Dostosuj wydruk

Mieli sporo frajdy z papierem

Mieli sporo frajdy z papierem

Drugie z trzech zaplanowanych warsztatów czerpania papieru (formowania z wodnej zawiesiny) zorganizowały nieformalna grupa ,,Pępowskich moli książkowych” oraz miejscowy gminny ośrodek kultury. W przedsięwzięciu zorganizowanym w ramach projektu ,,Papierowe Lato” udział wzięło 21 dzieci w wieku 5-9 lat wraz ze swoimi babciami lub dziadkami.

Zajęcia, w których każdy uczestnik mógł poczuć się jak średniowieczny skryba, tworząc własną kartę z inicjałem i pisząc gęsim piórem czy niczym Jan Gutenberg, przygotowując własną matrycę z tekstem, poprowadzili Olga Krause-Matelska i Wojciech Matelski z fundacji ,,Nasze Podwórko”.

Zanim to jednak nastąpiło uczestnicy wysłuchali wykładu i obejrzeli prezentację komputerową na temat historii papieru i czcionki drukarskiej. Z bogatego wachlarza warsztatowych atrakcji największe zainteresowanie wzbudziło tytułowe czerpanie papieru.

– Dzięki ręcznemu wytwarzaniu, odpowiedniej fakturze oraz dodatkom, takim jak płatki kwiatów lub zioła, każdy produkowany przez uczestników warsztatów arkusz papieru nabierał niepowtarzalnego i indywidualnego charakteru – tłumaczy Mirosława Bigaj, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu.

W drugiej części warsztatów zorganizowano „wielkie budowanie”. Z przygotowanych przez wolontariuszy kartonowych elementów, podzieleni na trzy grupy dzieci i ich opiekunowie ułożyli pępowskie zabytki; kościół, wiatrak i szpitalik. Ostatnim z zadań było odnalezienie różnic między oryginalnymi budowlami a tymi kartonowymi. Za największą liczbę odnalezionych „błędów” dzieci otrzymały plecaki. Ponadto na zakończenie zajęć uczestnicy otrzymali upominki, a wolontariusze - dyplomy i nagrody.

Przeczytaj również: motocykliści i mieszkańcy pomogli rodzinie pogorzelców

autor: Bogdan Bujak

Źródło:

Dodano: 2019.08.02

gostynska.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kolejowa 15, 63-800 Gostyń., 65 572 74 00