Zadziwia swoją lekkością, wdziękiem i oryginalnością pomysłów

Opublikowano:
Autor:

Zadziwia swoją lekkością, wdziękiem i oryginalnością pomysłów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Kompozycje Józefa Zeidlera i Antoniego Habla znalazły się na dziewiątej płycie MUSICA SACROMONTANA, która ukazała się na początku maja.

Płytę nagrała Polska Orkiestra „Sinfonia Iuventus”, Polski Chór Kameralny „Schola Cantorum Gedanensis” pod dyrekcją Pawła Przytockiego. - Józef Zeidler uważany jest dzisiaj za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki kościelnej przełomu XVIII i XIX wieku – podkreśla Wojciech Czemplik, dyrektor artystyczny festiwalu MUSICA SACROMONTANA. Jak dodaje, nagrana na płycie Missa Pastoritia G-dur, może zachwycić melomanów swoją klasyczną harmonią, równowagą, ale również ująć motywami typowymi dla polskiej muzyki ludowej. - W tej kompozycji znajdziemy klimat Świąt Bożego Narodzenia wypełnionych kolędami, pastorałkami i radością – wylicza Wojciech Czemplik. Drugą część płyty wypełnia Sinfonia ex F Antoniego Habla, XIX wiecznego gnieźnieńskiego skrzypka i kompozytora. - W interpretacji Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus muzyka Habla zadziwia swoją lekkością, wdziękiem i oryginalnością pomysłów – zauważa Wojciech Czemplik.

Dziewiąta płyta z serii MUSICA SACROMONTANA odkrywa fragmenty bogatego repertuaru kapel przyklasztornych, ukazuje ich wysoki poziom, a także wielki talent kompozytorski Józefa Zeidlera i Antoniego Habla. Przedmowę zamieszczoną w wydaniu napisała Ewa Obniska. Pisze o obu kompozytorach, których utwory znalazły się na płycie. Zauważa, że Missa Pastoritia G-dur, pochodzi ze zbiorów archiwum w Gnieźnie, jednak pierwotnie znajdowała się w zbiorach kościoła w Borku -Zdzieżu. Wydawcą płyty jest Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera, a płytę w przepiękną szatę graficzną ubrała firma Netbox Polska.

Płyta do nabycia na furcie klasztornej oraz w księgarni przy ul. Kolejowej w Gostyniu

Na początku maja w refektarzu klasztornym członkowie Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera spotkali się z mecenasami i przyjaciółmi, aby podziękować za wsparcie w organizacji festiwalu i wydania płyty. – Chcemy podziękować za ogromną pomoc, wkład w to, aby ta muzyka opuściła archiwa i znowu rozbrzmiewała w murach bazyliki świętogórskiej. Dzięki wydaniu płyty muzyka jest dostępna dla wszystkich w Polsce i nie tylko, bo również trafia za granicę – przyznał Krzysztof Fekecz, prezes stowarzyszenia.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE