Widowisko historyczne po 5 latach wraca na rynek

Opublikowano:
Autor:

Widowisko historyczne po 5 latach wraca na rynek - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Po pięciu latach na rynku w Gostyniu będziemy mogli znowu zobaczyć rekonstrukcję historyczną. Niebawem przypada 75. rocznica zdobycia miasta przez Armię Czerwoną.

- Różnie to można nazywać - wyzwoleniem, ja obstawiam, że to jest koniec okupacji hitlerowskiej w Gostyniu i uznaliśmy, że z tej okazji warto przypomnieć mieszkańcom historię, która wydarzyła się w mieście i okolicy - mówi Sławomir Handke, główny organizator plenerowego widowiska historycznego, które zostanie osadzone w realiach schyłkowego okresu II wojny światowej.

W sobotę, 25 stycznia o godz. 16.00 na gostyńskim rynku pokazane zostaną epizody, które niekoniecznie miały miejsce na gostyńskim rynku - np. wjazd Armii Czerwonej od strony Piasków.

- Gostyń nie miał obrony, oddziały niemieckie wycofały się z miasta, chcemy przekazać epizody historyczne w oparciu o zachowane materiały źródłowe, na podstawie relacji i wspomnień świadków, zachowanych dokumentów, odtworzyć wydarzenia z początku 1945 r., jakie miały miejsce w samym Gostyniu i w okolicy - dodał Sławomir Handke. Na rekonstrukcyjnym placu boju będzie można zobaczyć blisko 150 pasjonatów w umundurowaniu z epoki, kaskaderów oraz przegląd oryginalnych pojazdów militarnych w tym radziecki czołg średni T-34/85.

Z kuchni polowej posmakować będzie można tradycyjną wojskową grochówkę. Całość utrzymana zostanie w atmosferze wielkiej, plenerowej lekcji historii, znanej choćby z legendarnych już Stref Militarnych.

Ponadto, w dniach poprzedzających inscenizację uczniowie gostyńskich szkół - w czasie edukacyjnych warsztatów - poznają genezę, przebieg oraz skutki wyparcia niemieckiego okupanta z regionu.

Wstęp do strefy dla publiczności jest bezpłatny. Organizatorami przedsięwzięcia są: GOK „Hutnik”, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu, Muzeum w Gostyniu, Stowarzyszenie Historia Militaris, Handmet Military oraz Studio Historyczne Huzar.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE