Wizytówka stowarzyszenia i bazyliki. Nowa płyta

Opublikowano:
Autor:

Wizytówka stowarzyszenia i bazyliki. Nowa płyta - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej wydało kolejną, specjalną płytę.

To nagranie koncertu muzyki oratoryjnej z historycznej chwili - inauguracji organów świętogórskich, która miała miejsce 21 października ubiegłego roku. Na płycie zarejestrowano nie tylko dźwięk, ale również obraz tego, co działo się w bazylice.

 

- Mieszkańcy Gostynia, melomani, ale przede wszystkim gospodarze obiektu, księża filipini, długo czekali na moment, kiedy po wielu latach znowu usłyszeli i mogli podziwiać brzmienie tego pięknego świetogórskiego instrumentu - mówi Wojciech Czemplik, dyrektor artystyczny festiwalu MUSICA SACROMONTANA.

 

Rekonstrukcja i przywrócenie dawnej świetności organom było możliwe dzięki staraniom księży i pozyskaniu środków zewnętrznych oraz wielu innych osób i instytucji, które wsparły realizację finansowo. Wybitni specjaliści Świętogórski instrument zbudowano w połowie XVIII wieku. Wielokrotnie go przerabiano, ostatecznie na system elektromagnetyczny. Od wielu lat organy nie koncertowały i nie brały udziału w czasie nabożeństw. Dzięki środkom z Unii Europejskiej przeszły gruntowny remont pod nadzorem wybitnych specjalistów. Przede wszystkim profesora Juliana Gembalskiego z Akademii Muzycznej w Katowicach, który to od 13 lat interesuje się festiwalem na Świętej Górze, jest jednym z jego założycieli i kustoszem jedynego w Europie Wschodniej muzeum organów przy AM w Katowicach.

 

- Właśnie profesor Julian Gembalski, znakomity organista i kompozytor, będąc tutaj wielokrotnie, wymyślił w swojej głowie, brzmienie tego instrumentu, mając do dyspozycji materiał, który pozostał, a wiec barokowe piszczałki. W ten sposób powstał nowy instrument 25 - głosowy o trakturze mechanicznej tak, jak w pierwotnym kształcie instrumentu - wyjaśnia Wojciech Czemplik.

 

Dzięki tym staraniom po wielu miesiącach prac instrument zagrał. - A nie stałoby to się, gdyby nie organmistrzowie, czyli rodzina Cepków, a zawłaszcza Marek Cepka, który dołożył wszelkich starań, żeby według starych metod odbudować ręcznie instrument - przypomina Wojciech Czemplik. 

Na płycie wydanej przez stowarzyszenie zarejestrowano wyjątkowy koncert, kiedy organy zabrzmiały po raz pierwszy. - Koncert został tak pomyślany, aby można było z kilku kamer oglądać instrument, a przede wszystkim podziwiać kunszt wirtuoza profesora Gembalskiego i również docenić walory dźwiękowe instrumentu. Profesor, dysponując tymi głosami, które instrument ma, dobierał barwę w zależności od charakteru muzyki - wyjaśnia Wojciech Czemplik. Koncert rozpoczął się i zakończył muzyką Jana Sebastiana Bacha. Profesor Gembalski zagrał także utwory Maksymiliana Koperskiego, świętogórskiego kompozytora, w tym improwizację na temat credo ze „Mszy”. Płytę można kupić na furcie klasztoru.

 

- Warto ją oglądać i słuchać, ponieważ nikt nie potrafi piękniej wydobyć brzmienia organów jak ten, który sam wymyślił i dobrał poszczególne dobrał głosy. Tak naprawdę tylko jeden jedyny profesor Gembalski wie, co do czego dodać i z czym połączyć, aby można było podziwiać brzmienie fletów, czasami kotłów, altówek, tych wszystkich możliwości, jakie dają świętogórskie organy - podkreśla Wojciech Czemplik.

 

Płyta jest przede wszystkim różnorodna. Zawiera muzykę polską z XVII i XVIII wieku i Jana Sebastiana Bacha. - Z przyjemnością ją polecam, ponieważ nie dość, że mamy wspaniałe wrażenia słuchowe, to jeszcze podziwiamy pracę rąk i co podkreślę nóg artysty, który zasiadł za tym wspaniałym instrumentem - mówi Wojciech Czemplik. Profesor Julian Gembalski jest pod wrażeniem instrumentu, na którym zagrał. Organy są wyjątkowe na skalę Polski - zbudowane na bazie instrumentu barokowego, a jednak dzisiaj służą do liturgii i koncertowania.

Nowe wydawnictwo to ważna płyta dla stowarzyszenia.

 

- To tak naprawdę wizytówka tego instrumentu, stowarzyszenia i bazyliki, ale również zachęta dla wszystkich, którzy chcieliby nawiązać współprace. Mam na myśli koncertujących organistów, aby tutaj przyjeżdżali, koncertowali, nagrywali płyty, ponieważ są ku temu wspaniałe warunki akustyczne i ten jedyny, niepowtarzalny instrument - podkreśla Wojciech Czemplik.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE