Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fines
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Zmiany na PSZOK-u: mniej opon i kompletne urządzenia

› Społeczeństwo ponad rok temu    7.07.2018
Agata Fajczyk
komentarzy 6 ocen 0 / 0%
A A A
Na boreckim PSZOK-u wprowadzono obostrzenia, które dotyczą dwóch rodzajów odpadów: opon i sprzętu RTV-AGDNa boreckim PSZOK-u wprowadzono obostrzenia, które dotyczą dwóch rodzajów odpadów: opon i sprzętu RTV-AGD fot. fotolia.com

Boreccy radni, po interwencji burmistrza, wprowadzili obostrzenia w zasadach korzystania z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych ( PSZOK-u). - Uznałem, że to jest niemożliwe, aby z gminy Borek Wlkp. co tydzień pochodziła taka ogromna ilość śmieci. Jest mnóstwo opon, lodówek, telewizorów, pralek i tym podobnych. (...) W moim przekonaniu tutaj prowadzi się jakiś interes - wyjaśniał burmistrz Marek Rożek. Ograniczenia dotyczą dwóch rodzajów odpadów: opon i sprzętu RTV-AGD.

Burmistrz Borku przyznał, że od pewnego czasu otrzymuje sygnały, iż gminny PSZOK co tydzień jest bardzo zawalony, odpady nie są wywiezione i postanowił się temu przyjrzeć - Dwie lub trzy wizyty sobie tam zrobiłem i mam swoje przekonania - tłumaczył Marek Rożek podczas wspólnego posiedzenia komisji rady miejskiej.

Okazało się, że do PSZOK-u w Borku trafia ogromna ilość sprzętu RTV-AGD: pralki, lodówki, telewizory - ale urządzenia są niekompletne. Nie mają silników, agregatów. Burmistrz podejrzewa, że ktoś dla własnych korzyści wyciąga części, które nadają się do powtórnego użycia, sprzedania, a resztą odpadów zagraca punkt zbiórki w Borku. - I nie wierzę, że mieszkańcy non stop wymieniają lodówki, pralki w takiej ilości, że prawie co tydzień z punktu trzeba odpady wywozić, bo mamy pełen kontener. W moim przekonaniu tutaj prowadzi się jakiś interes - powiedział. Przypomniał, że za zagospodarowanie zużytych, ale niekompletnych urządzeń, pozostawionych na składowisku, społeczność gminy ponosi dodatkowe koszty.

- Sprzęt z punktu w Borku jest wywożony na RIPOK do Jarocina, dalej do utylizacji. Transport kosztuje, tam też trzeba zapłacić, aby to przyjęli. A za odstawienie kompletnej pralki czy lodówki gmina nie płaci. Zatem wszyscy podatnicy opłacają odstawienie tych niekompletnych urządzeń do Jarocina - mówił Marek Rożek.

Aby zmienić te zwyczaje, zgodnie z prawem, sam wprowadził zmiany w regulaminie PSZOK-u. Nie będą przyjmowane niekompletne zużyte urządzenia. Poprosił też obsługującego PSZOK o przygotowanie listy wszystkich osób, jakie odstawiają tego typu sprzęt.

