Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Fines
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Zniknęło kilkadziesiąt drzew. Ktoś zauważył, że niektóre były całkiem zdrowe

› Aktualności 4 miesiące temu    29.04.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 2 ocen 4 / 25%
A A A
Gostyń - Czachorowo. Przy drodze prowadzącej z szosy ponieckiej do Czachorowa wycięto 80 drzewGostyń - Czachorowo. Przy drodze prowadzącej z szosy ponieckiej do Czachorowa wycięto 80 drzew fot. A. Fajczyk/fotomontaż Z. Pacanowski

Z pobocza, przy drodze prowadzącej z szosy ponieckiej do Czachorowa, zniknęło kilkadziesiąt topoli. Drzewa zostały wycięte na zlecenie gminy Gostyń. Nie wszystkim to się spodobało. - Zniknęło 80 drzew, a 14 wśród nich w zasadzie posiadało pnie, które miały rzeczywiście defekt, były puste w środku, spróchniałe - poinformował radny Piotr Radojewski na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Gostyniu.

Rajca nawiązał do sprawozdania z pracy burmistrza za I kwartał 2019 roku, w którym znalazła się informacja o wycince wysokich topoli przy drodze do Czachorowa. Dopytywał, jaki był powód takiego działania?

Naczelnik wydziału gospodarki komunalnej gostyńskiego urzędu miejskiego Marzena Paluszkiewicz wyjaśniła, że wycięto je dlatego, iż były w bardzo kiepskim stanie.

- Jesienią będziemy nasadzać nowe drzewa, w tej samej ilości. Przymierzamy się również do wycięcia drzew po drugiej stronie drogi - poinformowała naczelnik.

Radny rozwinął swoją myśl. Poinformował obecnych na sesji, że zostało wyciętych 80 drzew, ale tylko kilkanaście wśród nich miało spróchniałe pnie. - Mówimy wszyscy o walce z ociepleniem klimatu, smogiem. Szkoda tych drzew. Wiem, że one nie wyglądały może zbyt dobrze, nie były pielęgnowane, nie wycinało się tych suchych konarów. Ale z kolei działalność rolnicza, a więc oranie prawie przy pniu powoduje, że te drzewa z płytkimi korzeniami przegrywają walkę z człowiekiem - mówił radny.

Zaproponował, aby gmina przeanalizowała dalszą wycinkę drzew przy drodze i opracowała pewną strategię, na której będzie się opierała przy tego typu działaniach. - Dobrze by było zostawić również te stare drzewa, bo one dają więcej tlenu, bardziej oczyszczają powietrze, aniżeli młode. Cieszy mnie, że będzie nowe nasadzanie, ale chodzi o opracowanie nowej strategii, którą powinniśmy się kierować. Podobnie obserwuje się dość powszechne wycinanie zalesień czy zakrzaczeń śródpolnych. A to co ostatnio się dzieje, czyli wielka susza czy silny wiatr powodują, że z pól z wiatrem wyrzucana jest gleba, a to są bardzo niekorzystne zmiany - mówił radny. Marzena Paluszkiewicz z gostyńskiego magistratu zauważyła, że wycinka drzew nie odbywa się od razu, „bo gminni samorządowcy mają zachciankę”. Wcześniej składany jest wniosek do starostwa powiatowego i inspektorzy z wydziału ochrony środowiska oceniają, czy dane drzewo nadaje się do usunięcia, czy nie.

Więcej w bieżącym numerze "Życia Gostynia"
 

+ 1 głosów: 4 (25%) 3 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (2)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Andrzej
4 miesiące temu ocena: 86%  2
Sadzę drzewa na potęgę. Gdzie się da i ile się da. Wiem jak długo rośnie i ile trzeba troski, żeby nie uschło kiedy jest niewielkie. A lekką ręką się wycina kilkudziesięcioletnie okazy. Jak się Wam podoba czytelnicy rynek gostyński latem, gdzie cienia nie znajdziesz a z nieba leje się żar. Jak się przyjemnie idzie ulicą Mostową, gdzie nie uświadczysz cienia przy 30 stopniach na plusie ? Kiedy się Wam rolnicy oczy otworzą, że wiatr Wam wyjaławia glebę kiedy nie powstrzymuje go żaden krzak na rowie ? Wszystko niszczone jest bezmyślnie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ oskar
4 miesiące temu ocena: 67%  1
Dezydery Chłapowski w grobie się przewraca, przez to co się dzieje w rolnictwie !!!