Warto poznać Beksińskiego. Wystawa czynna tylko kilka dni

Opublikowano:
Autor:

Warto poznać Beksińskiego. Wystawa czynna tylko kilka dni - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Dzieła sztuki Zdzisława Beksińskiego - wybitnego i wszechstronnego artysty malarza, fotografika, rzeźbiarza oraz grafika komputerowego, rodem z Sanoka - zawitały do Gostynia. Dziś w GOK „Hutnik” otwarto wystawę pt. Beksiński Nieznany”. Dorobek artystyczny jest prezentowany w dużej sali ośrodka kultury, w niepowtarzalnym klimacie.

Pieczę nad działami Beksińskiego sprawuje Muzeum Historyczne w Sanoku, które udostępniło ponad sto dzieł artysty na rzecz jedynego w swoim rodzaju, ogólnopolskiego tournee wystawy "Beksiński Nieznany". W Gsotyniu działa sztuki artysty można ogladac dzięki Ewie i Januszowi Baryckim z Fundacji Beksińki.

Skąd tytuł "Beksiński Nieznany"?

- Pokazujemy twórczość autora, z której znany jest najmniej. Jest wiele osób, które wchodzą na wystawę i dziwią się, że Beksiński zaczynał od fotografii, że pod koniec lat 90.wykonywał fotomontaże komputerowe i grafikę komputerową - mówi Ewa Barycka z Fundacji Beksiński.

Oprócz fotografii (1955-1960), fotomontaży i grafik komputerowych (1996-2004) oraz obrazów wystawa daje niepowtarzalną okazję do zobaczenia wielu innych ciekawych rzeczy.

- Można wziąć udział w ciekawym wykładzie multimedialnym, poświęconym Beksińskiemu. To także jest element wystawy. Oprócz tego prezentowane są filmy dokumentalne, gdzie sam artysta opowiada o swoim życiu, twórczości. Filmy zawierają bardzo ciekawe wypowiedzi krytyków sztuki. Przewidziano dyskusję o filmie „Ostatnia Rodzina”. Uzupełnieniem wystawy jest pokaz wirtualnej rzeczywistości. To taka „wisienka na torcie”. Zwiedzający mogą założyć okulary sferyczne i wejść do środka obrazu Zdzisława Beksińskiego - zachęca Ewa Barycka.

Projekt wykorzystujący technologię Virtual Reality (wirtualnej rzeczywistości) pozwala "wniknąć" w obrazy Beksińskiego, wejść do jego świata i chłonąć go wszystkimi zmysłami. Warto spróbować.

Wystawa jest też ciekawa pod wzgledem edukacyjnym - zaplanowano wykłady biograficzne o Beksińskim - dla publiczności w sobotę (22.09) i w niedzielę (23.09).

Wystawa jest czynna codziennie - do 23 września, w godz. 10.00 - 22.00. Oprócz wstępu indywidualnego, rozbudowano ofertę dla grup zorganizowanych i dla szkół.

- Już jesteśmy zachwyceni odzewem - okazuje się, że akces do udziału w wystawie zgłosiły nie tylko szkoły gostyńskie, ale zapisały się także szkoły z Kościana, Jarocina, Śremu, a nawet z Grodziska Wielkopolskiego - cieszy się Tomasz Barton, dyrektor GOK Hutnik.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE