraju i będzie podlegała automatycznej waloryzacji, w zależności od zmian minimalnego wynagrodzenia.

O trudnościach z przejazdem przez Piaski - KLIK

Przez taką regulację naliczania uposażenia sołtysi z gminy Gostyń chcieliby uzyskać rekompensatę za wykonywaną pracę. Sądzą, że obowiązków mają sporo.

- Żartuję czasami, że jesteśmy wieloosobową, wielozadaniową instytucją: ośrodkiem kultury, urzędem skarbowym ośrodkiem sportu i pomocy społecznej. I jeszcze wydziałem inwestycji - mówi Paweł Stachowiak, sołtys Goli. To on, wraz z gospodarzem Starego Gostynia Sławomirem Nowaczykiem jest inicjatorem wniosku o zmianę sposobu naliczania diet sołtysów. Petycję przygotowali po rozmowach z pozostałymi sołtysami gminy Gostyń oraz szefami rad osiedli i „puścili w obieg”, aby każdy mógł zapoznać się z treścią i podpisać.

Obecnie otrzymują miesięcznie dietę w wysokości 402 zł, gmina raz na kwartał wypłaca też kilometrówkę oraz inkaso - w zależności od kwoty zebranego podatku. Tutaj zyski są niewielkie. - Coraz więcej mieszkańców płaci podatki drogą elektroniczną - podkreślają inicjatorzy zmian w sołeckich dietach. Według wyliczeń uposażenie od stycznia 2019 r. miałoby wzrosnąć do kwoty 686,40 zł.

Gostyński burmistrz Jerzy Kulak wie o propozycji sołtysów. Co o tym sądzi? Czy będzie namawiał radnych, aby podnieśli im uposażenie?

Przeczytaj w bieżącym numerze „Życia Gostynia”

[AKTUALIZACJA 28 listopad godz. 09:57]

Artykuł o propozycji zmiany naliczania diet sołtysów wzbudził duży odzew. Niektórzy (w tym sami sołtysi) mieli wątpliwości, czy rzeczywiście we wniosku zaproponowano wzrost uposażenia sołtysów aż o 70%, zatem poniżej publikujemy fragment wniosku, który dotarł do gostyńskiego magistratu:

 

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (7)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Roman
10 miesięcy temu ocena: 0%  7
Z czym do ludu panowie sołtysi- radny 900 soltys niemalże 700 + dodatki
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wioska
10 miesięcy temu 6
Są sołtysi i sołtysi są tacy którzy serce w swoją rolę wkładają a są tacy co w nosie wszystko mają
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zdzich z tych Tych
10 miesięcy temu ocena: 50%  5
Sołtys to funkcja SPOŁECZNA. Nie twierdzę, że sołtys ma za swoją kasę zasuwać, bo ten temat jest już rozwiązany (inkaso + kilometrówka). Sama pensja za "bycie" to nieco za dużo. Z drugiej strony są wioski tak dobrze zarządzane i zorganizowane, że faktycznie tym ludziom należałoby się parę groszy w ramach "wdzięczności" za trud włożony w rozwój ich małych ojczyzn...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ok
10 miesięcy temu ocena: 67%  4
Skończmy już z tym wolontariatem i wstydem związanym z upominaniem się o należne wynagrodzenie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ala
10 miesięcy temu ocena: 60%  3
To nie wstyd tylko sołtysów się nie docenia.
~ INGA
10 miesięcy temu ocena: 44%  2
Powiem krótko - młodzi sołtysi nie chcą być społecznymi sołtysami tylko za wynagrodzeniem - mam do nich propozycje - 1. Niech zajmują się sołectwem i pokażą co potrafia i 2. Po naukę jak być sołtysem niech się wybiorą do SOLTYSA Tworzymirek, Gaju i Miranowa Pana Czesława Frąckowiaka .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ sese
10 miesięcy temu ocena: 75%  1
Ło matko no faktycznie w Tworzymirkach Gaju i Miranowie mają tyle ludzi i gospodarstw do ogarnięcia że HOHO zejdz na ziemie INGA