Zagrała osobiście dla papieża Franciszka

Opublikowano:
Autor:

Zagrała osobiście dla papieża Franciszka - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Pani Barbara marzenie spełniła! Przypominamy artykuł opublikowany jeszcze w czerwcu tego roku

Artykuł opublikowany w numerze 26/2016 Życia Gostynia

- Jest to dla mnie spełnienie marzeń, ogromne wyróżnienie, zaszczyt oraz przyjemność. Mam bowiem możliwość zagrania dla papieża Franciszka i dla tak wielu pielgrzymów z całego świata. Jednocześnie jest to również wyjątkowa szansa wyrażenia mojej wiary poprzez pasję – przyznaje Barbara Mądra, mieszkanka Gostynia. Jest nauczycielką w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Józefa Zeidlera w Gostyniu oraz Prywatnej Szkole Muzycznej im. Krzysztofa Komedy w Gostyniu i Rawiczu. Jako jedyna gostynianka, grając na altówce, zasiądzie w szeregu muzyków orkiestry symfonicznej, która zadba o oprawę muzyczną podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Będzie towarzyszyła w różnego rodzaju uroczystościach papieżowi Franciszkowi oraz pozostałym uczestnikom zjazdu młodzieży.

Międzynarodowe spotkania młodych całego świata na krakowskich Błoniach zbliżają się dużymi krokami. Potrwają od 26 do 31 lipca. Młodzież razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami, biskupami i papieżem, zgromadzą się w jednym miejscu, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa. Barbara Mądra jest szczęśliwa. – To jeszcze bardziej szansa na współpracę z tak wspaniałymi muzykami jak Adam Sztaba, pod którego batutą miałam już możliwość zagrać podczas próby – mówi pani Basia.

Radość wybuchła

Jak dostała się w szeregi orkiestry, która zagra w Krakowie dla papieża Franciszka? Po usłyszeniu w mediach informacji o tworzeniu składu orkiestry symfonicznej – jako muzyk, grający na altówce - postanowiła niezwłocznie zgłosić swoją kandydaturę. - Zostałam zaproszona na przesłuchania, podczas których każdy z instrumentalistów zobowiązany był zagrać określony program oraz wykazać się umiejętnością czytania nut a’vista. Otrzymaliśmy je dopiero po przyjeździe na rozmowy, nie byliśmy przygotowani do grania utworu – opowiada pani Basia. Podczas przesłuchań nie miała tremy. - Udział w różnego rodzaju koncertach, przesłuchaniach czy nawet w egzaminach podczas studiów dały mi pozytywną energię. Od najmłodszych lat starałam się pozbywać stresu. Wiedziałam, że na przesłuchaniach są osoby, które chcą dla nas jak najlepiej i postanowiłam, że zagram tak jak potrafię najlepiej – wspomina Barbara Mądra.

O tym, że została przyjęta do grona muzyków, którzy zagrają na ŚDM, poinformowano ją mailem. W domu wybuchła radość. - Z wielką radością przyjęłam tę wiadomość. To dla mnie ogromne wyróżnienie, że będę mogła zagrać dla papieża i młodzieży z całego świata – przyznaje Barbara Mądra. Łącznie w przesłuchaniach udział wzięło ponad 2000 muzyków, z czego wybranych zostało ok. 300 do chóru (z całego świata) oraz 100 do orkiestry (z Polski).

