Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fines
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Zamiast wesołego miasteczka garaże dla mieszkańców

› Społeczeństwo 5 miesięcy temu    14.07.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 6 ocen 3 / 100%
A A A
Gostyń. Przy markecie Tesco miałyby powstać garaże dla mieszkańców z gostyńskich Gostyń. Przy markecie Tesco miałyby powstać garaże dla mieszkańców z gostyńskich "gór". Najpierw jednak trzeba sporządzić plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego fot. A. Fajczyk

Około 100 garaży miałoby powstać w Gostyniu, na gminnym terenie przy ul. Leszczyńskiej (obok dużego marketu). W ten sposób samorząd planuje rozwiązać problemy mieszkańców tzw. os. 1000-lecia, dotyczące braku miejsc postojowych i właśnie garaży.

Na działkach należących do gminy Gostyń oraz osoby prywatnej, jakie znajdują się obok marketu Tesco, obecnie obowiązujące prawo miejscowe pozwala na stworzenie miejsc postojowych i kompleksu garaży. Ale pozwala także zainteresowanym na wprowadzenie usług handlu, oświaty, zdrowia, kultury i gastronomii. Burmistrz Gostynia zdaje sobie sprawę, że z problemem braku miejsc postojowych na os. Mieszka I czy Przemysława II od dłuższego czasu borykają się tamtejsi mieszkańcy. Zwracał na to uwagę między innymi radny Roman Glura.

- To jest ostatnio największy kłopot osiedla. Bloki były tam budowane w latach 50 czy 60. XX w. i wtedy normą było 7 miejsc parkingowych na budynek. A teraz w bloku, gdzie jest 30 mieszkań, przypada 1,5 auta na mieszkanie. Zatem w jednym mamy 45 samochodów. Na pewno wieczorem na parkingach są wszystkie miejsca zajęte. Kłopot jest trudny do rozwiązania. Przy markecie na ulicy Leszczyńskiej jest ostatnie miejsce, gdzie jest możliwość utworzenia miejsc parkingowych lub garaży - przekonuje rajca Glura.

Gminni urzędnicy, po analizie jego wniosku uznali, że warto przystąpić do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla gminnych gruntów, znajdujących się przy ul. Leszczyńskiej, a także dla terenu należącego do osoby fizycznej.

- Chcemy sporządzić taki plan, gdyż obawiamy się, że podmiot, który byłby zainteresowany gruntami, może tam pobudować market albo inny obiekt, związany na przykład z gastronomią - wyjaśnił Jerzy Kulak, burmistrz Gostynia.

Zaproponował wykonanie planu, w którym będzie wskazane przeznaczenie terenu tylko pod parkingi lub garaże. Co z karuzelami? Jak będą przechodzić? Obecnie działki przy markecie Tesco to nieużytki. Od czasu do czasu rozkłada się tam wesołe miasteczko z karuzelami, które odwiedza Gostyń. Gdzie gmina znajdzie miejsce dla karuzeli? Zdecydowano, że wesołe miasteczko będzie stacjonowało na placu przy Górze Zamkowej. Poruszono jeszcze kwestię bezpiecznego przejścia właścicieli samochodów z os. Mieszka I czy Przemysława II do garaży czy miejsc postojowych, które miałyby ewentualnie powstać w przyszłości w pobliżu Tesco. - Przejście podziemne będzie? Z osiedli lokatorzy będą przebiegać przez drogę? - dociekał A. Rogala. Droga krajowa nr 12, przy której położone są gminne grunty jest bardzo ruchliwa, po obu stronach znajdują się metalowe barierki. Przedostanie się z jednej strony na drugą jest trudne i niebezpieczne. Obecnie nie funkcjonują tam żadne wyznaczone przejścia dla pieszych. Burmistrz J. Kulak ma pomysł, aby problem rozwiązać, budując kładki nad drogą.

Raczej garaże

Gostyńska rada miejska na sesji w czerwcu przyjęła uchwałę i zgodziła się na sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, aby teren przeznaczyć wyłącznie pod budowę parkingów lub garaży. Jeśli taki powstanie, gmina Gostyń ma zamiar wystawić grunty przy ul. Leszczyńskiej na sprzedaż. Ale nie mieszkańcom pobliskich osiedli, tylko dużej firmie. Z przyszłym nabywcą gmina Gostyń musi ustalić również kwestię pobudowania dojazdu do działek - brak drogi również stanowi utrudnienie. - Radny Glura chodził za tym, aby znaleźć tam miejsca parkingowe. Teoretycznie gmina mogłaby to zrealizować, ale - nauczeni doświadczeniem z pobudowania postoju przy ulicy Górnej, nie wierzymy, że tam mieszkańcy będą zostawiać auta. Raczej będziemy dążyć do tego, aby powstały tam garaże, w jednym ciągu, które nie zaburzą estetyki miasta - wyjaśnia Grzegorz Skorupski, wiceburmistrz Gostynia.

Spółdzielnia modernizuje

W rozwiązaniu kłopotów z brakiem miejsc postojowych na tzw. „górach” mają mieszkańcom pomóc plany Gostyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, związane z placem, jaki znajduje się w pobliżu ostatnich bloków osiedla Mieszka I. Miejsce nie jest do końca zagospodarowane, nie jest często używane jako boisko (co było pierwotnym przeznaczeniem), więc wśród lokatorów przeprowadzono ankietę, aby zmodernizować zgodnie z ich wolą. Dano im do wyboru kilka wariantów: można było głosować, czy pozostawić boisko, miejsce rekreacyjne z miniparkiem dla dzieci czy może przeznaczyć część na miejsca postojowe. Uzgodniono, że jednocześnie powstanie tam zatoka z parkingiem oraz niewielki park rekreacyjny z placem zabaw.

+ 3 głosów: 3 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (6)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ 123
5 miesięcy temu ocena: 86%  6
Zdecydowanie na TAK !!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Archi
5 miesięcy temu ocena: 43%  5
Sami geniusze znający się na wszystkim i wymyslają takie cuda! Może nalezaloby poprosić o rade fachowca - urbanisty? Bo generalne Gostyń pod wzgledem zagospodarowania przestrzeni jest mega mega slaby!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mieszkaniec
5 miesięcy temu ocena: 78%  4
W końcu coś się zaczyna dziać. Pomysł z garażami dla mnie beznadziejny i za daleko. Miejsce przy drodze leszczyńskiej gdzie obecnie jest chodnik i duży pas zieleni w zupełności wystarczy na całej długości do utworzenia parkingu i ludzie będą mieli bliżej do swoich samochodów. Za 5 lat na tym osiedlu będzie katastrofa z parkingami a na ul Łokietka i willowej przez stojące samochody najczęściej z bloków ciężko przejechać, wyjechać z własnej posesji. Można się jedynie cieszyć że jeszcze nic tam się nie wydarzyło
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Podatnik
5 miesięcy temu ocena: 25%  3
Chory pomysl z tymi garażami a do burmistrza sie pytam GDZIE będą przechodzić klienci garaży w miejscu niedozwolonym wszyscy będą chycac na skróty no i CZEKAM na odpowiedź władz gostynia
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Andrzej, Dalabuszki, powiat gostyń
5 miesięcy temu ocena: 100%  2
Jakbyś przeczytał cały artykuł a nie po łebkach, to wiedziałbyś GDZIE będą przechodzić.
~ Mieszkaniec
5 miesięcy temu ocena: 83%  1
Boisko przy ostatnich blokach na mieszka nie jest często używane ponieważ jest betonowe strach o własne nogi
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji