Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Plebiscyt Sportowy Życia
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Za remont chrzcielnicy zapłacą ponad 50 tysięcy. Zwrócili się o pomoc do gminy

› Społeczeństwo 6 dni temu    12.02.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 7 ocen 1 / 100%
A A A
Stary Gostyń. Kościół pw. św. MarcinaStary Gostyń. Kościół pw. św. Marcina fot. A. Fajczyk

W budżecie gminy Gostyń na 2020 r. zabukowano ponad 20 tys. zł na dotację dla parafii pw. św. Marcina w Starym Gostyniu. Na najbliższej sesji radni zdecydują, czy przekażą wyznaczoną kwotę na remont zabytku.

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Marcina w Starym Gostyniu w ubiegłym roku zwróciła się z wnioskiem o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie i restauratorskie przy zabytkowej chrzcielnicy, jaka znajduje się w kościele w Starym Gostyniu, w prawym ołtarzu bocznym, przy tzw. babińcu. Jak podano, wartość całego zadania wynosi 53.325 zł.

Parafia wnioskowała o ponad 42 tys. zł. Burmistrz zaproponował, aby w tegorocznym budżecie gminy Gostyń na prace konserwatorskie i restauratorskie w kościele w Starym Gostyniu przeznaczyć środki w wysokości 27.000 zł, co stanowi około 50% kosztów całej inwestycji. Pozostałe źródła finansowania miałyby stanowić środki własne parafii. - Dotychczas były mniejsze kwoty. W tym roku to są dość duże pieniądze - skomentował radny Tomasz Bartkowiak podczas dyskusji nad projektem uchwały, na posiedzeniu komisji Rady Miejskiej w Gostyniu.

- Propozycja została złożona przez burmistrza z uwagi na nie do końca jasną sytuację ze środkami finansowymi w gminnym budżecie, być może stąd ta kwota jest wyższa - wyjaśnił Roman Sobkowiak, naczelnik wydziału planowania przestrzennego w gostynskim magistracie.
 

Teraz właśnie od radnych zależy, jaką kwotę dotacji ostatecznie otrzyma parafia w Starym Gostyniu. Na najbliższej sesji 17 lutego mają oni podjąć uchwałę w tej sprawie.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (9)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Mała
5 dni temu 9
Dobrze ze na Kościół w Domachowie daja tylko parafianie hehe tam proboszcz doi kasę od każdego w każdym jednym momencie. Wiec dla czego inny proboszcz ma nie wołać od gminny a parafianie to nie bogacze żeby na wszystko dawać .
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xyz
5 dni temu ocena: 0%  8
Kościół nie płaci podatków to niech sobie naprawia sam, kuria niech dołoży
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ chrześcijanin
5 dni temu ocena: 100%  7
Pytanie - czyj jest budynek kościoła i czyje jest dziedzictwo ta chrzcielnic. Jeżeli odpowiemy sobie na to pytanie to poznamy odpowiedź. Parafia nie istnieje bez ludzi. Ludzie potrzebują kościoła. Ksiądz jest TYLKO człowiekiem takim samym jak każdy z nas. Grzeszy i cieszy się jak każdy człowiek i nie wymagajcie że będzie świętym na ziemi. Powinien ale często albo zazwyczaj nie jest. Ile kasy dostanie tyle wyda. A to by chrzcielnica była odnowiona to interes mieszkańców gminy Gostyń/parafian Starego Gostynia ( to Ci sami ludzie) więc dofinansować mogą a kwota zależy od możliwości.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Majster
5 dni temu ocena: 100%  6
Ci ludzie co najbardziej komentują to co niedzielę w pierwszej ławce siedzą a w Internecie to wielcy pisarze nic tylko hejtowac umiecie. Wierzę w Pana Burmistrz że wspomoże parafię w Starym Gostyniu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gostynianka
6 dni temu ocena: 79%  5
Czytam te oburzone komentarze i zastanawiam się czy mieszkańcy Starego Gostynia nie mają prawa poprosić swojego burmistrza i wybranych radnych o pomoc finansową w renowacji zabytkowego kościoła? Ludzie,co się z Wami dzieje,przecież nie proszą o remont własnej altany? Jurek wierzymy w Twój rozsądek ,bo Stary Gostyń też wymaga tym razem pomocy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Leszek
6 dni temu ocena: 38%  4
Auto niech sprzeda i rower kupi .Będziemy mieli księdza jak w Sandomierzu :) no i kasa będzie na remont.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Znafca.
6 dni temu ocena: 36%  3
A ksiondz ile sie dolozy z własnej prywatnej kasy tak tylko pytam
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Lolo
6 dni temu ocena: 27%  2
Ani złotówki jk zwykły Kowalski robi remont dostaje z gminy dotacie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Piter
6 dni temu ocena: 33%  1
Pieniądze powinni przeznaczyć parafianie starego Gostynia i pobliskich wiosek a nie budżet gostyński
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji