Zerowy PIT dla młodych

Opublikowano:
Autor:

Zerowy PIT dla młodych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Od 1 sierpnia tego roku młodzi ludzie nie będą płacili podatku dochodowego od swojej pensji. Nowa ulga nie obejmuje jednak osób zakładających działalność gospodarczą czy zatrudnionych na umowę o dzieło - co spotkało się z krytyką ze strony przedsiębiorców.

 

Ulga podatkowa przeznaczona ma być dla osób, które nie ukończyły 26. roku życia i są zatrudnione na umowę o pracę albo zlecenie. To oznacza, że z grona osób, które nie zapłacą podatku dochodowego wyłączono młodych przedsiębiorców oraz pracowników na umowie o dzieło. Nie skorzystają również osoby aktualnie pobierające zasiłki chorobowe, macierzyńskie lub świadczenie rehabilitacyjne.

Przepisy mają wejść w życie 1 sierpnia i mieć zastosowanie do przychodów uzyskanych od tego dnia. Ulgą objęte będą zarobki do wysokości 85 tys. 528 zł w danym roku podatkowym (pełne 12 miesięcy). Do tego limitu przychody młodego podatnika będą zwolnione z PIT. Jeśli będziemy chcieli, by pracodawca zaprzestał odliczać nam co miesiąc zaliczkę na podatek dochodowy, będziemy musieli złożyć mu na piśmie oświadczenie, że nasza pensja podlega zwolnieniu z PIT-u. Jeśli tego nie zrobimy, pieniądze z tytułu ulgi skarbówka zwróci nam po rozliczeniu rocznym. „Oświadczenie to nie będzie wymagane do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 roku - od tego roku z pensji nie będzie pobierana zaliczka, a zatem wynagrodzenie będzie wyższe” - informuje ministerstwo finansów.

Musimy pamiętać, że ulga w PIT dla młodych osób nie będzie zwalniać z zapłaty składek emerytalnych i rentowych do ZUS-u oraz zdrowotnych do NFZ.

Wprowadzenie zerowego podatku PIT dla młodych oznaczać będzie konsekwencje dla samorządów. Co prawda, PIT jest pobierany przez państwo, ale później jego część trafia do gmin. Oszczędność w kieszeni osób do 26. roku życia to mniej pieniędzy w budżecie państwa i samorządów.

Co o tym myślą nasi Czytelnicy? 

Michał: Powiem tak. W firmie zatrudniają się 2 osoby na to samo stanowisko. Obie bez doświadczenia w branży. Starszy 28 lat coś tam popracował gdzieś, a młodszy 21 lat jeszcze nigdzie. Oboje za tą samą stawkę. Jak myślicie, kogo trafi jasny szlag przy pierwszej wypłacie?

Michał: Jeśli masz poniżej 27 lat i własna działalność to podatek dochodowy musisz płacić tak czy siak... Udogodnienie dla młodych... Zwykłe mydlenie oczu.

Arkadiusz: Rozwiązanie fajne, ale dla wszystkich, a nie do 26 lat. To niesprawiedliwe, kolejna kiełbasa wyborcza.

Komentarz Justyny Krzyżostaniak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gostyniu:

- Pomysł uważam za dobry. W sytuacji, gdy prawie 40 % bezrobotnych stanowią osoby młode, każda forma pomocy jest godna zauważenia. Mam nadzieję, że przepis ten zachęci młodych do podejmowania zatrudnienia i to zatrudnienia w ramach umowy o pracę. Młodzi ludzie często nie wybiegają zbyt daleko w przyszłość, a stabilna praca gwarantuje stabilne życie. Ulga podatkowa pomoże zaoszczędzić pieniądze, które będzie można przeznaczyć na inne cele, co dla człowieka, który znajduje się na początku życia zawodowego, ale i osobistego stanowi niebagatelną pomoc.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE