Wypadków w rolnictwie było więcej

Opublikowano:
Autor:

Wypadków w rolnictwie było więcej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Artykuł opublikowany w numerze 01/2017 Życia Gostynia

Placówka Terenowa KRUS w Gostyniu w roku 2016 roku odnotowała znaczny wzrost wypadków w rolnictwie w odniesieniu do 2015 roku. - Liczba wypadków wzrosła o 19 zdarzeń, co jest niezadowalające - mówi Katarzyna Kamińska z Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Gostyniu. Dobrą wiadomością z pewnością jest fakt, iż w ostatnich dwóch latach nie odnotowano wypadków śmiertelnych. Jednakże od początku stycznia do 16 grudnia tego roku do gostyńskiej placówki wpłynęło 96 zgłoszeń (do statystyki włączany jest także jeden przypadek spoza naszego powiatu), podczas gdy niemal w tym samym czasie w 2015 roku odnotowano 77 przypadków. Według zebranych danych, w liczbie wypadków przodują rolnicy z gminy Krobia, w której od dwóch lat liczba incydentów utrzymuje się na tym samym poziomie - 19. – Analizując ostatnie 3 lata, można zauważyć, iż największa ilość zdarzeń dotyczy upadków osób - 82 przypadki; uderzeń, przygnieceń, pogryzień przez zwierzęta - 52 przypadki oraz pochwyceń i uderzeń przez części ruchome maszyn i urządzeń - 25 przypadków - wylicza ogólnie Katarzyna Kamińska z gostyńskiego KRUS-u.

By wypadków w gospodarstwach rolnych było jak najmniej Placówka Terenowa w Gostyniu organizuje szkolenia z rolnikami m.in. w świetlicach wiejskich. – W tym roku odbyły się szkolenia w Bułakowie, Grabonogu, Szelejewie Pierwszym, Sułkowicac, Celestynowie, Lipiu, Chwałkowie, Pogorzeli oraz w Siemowie. Łącznie wzięło w nich udział 163 uczestników - wyjaśnia Katarzyna Kamińska. Często szkolenia połączone są z konkursami na temat zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym oraz pokazami na przykład: środków ochrony indywidualnej czy przedmiotów służących do codziennej obsługi zwierząt. Pracownicy KRUS-u organizują pogadanki z dziećmi i młodzieżą w szkołach, podczas wakacji letnich na półkoloniach. Starają się uświadomić najmłodsze pokolenia, jakie zagrożenia wiążą się z nieprawidłowym wykonywaniem czynności w rolnictwie. Takie pogadanki odbyły się w 2016 roku w Szurkowie, Zimnowodzie, Bodzewie, Bułakowie, Kromolicach, Wycisłowie, Kunowie, Sułkowicach oraz w Ciołkowie. W sumie udział w nich wzięło 441 osób. - Uważam, że tego rodzaju spotkania są niezwykle ważne. Dzieci i młodzież są otwarci na wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w rolnictwie - stwierdza pracownik KRUS.

Zgłaszając wypadek musimy pamiętać, iż obowiązują określone procedury dotyczące przykładowo: czasu w jakim można zgłaszać zdarzenie oraz kto może tego dokonać? - Wypadek należy zgłosić do najbliższej placówki terenowej Kasy jak najwcześniej, bez zbędnej zwłoki jednak nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia jego zaistnienia. Zgłosić może poszkodowany lub inna osoba, bezpośrednio w siedzibie KRUS lub za pośrednictwem poczty, telefonicznie albo pocztą - objaśnia Katarzyna Kamińska.

Nowością, która powinna zainteresować osoby ubezpieczone w KRUS-ie jest umowa, obowiązująca od 14 października 2016 roku do 13 października 2017 roku, pomiędzy Zarządem Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników (nad którym z urzędu pieczę sprawuje Prezes Kasy) a Sopockim Towarzystwem Ubezpieczeń ERGO Hestia S.A. - Wynika z niej, że każde dziecko poniżej 16 roku życia, w rodzinie osób ubezpieczonych w pełnym zakresie ma zapewnione ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków - podaje pracownik KRUS-u. O pełnej gamie świadczeń odszkodowawczych, ich wysokości, o postępowaniu w razie szkody powstałej wskutek wypadku dziecka, szczegółowo można dowiedzieć się na stronie www.krus.gov.pl. 

67 wypadków dotyczyło mężczyzn, a 29 kobiet

Definicja wypadku przy pracy rolnej według KRUS

W rozumieniu art.11 ust. 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, za wypadek przy pracy rolniczej uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej albo pozostających w związku z wykonywaniem tych czynności:

1. na terenie gospodarstwa rolnego, które ubezpieczony prowadzi lub w którym stale pracuje, albo na terenie gospodarstwa domowego bezpośrednio związanego z tym gospodarstwem rolnym, lub

2. w drodze ubezpieczonego z mieszkania do gospodarstwa rolnego, o których mowa w pkt 1, albo w drodze powrotnej, lub

3. podczas wykonywania poza terenem gospodarstwa rolnego, o których mowa w pkt 1, zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej lub w związku z wykonywaniem tych czynności, lub

4. w drodze do miejsca wykonywania czynności, o których mowa w pkt 3, albo w drodze powrotnej.

Do najczęściej występujących przyczyn wypadków w latach 2014 – 2016 należą:

- zły stan nawierzchni podwórzy, ciągów komunikacyjnych

- brak obuwia roboczego lub nieodpowiednie, wyeksploatowane albo zabrudzone obuwie robocze,

- reakcja na nieznane bodźce i otoczenie (ból, strach, hałas, podejście do zwierzęcia bez uprzedzenia głosem),

- narowistość, agresja zwierząt,

- niewłaściwe operowanie kończynami się w strefie zagrożenia

- nadmierny wysiłek fizyczny

- niewłaściwe uchwycenie, trzymanie narzędzi, środków i przedmiotów pracy

Jednorazowe odszkodowanie nie przysługuje ubezpieczonemu, jeżeli:

- spowodował wypadek umyślnie albo wskutek rażącego zaniedbania

- będąc w stanie nietrzeźwości lub będąc pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub innych środków o podobnym działaniu, sam w znacznym stopniu przyczynił się do wypadku

Liczba wypadków w poszczególnych gminach - rok 2016 (stan na 16 grudnia):

- Krobia - 19 (2015 - 19)

- Borek - 16 (2015 - 9)

- Gostyń - 16 (2015 - 9)

- Piaski - 15 (2015 - 8)

- Pogorzela - 13 (2015 - 11)

- Poniec - 10 (2015 - 7)

- Pępowo - 6 (2015 - 14)

- Krzemieniewo - 1

Wykaz sołectw w których doszło do największej ilości wypadków w 2016 roku:

Gmina Krobia

Krobia 6

Sołectwo Sułkowice 3

Sołectwo Chwałkowo 2

Sołectwo Stara Krobia 2

Gmina Gostyń

Sołectwo Brzezie 3

Sołectwo Siemowo 2

Sołectwo Kunowo 2

Sołectwo Kosowo 2

Gmina Borek Wielkopolski

Sołectwo Zalesie 4

Sołectwo Głoginin 2

Sołectwo Bolesławów 2

Sołectwo Bruczków 2

Terminowość zgłaszania wypadków w 2015 roku

do 14 dni  -   50

15-30 dni   -  9

31-60  dni  -  9

powyżej 60 dni  - 9

Terminowość zgłaszania wypadków w 2016 roku

do 14 dni  -   55

15-30 dni   -  18

31-60  dni  -  17

powyżej 60 dni  - 6

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE