Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fines
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

W letniej gorączce szybko się zepsują?

› Zdrowie i uroda ponad rok temu    26.07.2018
Tomasz Teodorczyk
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 W ciągu roku zjadamy ponad 100 jajek W ciągu roku zjadamy ponad 100 jajek fot. Tomasz Teodorczyk

Przywożone do sklepów jaja trafiają do lodówki lub na zwykłe półki. Zaniepokojony czytelnik obawia się, że przez te ,,upały" kupi nieświeże.

 

Przy letnich temperaturach jajka powinny trafiać do lodówek. Dzięki temu będą dłużej świeże i nie będziemy mieli obaw, że się popsują. Ale nie martwmy się, gdy zobaczymy pudełko na zwykłej sklepowej półce. W wielu sklepach znajdują się klimatyzacje, które utrzymują temperaturę na stałym poziomie – a to ma ogromny wpływ na jajka. Po zakupie pudełka najważniejsze jest to, aby włożyć je jak najszybciej do lodówki – wyjaśnia gostyński dietetyk Izabela Gościańska.

Nadzór sanitarny nad jajami w sprzedaży, prowadzi Państwowa Inspekcja Sanitarna. Fermy kur nadzorowane są natomiast przez Inspekcję Weterynaryjną. W powiecie gostyńskim urzędową kontrolę i monitoring prowadzi Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Gostyniu, która zajmuje się pobieraniem próbek jaj z obrotu detalicznego i hurtowego.

Jajka badane są w kierunku zanieczyszczeń mikrobiologicznych – sprawdzana jest obecności bakterii Salmonella na powierzchni skorupki i we wnętrzu jaj. W 2017 roku przebadano 4 próbki jaj z różnych miejsc sprzedaży, natomiast w roku bieżącym do chwili obecnej poddano 2 próbki. Jak podaje gostyński Sanepid, na lokalnym rynku nie wystąpiły skażone jaja.

Leżał nieprzytomny, a obok niego znajdowały się m.in. woreczki z podejrzaną substancją - CZYTAJ

UWAGI DLA KONSUMENTÓW

  • Jeśli jaja mają być przechowywane przez dłuższy czas, nie mogą być poddane procesom mycia, z uwagi na możliwość powstania mikrouszkodzeń skorupki, co może prowadzić do wtórnego zakażenia wnętrza jaja.
  • Jaja należy przechowywać w stałej temperaturze do 10oC, najlepiej w urządzeniu chłodniczym. Podczas przechowywania, jaja nie powinny bezpośrednio stykać się z innymi środkami spożywczymi.
  • Ze względu na fakt, iż jaja bywają zakażone bakterią Salmonella na powierzchni skorupki, bądź we wnętrzu, proponuje się przed wybiciem w warunkach domowych i innych, wyparzenie ich. Wyparzanie polega na potraktowaniu jaja wrzącą wodą przez kilkanaście do kilkudziesięciu sekund. Proces ten nie będzie skuteczny, jeśli jajo jest zakażone we wnętrzu.

Czytaj także o: 725-leciu sołectwa - KLIK

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!