Pierwsza, długo wyczekiwana próba Orkiestry ŚDM Kraków 2016, z wybranymi do orkiestry instrumentalistami, odbyła się na początku czerwca. Wszyscy z bardzo wielkim zaangażowaniem włączyli się w przedsięwzięcie. Nie było widocznych oznak zmęczenia, pomimo codziennego muzykowania. Do Centrum Jana Pawła II w Krakowie Łagiewnikach przyjechało ponad 70 osób z różnych stron Polski. - Na samym początku muzycznych zmagań organizatorzy przedstawili nam dyrygentów, którzy zadbają o oprawę artystyczną lipcowych wydarzeń. Orkiestrę i chór podczas spotkania młodzieży z Ojcem Świętym Franciszkiem poprowadzą znakomici dyrygenci i kompozytorzy: Adam Sztaba, Janusz Wierzgacz, profesor Wiesław Delimat, ks. Robert Tyrała, o. Dawid Kusz OP, Marek Pawełek oraz Bartłomiej Karwański – informuje Barbara Mądra. Zgadza się ze słowami znakomitego dyrygenta, Adama Sztaby, z którym instrumentaliści pracowali w Krakowie. Powiedział on, że muzyka, dla której nie ma barier językowych, jest doskonałym sposobem na przekazywanie orędzia Miłosierdzia, które jest światu niezwykle potrzebne. - Tym bardziej ogromnie cieszę się, że poprzez grę w Orkiestrze mogę przyczynić się do ubogacenia nadchodzących Światowych Dni Młodzieży. Muzykowanie w tym zespole jest dla mnie przeżyciem duchowym, jak i muzycznym – wyznaje pani Magda. Przed muzykami jeszcze lipcowe próby z artystami takimi, jak Mieczysław Szcześniak czy Beata Bednarz oraz zdolnymi muzykami instrumentalistami i wokalistami z całej Polski.

Muzyczny, radosny maraton

W sumie podczas ŚDM w Krakowie zaplanowano wykonanie ponad 60 utworów. – Bierzemy udział we wszystkich przygotowanych spotkaniach, w mszach świętych, Drodze Krzyżowej, powitaniu Ojca Świętego. Przed nami jeszcze ponad 40 utworów do opanowania – zdradza Barbara Mądra. W przygotowywanym przez weekend w Krakowie repertuarze znalazły się kompozycje napisane specjalnie na ŚDM, m.in. "Msza Jana Pawła II" autorstwa krakowskiego kompozytora Henryka Jana Botora, która zostanie wykonana w trakcie liturgii Wydarzeń Centralnych. Pojawiły się również pieśni znane młodzieży na całym świecie w ciekawych, nowych aranżacjach, m.in. „This I believe” – w opracowaniu Adama Sztaby, „Indescribable” oraz hymny minionych już spotkań młodych z papieżem, spotkań z Benedyktem w 2006 r. - Poznaliśmy również część repertuaru na specjalny koncert uwielbienia, który odbędzie się w sobotę podczas Światowych Dni Młodzieży – mówi Barbara Mądra.

Tydzień z papieżem

Kiedy w lipcu wyjedzie z Gostynia do Krakowa, wróci po 2 tygodniach. Czego pani Basia spodziewa się po takim spotkaniu? - Poznania ciekawych ludzi – mówi zdecydowanie. - To również ogromne doświadczenie wiary, doświadczenie obcowania z Bogiem. Już teraz jesteśmy w stałym kontakcie telefonicznym - z ludźmi, których spotkałam na pierwszej próbie. Wymieniamy się nutami, doświadczeniami z ubiegłych lat, tym bardziej, że jest to orkiestra symfoniczna – dodaje. Przyznaje, że ma kontakt nie tylko z instrumentami smyczkowymi, ale również innymi muzykami z całej Polski. Ma nadzieję, że na Światowych Dniach Młodzieży nasz występ się nie skończy.


Przygoda Barbary Mądrej z muzyką rozpoczęła się, kiedy miała 8 lat. Zaczynała od Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Gostyniu w klasie skrzypiec. PSM II st. oraz Akademia Muzyczna w Poznaniu i Wrocławiu umożliwiły jej rozwój umiejętności muzycznych, m.in. gry na altówce, jak również dały podstawę do możliwości podjęcia pracy w zawodzie. Obecnie jest nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Józefa Zeidlera w Gostyniu oraz Prywatnej Szkole Muzycznej im. Krzysztofa Komedy w Gostyniu i Rawiczu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE