Dostosuj wydruk

869 skradzionych aut w województwie wielkopolskim w 2018 roku. Jak się zabezpieczyć?

869 skradzionych aut w województwie wielkopolskim w 2018 roku. Jak się zabezpieczyć?

Wyobraź sobie, że wychodzisz z pracy, idziesz na parking do swojego samochodu i zauważasz, że auto… zniknęło. Nieprawdopodobne? A jednak. Wg policyjnych statystyk w 2018 roku w województwie wielkopolskim skradziono 869 samochodów. Dla porównania rzeszowska komenda zanotowała tylko 73 zgłoszenia. Czy istnieje sposób na to, by zabezpieczyć się przed tego typu pechem?

 

Garść statystyk na początek

Komendy Wojewódzkie zanotowały w 2018 roku ponad 9215 przypadków kradzieży aut. Najwięcej z nich miało miejsce na terenach i w okolicach Warszawy (2689), Katowic (909), Wrocławia (874) i właśnie Poznania (869). Tym samym województwo wielkopolskie jest na 4. miejscu pod względem największej rocznej liczby kradzionych samochodów.

Szybko i po cichu, czyli jak się kradnie samochody?

W dzisiejszych czasach kradzież samochodu trwa nawet zaledwie kilkanaście sekund. Zapomnij o tym, że kradzież auta wiąże się z hałasem, wybijaniem szyb czy wyjącym alarmem. Dziś złodziej może ukraść Twoje auto na środku strzeżonego parkingu tak zręcznie i cicho, że nawet przechodnie pomyślą, że jest on właścicielem pojazdu.

Do najpopularniejszych metod kradzieży pojazdu należą:

Jakie marki złodzieje kradną najczęściej?

Większość skradzionych samochodów od razu rozbierana jest na części, a te sprzedawane następnie na rynku wtórnym. Decyduje to o tym, które marki najczęściej padają łupem złodziei – takie, do których części są najczęściej poszukiwane lub takie, których części są uniwersalne. Stąd do najczęściej kradzionych pojazdów należą marki z Grupy Volkswagena. Nie dość, że są popularne, to jeszcze mają współzamienne części – na przykład dany element z Volkswagena prawdopodobnie równie dobrze sprawdzi się w przypadku Skody, Seata czy Audi.

Jeśli planujesz zakup Volkswagena, Audi, Skody lub Seata, zastanów się, czy chcesz kupować auto, które będzie upragnionym łupem dla złodziei. Jeśli jesteś już właścicielem jednej z wymienionych marek, pomyśl o dodatkowym zabezpieczeniu swojego pojazdu.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą?

Ubezpieczenie AC

Podstawowym zabezpieczeniem, z którym będziesz spać spokojniej, jest ubezpieczenie autocasco na wypadek kradzieży pojazdu. Pamiętaj jednak, że aby mieć 100% pewności, że po szkodzie ubezpieczyciel wypłaci Ci wysokie odszkodowanie, musisz dobrze przeczytać warunki umowy. Dlaczego?

Otóż Twoje ubezpieczenie AC może np. nie obejmować swoim zakresem przewożonego w nim bagażu. Po kradzieży możesz więc się zdziwić, że ubezpieczyciel nie wypłaci Ci rekompensaty za utracone foteliki dziecięce, laptopa czy biżuterię. Może być też tak, że po kradzieży pojazdu ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie, ale będzie ono równe wartości pojazdu z dnia zdarzenia, a nie z dnia podpisywania umowy z ubezpieczycielem (tym sposobem będziesz w plecy np. kilka tysięcy złotych).

Przed zakupem polisy powinieneś więc dokładnie porównać warunki proponowane przez minimum kilka towarzystw ubezpieczeniowych, tak by wybrać najlepszą polisę – taką, która zapewni Ci odszkodowanie, za które bez problemu będziesz w stanie kupić sobie nowe auto.

W internecie dostępne są porównywarki ubezpieczeniowe, np. https://mubi.pl/, dzięki którym czarno na białym zestawisz ze sobą oferty polis dostępnych na rynku. Na stronach porównywarek z pewnością znajdziesz też kalkulator ubezpieczenia (https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac), który wyliczy Ci spersonalizowaną składkę AC.

Metody naszych rodziców

Dziś złodzieje zupełnie nie spodziewają się zabezpieczeń typu blokada kierownicy czy rygiel na skrzyni biegów. Możesz też pomyśleć o blokadzie na pedały. Najmłodsze pokolenie złodziei może i bez problemu dostanie się do środka pojazdu, ale demontaż tego typu zabezpieczeń może być dla niego nie lada wyzwaniem…

System GPS

Istnieją nowoczesne systemy GPS, które możesz zamontować w miejscu niewidocznym dla oka złodzieja. System taki 24/7 monitoruje położenie pojazdu oraz stan jego zabezpieczeń. Jeśli system zgłosi alarm, lub Ty sam powiadomisz centrum obsługi o kradzieży pojazdu, administrator systemu ma możliwość unieruchomić samochód, uniemożliwiając złodziejom dalsze przemieszczanie się.

Bądź przezorny!

W wielu przypadkach kradzież pojazdu uzależniona jest od Twojej uważności. Zdarza się na przykład, że złodziej obserwuje swoją potencjalną ofiarę, a następnie wykrada jej kluczyki do pojazdu z kieszeni kurtki lub płaszcza, gdy ta akurat miło spędza czas w restauracji. Dlatego zawsze staraj się mieć kluczyki do samochodu przy sobie lub w miejscu, które masz na oku.

autor: Artykuł partnera

Źródło:

Dodano: 2019.06.14

gostynska.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kolejowa 15, 63-800 Gostyń., 65 572 74 00