Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Widowisko historyczne po 5 latach wraca na rynek

› Społeczeństwo 2 miesiące temu    18.01.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 4 / 100%
A A A
 fot. Muzeum Gostyń

Po pięciu latach na rynku w Gostyniu będziemy mogli znowu zobaczyć rekonstrukcję historyczną. Niebawem przypada 75. rocznica zdobycia miasta przez Armię Czerwoną.

- Różnie to można nazywać - wyzwoleniem, ja obstawiam, że to jest koniec okupacji hitlerowskiej w Gostyniu i uznaliśmy, że z tej okazji warto przypomnieć mieszkańcom historię, która wydarzyła się w mieście i okolicy - mówi Sławomir Handke, główny organizator plenerowego widowiska historycznego, które zostanie osadzone w realiach schyłkowego okresu II wojny światowej.

W sobotę, 25 stycznia o godz. 16.00 na gostyńskim rynku pokazane zostaną epizody, które niekoniecznie miały miejsce na gostyńskim rynku - np. wjazd Armii Czerwonej od strony Piasków.

- Gostyń nie miał obrony, oddziały niemieckie wycofały się z miasta, chcemy przekazać epizody historyczne w oparciu o zachowane materiały źródłowe, na podstawie relacji i wspomnień świadków, zachowanych dokumentów, odtworzyć wydarzenia z początku 1945 r., jakie miały miejsce w samym Gostyniu i w okolicy - dodał Sławomir Handke. Na rekonstrukcyjnym placu boju będzie można zobaczyć blisko 150 pasjonatów w umundurowaniu z epoki, kaskaderów oraz przegląd oryginalnych pojazdów militarnych w tym radziecki czołg średni T-34/85.

Z kuchni polowej posmakować będzie można tradycyjną wojskową grochówkę. Całość utrzymana zostanie w atmosferze wielkiej, plenerowej lekcji historii, znanej choćby z legendarnych już Stref Militarnych.

Ponadto, w dniach poprzedzających inscenizację uczniowie gostyńskich szkół - w czasie edukacyjnych warsztatów - poznają genezę, przebieg oraz skutki wyparcia niemieckiego okupanta z regionu.

Wstęp do strefy dla publiczności jest bezpłatny. Organizatorami przedsięwzięcia są: GOK „Hutnik”, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu, Muzeum w Gostyniu, Stowarzyszenie Historia Militaris, Handmet Military oraz Studio Historyczne Huzar.

TUTAJ - o panu Antonim, który trzyma się nieźle, chociaż 12 stycznia skończył 102 lata

+ 4 głosów: 4 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!