Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Zioła wycofane z rynku

› Społeczeństwo ponad rok temu    12.03.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Gostyń. Zakład Zielarski „Kawon-Hurt NowakGostyń. Zakład Zielarski „Kawon-Hurt Nowak" istnieje od 29 lat fot. Ł. Szolc

Decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego z obrotu zostały wycofane zioła wyprodukowane przez Zakład Zielarski „Kawon-Hurt Nowak", który mieści się w Krajewicach (gm. Gostyń). W uzasadnieniu decyzji napisano, że w wycofanym z rynku produkcie leczniczym, wystąpiła wada jakościowa.

GIF wydał decyzję dokładnie 7 marca. Wycofano ze sprzedaży 5 serii korzenia arcydzięgla. To zioła stosowane podczas zaburzeń trawienia, przy wzdęciach, jako środek wzmagający łaknienie i pobudzający wydzielanie soku żołądkowego. Korzeń arcydzięgla poprawia funkcjonowanie wątroby i zwiększa wydzielanie soków żołądkowych.

- Żywy organizm, bardzo malutki wkradł się do partii ziół. Trudno go było znaleźć. Jajeczka zostały złożone przez insekta w bardzo dobrych warunkach do rozwoju, które osiągnęły w sklepie, magazynie czy opakowaniu. Musiały mieć odpowiednią wilgotność, temperaturę. Takie sytuacje się zdarzają - wyjaśnił właściciel firmy Krzysztof Nowak.

Zapewnił, że w całym procesie produkcji próbki danego surowca, a następnie półprodukt jest badany co najmniej 5 razy, bardzo szczegółowo, zanim osiągnie postać gotowego wyrobu.

- Dziewczyny w laboratorium na żadnym etapie, nigdzie nie spotkały w tym przypadku żadnego żywego organizmu. Jajeczko trudno dostrzec - tłumaczył prezes „Kawon-Hurt”.

Podkreślił, że z partii ziół, zakupionej od jednego z dostawców wyprodukowano 5 serii, i chociaż tylko w jednej, w zapakowanych ziołach, wylęgły się robaki, wycofano z rynku wszystkie serie dla bezpieczeństwa. Wniosek o wycofanie złożył sam producent, po informacji, jaką otrzymał od jednej ze swoich klientek.

- Nie mamy wpływu na takie przypadki. Staramy się przede wszystkim lustrować naszych plantatorów - sposób przechowywania, produkcji, suszenia, co najmniej raz w roku - powiedział Krzysztof Nowak. - Reakcja z wycofaniem była właściwa i powinna stanowić dowód na to, że procedury działają bez zarzutu - dodał.

Przez 29 lat istnienia zakładu zielarskiego w Krajewicach, z którego wyszło w sumie ponad 15 tys. ton produktów, to był drugi przypadek, kiedy wycofano zioła z obrotu.

Z rynku wycofano poniższe serie produktu: numer serii: 893.2018, data ważności: 10.2019 numer serii: 1044.2018, data ważności: 11.2019 numer serii: 1175.2018, data ważności: 12.2019 numer serii: 123.2019, data ważności: 02.2020 numer serii: 124.2019, data ważności: 02.2020.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!