Zwieńczenie całorocznej pracy muzyków. Było energicznie i z przytupem

Opublikowano:
Autor:

Zwieńczenie całorocznej pracy muzyków. Było energicznie i z przytupem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Wykonany brawurowo mazur z opery „Halka” Stanisława Moniuszki usłyszała publiczność na początku koncertu Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Gostyń. Zaczęło się energicznie, z przytupem, gdyż dzisiejsze wydarzenie to było 30. muzyczne spotkanie z mieszkańcami Gostynia i okolic. Tak, jak wcześniej zapowiadano, przygotowano ucztę dla każdego - od najmłodszego do najstarszego słuchacza, z niespodziankami.

Orkiestra istnieje już 92 lata. Powstała w 1928 r. przy gostyńskiej cukrowni. W 1975 r. funkcję kapelmistrza przejął Zygmunt Kołakowski. I to on zainaugurował Koncerty Noworoczne w Gostyniu, Występy odbywają się co roku. Pierwsze miały miejsce w GOK Hutnik - publiczność siedziała przy stolikach z kawą, były też w gostyńskim kinie. Bardzo angażował się w ich organizację gostyński ośrodek kultury, którego dyrektorką była Sabina Hoska-Kaczmarek. Koncerty styczniowe są zwieńczeniem całorocznej pracy muzyków, a przygotowania trwają już od września.

Tegoroczny koncert był też 11. występem Piotra Kaczora, obecnego kapelmistrza i dyrygenta, który jest zapewne mózgiem orkiestry.

- Ale sercem niewątpliwie jest sekcja rytmiczna. Według definicji instrumenty perkusyjne to takie, których źródłem dźwięku jest drżenie całości lub części instrumentu wywołane uderzeniem pałką, szczotką, dłonią lub potrząsaniem całym instrumentem - tłumaczył Sebastian Nowak, prowadzący imprezę.

Podczas koncertu teoria przeplatała się z praktyką. Publiczność dostała odrobinę wiedzy o historii orkiestry, dyrygentach, instrumentach, przekazywano też informacje o poszczególnych utworach. Tak przebiegała I część wydarzenia, poświęcona orkiestrze: był mazur, marsz, w repertuarze znalazły się też utwory wykonywane na poprzednich koncertach noworocznych. Osoby z publiczności, które uważnie słuchały teorii, dobrze na tym wyszły. W połowie koncertu ogłoszono konkurs dla zebranych w hali sportowej ZSO w Gostyniu. Kilkanaście osób odpowiadało na przygotowane przez jubilatów pytania, za prawidłową odpowiedź wręczano jubileuszowe kubki. Jesli ktoś miał wątpliwości, było koło ratunkowe - "pytanie do publiczności".

Utwory, które muzycy zagrali w II części występu urozmaiciły pokazy grupy Mażoretek Big Bang, utworzonej przy orkiestrze we wrześniu 2012 r.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE