Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Złóż zeznanie podatkowe PIT i czekaj na zwrot nadpłaty

› Aktualności miesiąc temu    15.02.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Zdjęcie poglądoweZdjęcie poglądowe fot. Adobe Stock

- Zmienia się termin złożenia wszystkich zeznań podatkowych PIT dla rozliczenia za rok 2019 - możesz to zrobić od 15 lutego do 30 kwietnia 2020 r. Zmianie ulega również termin składania PIT-28 za 2019 rok - możesz go złożyć od 15 lutego do 2 marca 2020 r. - taki komunikat pojawił się na stronie Ministerstwa Finansów pod koniec 2019 r.

Teraz już każdy, kto rozlicza się z urzędem skarbowym powinien zwrócić uwagę na zmianę terminu składania zeznań podatkowych PIT za rok 2019.

Zgodnie z informacją resortu finansowego, deklaracje przesłane przed terminem 15 lutego zostaną uznane za złożone od 15 lutego. Nawet jeśli podatnik złoży swój PIT wcześniej, to termin zwrotu nadpłaty będzie liczony od tego dnia.

Przez wiele lat termin na złożenie niektórych formularzy był określony jako „do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym”. Obecnie, po nowelizacji, przepisy są bardziej precyzyjne – zeznanie roczne co do zasady trzeba wysłać do urzędu skarbowego w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia.

Ten termin obowiązuje m.in. podatników wypełniających formularze PIT-37 (w tym pracowników) i PIT-38 (osiągających zyski kapitałowe). W tym przypadku nic się nie zmienia, bo stosowali się do tego terminu już przy rozliczeniu za 2018 r. Od 2020 r. przedział od 15 lutego do 30 kwietnia obowiązuje również przy składaniu formularzy PIT-36 (dla prowadzących działalność gospodarczą) oraz PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS i PIT-39.

Wyjątek dotyczy podatników prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu lub osiągających dochody z najmu lub dzierżawy. Formularze PIT-28 i PIT-28S (w przypadku firm ryczałtowych w spadku) za 2019 r. należy złożyć od 15 lutego do 2 marca. Przepisy przewidują na to czas do końca lutego, ale ponieważ ostatni dzień lutego w tym roku wypada w sobotę, za koniec terminu uważa się następny dzień roboczy.

Na zwrot nadpłaty urząd skarbowy ma 45 dni, licząc od dnia złożenia zeznania podatkowego. - Ale nie wcześniej niż od 15 lutego 2020 r. - podało MF. Resort zaznaczył, że wszystkie pozostałe zeznania PIT można składać tak jak dotychczas, czyli do 30 kwietnia 2020 r.

Poinformował także, że od 15 lutego 2020 r. w usłudze Twój e-PIT udostępnione zostanie przygotowane dla podatników zeznanie podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38. W zakresie PIT-28 i PIT-36 – nie będzie dotyczyć przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej.

Ustawa o PIT przewiduje jeszcze jeden wyjątek. Dotyczący niewielkiej grupy podatników, którzy osiągają dochody z działalności prowadzonej przez zagraniczne jednostki kontrolowane. W ich przypadku termin na złożenie zeznania PIT-CFC i zapłatę podatku upływa z końcem dziewiątego miesiąca następnego roku podatkowego.

źródło Ministerstwo Finansów, PAP

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!