Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fines
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Z psami do restauracji i sklepu legalnie

› Społeczeństwo 2 miesiące temu    9.09.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 24 ocen 4 / 75%
A A A
 fot. fotolia.com

Za kilkanaście dni do obiektów użyteczności publicznej na terenie gm. Gostyń będzie można legalnie wchodzić z psem. Nikt nie powinien zwrócić uwagi właścicielowi czworonoga, jeśli wprowadzi go do restauracji czy sklepu (w przypadku prywatnych - za zgodą właściciela).

Gostyńscy radni na ostatniej sesji zmienili dotychczas obowiązujący „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Gostyń”. Był tam nielegalny zapis, ograniczający prawa właścicieli psów. Zwróciła na to uwagę mieszkanka Gostynia, którą osoba postronna wyprosiła, gdy weszła do sklepu ze swoim pupilem. W dokumencie uchwalonym w 2016 r. widniał paragraf 22., który zabraniał właścicielom wprowadzania psów i innych zwierząt domowych na teren placów gier i zabaw oraz piaskownic dla dzieci, kąpielisk, a także zakazywał wprowadzania psów i innych zwierząt domowych do obiektów użytku publicznego (sklepów, restauracji, barów, galerii). Jak się okazało ten zapis był niezgodny z prawem. Znajdował się w regulaminach utrzymania czystości w wielu miastach. Coraz głośniej było o tym, że właściciele czworonogów w dużych miastach, wypraszani ze sklepów czy restauracji, wytaczali procesy samorządom, które wygrywali. W Gostyniu zwróciła na to uwagę Anna Teodorczyk-Twardowska, która też ma psa.

- Dosyć często zabieram go ze sobą, kiedy wychodzę w różnych sprawach. Pewnego dnia weszłam z nim do sklepu spożywczego w Gostyniu. Teoretycznie miałam na to pozwolenie. Nagle osoba postronna zwróciła mi uwagę, że jednak nie powinnam tam być z czworonogiem, bo to jest sklep spożywczy, z żywnością. Chciałam sprawdzić, jak faktycznie wyglądają przepisy. Okazało się, że sanepid nie ma zbyt wiele do gadania w tej sprawie - wyjaśnia Anna Teodorczyk-Twardowska, która wnioskowała o wprowadzenie zmian z gostyńskim regulaminie.

Właściciel baru czy restauracji musi zapewnić określone warunki i zasady, jeśli chce wpuścić klientów ze zwierzętami. - Ale ogólnie to, czy psy powinny wchodzić do obiektów użyteczności publicznej, zarówno prywatnych, jak i miejskich regulują radni. Ponieważ w Gostyniu był zakaz, zaczęłam drążyć temat i zastanawiać się, jak można to zmienić - mówi mieszkanka Gostynia. Uchylenie paragrafu 22. z regulaminu nie było takie trudne, gdyż jego w ogóle nie powinno tam być - przekracza uprawnienia rady miejskiej w tej kwestii. - Przygotowałam listę takich precedensów i argumenty dla naszych radnych, z informacją, że chciałabym złożyć wniosek o jego usunięcie. Ponieważ to zapis nieprawny, rada może jedynie regulować, w jaki sposób psy mogą przebywać w takich obiektach, aby nie utrudniały życia społecznego - mówi mieszkanka.

Na sesji Rady Miejskiej w Gostyniu, 5 września, radni rozpatrywali projekt uchwały, zmieniającej Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Gostyń. Bez dyskusji, zapytań uchylono nieprawny zapis - paragraf 22. w rozdziale dotyczącym obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe. - Nowy regulamin wejdzie w życie za 2 tygodnie. Od tego momentu będzie można wchodzić ze zwierzętami domowymi do obiektów użyteczności publicznej, przy czym - do zakładów prywatnych - za zgodą właściciela. Z mojej strony cała sprawa poszła sprawnie i bez oporów - cieszy się wnioskodawczyni na swoim Facebooku.
 

Dlaczego wiceburmistrz Gostynia pisze książki? - KLIK


Z uzasadnienia projektu uchwały: Zakaz zawarty w § 22 dotyczący wprowadzania psów i innych zwierząt domowych na teren placów gier i zabaw, piaskownic dla dzieci oraz do obiektów użytku publicznego, z wyłączeniem obiektów przeznaczonych dla zwierząt, takich jak: schroniska, lecznice, jest środkiem nadmiernie ograniczającym swobodę poruszania się, która przysługuje wszystkim obywatelom, również właścicielom zwierząt domowych.

