Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fines
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Zerwali pęta niewoli, płacąc za to nieraz najwyższą cenę

› Społeczeństwo 9 miesięcy temu    27.12.2018
Bogdan Bujak
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Poniec. Wartę przy mogile powstańczej na cmentarzu parafialnym pełnili ponieccy strażacy. Trzeba przyznać, że robili kosmiczne wrażeniePoniec. Wartę przy mogile powstańczej na cmentarzu parafialnym pełnili ponieccy strażacy. Trzeba przyznać, że robili kosmiczne wrażenie fot. Bogdan Bujak

Według źródeł historycznych około godziny 16.40, 27 grudnia 1918 roku na ulicach Poznania padły pierwsze strzały znamionujące początek powstania wielkopolskiego. 100 lat później, o podobnej godzinie rozpoczęły się ponieckie obchody upamiętniające tamte wydarzenia. W ich trakcie przemawiali burmistrz Jacek Widyński oraz regionalista doktor Grzegorz Wojciechowski przybliżając dzieje bohaterskich Wielkopolan, zwłaszcza tych, którzy swoje losy związali z ziemią poniecką.

Wyjątkową okazję wykorzystano również do uroczystego zobowiązania dla druhny Natalii Szynki, która ukończyła próbę na pierwszy stopień instruktorski stając się tym samym harcerskim wychowawcą. Nominację nowej instruktor wręczył na rynku w Poniecu komendant Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Lesznie, harcmistrz Rafał Maćkowiak. Podejmując zobowiązanie Natalia Szynka zobowiązała się m.in. do wychowania swojego następcę i że „powierzonej przez ZHP służby nie opuści samowolnie”.

W setną rocznicę powstańczego zrywu władze gminy i przedstawiciele różnych środowisk złożyli kwiaty. Najpierw pod tablicą poświęconą żołnierzom Baonu Ponieckiego Powstania Wielkopolskiego, a następnie po przemarszu ulicami miasta na cmentarzu parafialnym złożono hołd tym, którzy „w walce orężnej o wolność Ojczyzny polegli” w latach 1918 - 1919.

Podwyżki dla sołtysów - o ile więcej dostaną

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
    dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
    Komentarze (0)

    Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

    dodaj komentarzbądź pierwszy!