Dostosuj wydruk

Na 10-lecie tango myśliwskie

Na 10-lecie tango myśliwskie

Tak szybko ten czas przeminął, że człowiek w tym ferworze organizacyjnym zapomniał, która to już edycja – mówi Tomasz Gliszczyński, współorganizator zawodów myśliwskich 5Wspaniałych, które w tym roku odbyły się po raz dziesiąty.

Z tej okazji kapelmistrz zespołu „Babrzysko” Krzysztof Kadlec skomponował „Tango 5Wspaniałych”. Na jubileusz pomysłodawcy pikniku strzelecko-rekreacyjnego wybrali strzelnicę „Lizawka” w Poznaniu. Stało się tak na zaproszenie tamtejszego łowczego okręgowego Zbigniewa Zielińskiego, który od dawna chciał gościć „5Wspaniałych”.

– Poza tym strzelnica ma tutaj wyjątkowy charakter. Większość z dotychczasowych, na których byliśmy układ ma w kształcie koła. Tutaj jest on liniowy, wszystko jest z zasadzie w jednej linii – dodaje T. Gliszczyński.

Na „Lizawce” rozegrano następujące konkurencje: słomka w przelotach, bażant deptany, dziko osaczony, lis ze stogu i dochodzenie postrzałka.

Tradycyjnie obok części sportowej odbyły się także zabawy bardziej rekreacyjne, jak możliwość postrzelania z łuku czy broni krótkiej i karabinu. Swoje ptaki w trakcie pokazu zaprezentowali członkowie Grupy Sokolników „Gniazdo Sokolników”. Natomiast z ciekawym wykładem wystąpił prof. Dariusz Gwiazdowicza z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który mówił na temat współczesnego łowiectwa i kontrowersji, jaki budzi w mediach myślistwo.

Zdaniem wykładowcy częściowo myśliwi są sami sobie winny, gdyż przez lata środowisko nie robiło nic, aby zmienić wykreowany negatywny stereotyp.

– Bardzo często kiedy rozmawiamy o łowiectwie, to wyciągamy tylko „jeden klocek” - to samo polowanie, samo strzelanie do zwierząt. Ale już nie widzimy tych wszystkich innych zależności. I na tym polega problem, że my jako myśliwi nie potrafimy bardzo często wytłumaczyć oponentom, jaka jest rola łowiectwa, do czego się ona sprowadza. Że myśliwi jest potrzebny każdemu i gdyby nie on, jakie by były konsekwencje – mówił D. Gwiazdowicz,

Zawody „5Wspanialych” zakończyły się wręczeniem upominków dla wszystkich grup, które brały udział w imprezie oraz nagród la najlepszych strzelców.

Zobacz także: jak chory Dawidek sam zbierał pieniądze do puszki

Wyniki 10 edycji zawodów "5Wspaniałych"

I miejsce - Leszek Winkowski, Karol Czerniak, Krzysztof Gocałek, Jarosław Węgrzyn, Tomasz Przybyłowicz (911 pkt)

II miejsce - Grzegorz Buliński, Piotr Winkowski, Artur Zwierz, Remigiusz Przybyłowicz, Zbigniew Dolla (888 pkt)

III miejsce - Leszek Jędryczka, Filip Sioch, Filip Szczepaniak, Karol Sanocki, Robert Banaszak (864 pkt)

Najlepsza Diana - Justyna Górecka

Najlepszy strzelec - Tomasz Furmańczak

Specjalna nagroda „Szczęśliwa piątka” - Dariusz Czerwień

autor: Bogdan Bujak

Źródło:

Dodano: 2019.09.07

gostynska.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kolejowa 15, 63-800 Gostyń., 65 572 74 00