+ 3 głosów: 4 (75%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (24)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Ala
2 miesiące temu ocena: 80%  24
Ja mam inne pytanie, moje dziecko ma uczulenie na sierść, dusi się przy zetknięciu z nią, jeżeli wejdę z nim do takiego sklepu lub restauracji, kto będzie odpowiadał, jeśli coś się stanie. Nie jestem przeciwna zwierzakom, sami mieliśmy kota i właśnie wtedy okazało się, że dziecko jest uczulone.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Cccaaa
2 miesiące temu ocena: 100%  23
A co jak pies zesr.. a sie na rzadko do piaskownicy i zaraz dziecko błotko znajdzie ?? Planty już wal....ą z kilometra psim moczem
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Do adam
2 miesiące temu ocena: 100%  22
Definicja jest prosta zwierze ktore nie sluzy za pokarm ani nie wykonuje pracy dla czlowieka ale jest jego pupilem to zwierze domowe....kazda mysz szczur krolik pyton kupiony w zoologicznym to zwierze domowe , dobry adwokat konia tez podciagnie pod przyjaciela rodziny
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Adam
2 miesiące temu ocena: 100%  21
No i dobrze, świnki wietnamskie też trzymają ludzie w domach ;D
~ tre y
2 miesiące temu ocena: 40%  20
czy można podać nazwiska radnych/radnego/radnej którzy to wymyślili i poparli w głosowaniu -chciałbym ich poznać
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ artek
2 miesiące temu ocena: 63%  19
czy z koniem tez bede mogl wejsc do restauracji?ze szczurem we wlosach juz jedna chodzila po miesnym...gdzie jest granica tej glupoty? nawet w XIX wiecznych westernach kon i pies zostawal przed knajpa
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Adam
2 miesiące temu ocena: 80%  18
Czytanie ze zrozumieniem kuleje nie tylko w Twoim przypadku, do wszystkich którym się to nie podoba, zwierzęta domowe ! nie hodowlane !!!
~ On
2 miesiące temu ocena: 50%  17
Również nie popieram tego
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Pozytywna
2 miesiące temu ocena: 61%  16
A dzieci np w restauracjach, juz nie raz widzialam,rozlewajace napoje na obrus,chalas itp. Tez zakucaja spokoj. Wlasciciel z niegrzecznym psiakiem pewnie nie wejdzie by uniknoc uspakajania i uciszania go. A matki ciagna dzieci ze soba wszedzie. Wolabym zjesc obiad obok psiaka niz rozkapryszonego,chalasujacego dziecka. Z gory dziekuje za lapki w dol.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marta.
2 miesiące temu ocena: 28%  15
Miejsce psa jest w budzie.!!!!!! Tam powinno siedzieć żreć i srać. Koniec I kropka.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Czytelniczka
2 miesiące temu ocena: 60%  14
Ciebie też powinno się zamknąć w takiej budzie żebyś zalatwiala swoje wszystkie potrzeby fizjologiczne. Jesteś bardzo ograniczona.
~ Qwerty
2 miesiące temu ocena: 100%  13
Do darwinista. A ty Leżysz koło niego jak cie stara z domu wygania?
~ darwinista
2 miesiące temu ocena: 33%  12
Mój pies ma kojec a w nim budę. W budzie śpi, żre na zewnątrz, sra również na zewnątrz budy, tylko w jedno miejsce. Dziwny ten Twój pies że robi klocka tam gdzie śpi. Ale jak to mówią: jaki właściciel - taki pies.
~ iq-200
2 miesiące temu ocena: 50%  11
ktos sie chyba z cegla na lby pozamienial, ale jeszcze glupsi beda ci ludzie ktorzy beda z tymi siersciuchami lazic po tych sklepach. rownouprawnienie jest wiec jak pies nasra to czlowiek tez moze oczywiscie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zdumiony
2 miesiące temu ocena: 50%  10
Co bedzie gdy w kolejce przed pania z pieskiem lub w restauracji będzie osoba uczulona na siersc? Opusci sklep czy restauracje bo kundel wazniejszy?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ricky LaFleur
2 miesiące temu ocena: 67%  9
Super wiadomość! Zawsze był problem z naszym psem, szczególnie w niedzielę, teraz będzie jeździł razem z nami na mszę.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Adam
2 miesiące temu ocena: 100%  8
Vera, nie nie jest !!!
~ Vera
2 miesiące temu ocena: 67%  7
Kościół wbrew pozorom jest budynkiem prywatnym.
~ Monika
2 miesiące temu ocena: 43%  6
Mało że mamy dyktaturę lgbt to jeszcze psiarków
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xx
2 miesiące temu ocena: 60%  5
Niektóre psy są lepiej wychowane niż dzieci. Zgadzam się z tym w 100 %. Tak powinno być
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kelner
2 miesiące temu ocena: 59%  4
Ciekawe co będzie jak ten pies nas.a na środku kto będzie sprzątał, albo nogę podniesie i narobi na ścianę. Ludzie nie dość że na chodnikach narobione bo właściciele nie potrafią sprzątać, to teraz pójdziesz na zakupy albo do restauracji i jeszcze w g..no wdepniesz. tym co to zatwierdzili to się we łbach coś przestawiło.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ja
2 miesiące temu ocena: 53%  3
Ponstwo na głowę upada.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zenek
2 miesiące temu ocena: 44%  2
I ja to szanuję. Tak trzymać.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jaś
2 miesiące temu ocena: 63%  1
A Ja nie głupota goni głupotę, zwierze jest zwierzę jak ktoś chce może mu pysk w domu lizać ale Ja nie chcę kupować artykułów lizanych przez inne bydlę niż moje, bo piorun wie co takie zwierzę w sobie nosi.