Innym rodzajem odpadów, które w nadmiernej ilości odstawia się na borecki PSZOK są opony. Marek Rożek - biorąc pod uwagę ilość mieszkańców gminy, ilość samochodów, które posiadają - zauważył, że „ich zużycie jest niesamowite”. - To się nie działo dotychczas. Od niedawna ten proces trwa. Uznałem, że należy się za to wziąć - powiedział. W kwestii wprowadzenia limitów w odstawianiu opon na składowisko burmistrz musiał zwrócić się do rady miejskiej, aby podjęła odpowiednią uchwałę. Ograniczono ilość zużytych opon, pozostawianych na PSZOK-u maksymalnie do 6 sztuk na gospodarstwo domowe, w roku kalendarzowym. Przy czym obostrzenie dotyczy opon z samochodów osobowych o całkowitej masie do 3,5 tony. Nie mogą pochodzić z pojazdów, które są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Z kolei w nieograniczonej ilości na składowisko mogą trafiać opony pochodzące z rowerów, wózków, motorowerów i motocykli.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (8)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Mieszkaniec
ponad rok temu ocena: 100%  8
Najgorsza gmina pod względem porządku. Wszędzie dookoła jest zbiórka wielkogabarytowa aby tu nie a potem się dziwią ze syf po rowach. Trzeba wrócić do zbiorek tak jak to było kiedyś a wtedy problemu nie będzie i pszok nie będzie potrzebny
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ podglądacz sporów
ponad rok temu ocena: 100%  7
Od szrotów z AGD jest punkt przyjęcia złomu, tam przyjmują bez silników i agregatów, a od opon jest punkt wymiany opon, który ma OBOWIĄZEK za opłatą przyjąć zużyte opony. Od i cały temat recyklingu. A tu trzeba uchwały, zakazy etc.etc., zakazać przyjmowania niekompletnego sprzętu wraz z oponami i po sprawie, bez kontroli, sprawdzania, oglądania. Burmistrz ma naprawdę dużo czasu na takie bzdury. Zajadów dostaję od śmiechu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ABC
ponad rok temu ocena: 100%  6
O co tu w końcu chodzi ??? Przecież składowiska złomu przyjmą każdą niekompletną pralkę czy lodówkę i zapłacą 60 gr/ kg. Nigdy jeszcze nie oddałem za darmo takiego sprzętu do "bezradnego" punktu PSZOK. Nie widzę sensu by robić komuś niechciane prezenty. Jeśli chodzi o opony, to zużyte zostawiam w punkcie ich wymiany. Takie zakłady wiedzą co z nimi zrobić, potrafią sprzedać i jeszcze zarobić ( recykling). Wniosek nasuwa się jeden : PSZOK nie jest nam potrzebny.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Łyżka
ponad rok temu ocena: 100%  5
No właśnie z tymi oponami jest tak, że firma która chce się ich pozbyć kiedyś zarabiała a dziś muszą dopłacić. Z tego co mi się o uszy odbiło jest to ok. 600 zł za tonę opon do utylizacji. Duże warsztaty do faktur doliczają cenę utylizacji i za kpl. opon na fakturze jest dodatkowe 20 zł. A złomowiska nie chcą odbierać lodówek bo złomu tam prawie nic nie ma a tylko sama pianka.
~ Mirek
ponad rok temu ocena: 100%  4
Jestysiu jaki ten Burmistrz jest boski wszędzie sam kontrolę robi w kominy zaglada kto pali śmieci wie teraz ten PSZOK. Jeszcze trochę pod kołdrę będzie zaglądał i ludzi o innej orientacji będzie piętnować. Prawdziwy mąż stanu. Trzeba mu będzie pomnik postawić na rynku
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ mieszkaniec
ponad rok temu ocena: 100%  3
Bardzo dziwne a ten madrala co przyjmuje opony itp. to nie wie kto ile oddaje sprzetu
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Tutejszy
ponad rok temu 2
Jak to nie wie! zapisuje kto ile czego oddaje ..nikt nie jest bezimienny!!! Chyba tylko ten kto w tym mieście ma układy...
~ Łyżka
ponad rok temu ocena: 100%  1
Opony rozumiem ale sprzet agd? Dlaczego nie moge zostawic sobie silnika od pralki czy przeplywki od zmywarki? Jezeli przedstawie dokument ze odzyskano gaz z lodowki to kompresor tez sie nadaje do uzytku. A za smieci place i po to jest PSZOK aby takie smieci odbierac. Jeszcze troche i znow beda gabaryty lezec po rowach. A w borku bedzie mozna oddawac tylko sprawny sprzet bo na popsutym gmina nie zarobi. Litosci p. Burmistrzu.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji