Dostosuj wydruk

Z psami do restauracji i sklepu legalnie

Z psami do restauracji i sklepu legalnie

Za kilkanaście dni do obiektów użyteczności publicznej na terenie gm. Gostyń będzie można legalnie wchodzić z psem. Nikt nie powinien zwrócić uwagi właścicielowi czworonoga, jeśli wprowadzi go do restauracji czy sklepu (w przypadku prywatnych - za zgodą właściciela).

Gostyńscy radni na ostatniej sesji zmienili dotychczas obowiązujący „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Gostyń”. Był tam nielegalny zapis, ograniczający prawa właścicieli psów. Zwróciła na to uwagę mieszkanka Gostynia, którą osoba postronna wyprosiła, gdy weszła do sklepu ze swoim pupilem. W dokumencie uchwalonym w 2016 r. widniał paragraf 22., który zabraniał właścicielom wprowadzania psów i innych zwierząt domowych na teren placów gier i zabaw oraz piaskownic dla dzieci, kąpielisk, a także zakazywał wprowadzania psów i innych zwierząt domowych do obiektów użytku publicznego (sklepów, restauracji, barów, galerii). Jak się okazało ten zapis był niezgodny z prawem. Znajdował się w regulaminach utrzymania czystości w wielu miastach. Coraz głośniej było o tym, że właściciele czworonogów w dużych miastach, wypraszani ze sklepów czy restauracji, wytaczali procesy samorządom, które wygrywali. W Gostyniu zwróciła na to uwagę Anna Teodorczyk-Twardowska, która też ma psa.

- Dosyć często zabieram go ze sobą, kiedy wychodzę w różnych sprawach. Pewnego dnia weszłam z nim do sklepu spożywczego w Gostyniu. Teoretycznie miałam na to pozwolenie. Nagle osoba postronna zwróciła mi uwagę, że jednak nie powinnam tam być z czworonogiem, bo to jest sklep spożywczy, z żywnością. Chciałam sprawdzić, jak faktycznie wyglądają przepisy. Okazało się, że sanepid nie ma zbyt wiele do gadania w tej sprawie - wyjaśnia Anna Teodorczyk-Twardowska, która wnioskowała o wprowadzenie zmian z gostyńskim regulaminie.

Właściciel baru czy restauracji musi zapewnić określone warunki i zasady, jeśli chce wpuścić klientów ze zwierzętami. - Ale ogólnie to, czy psy powinny wchodzić do obiektów użyteczności publicznej, zarówno prywatnych, jak i miejskich regulują radni. Ponieważ w Gostyniu był zakaz, zaczęłam drążyć temat i zastanawiać się, jak można to zmienić - mówi mieszkanka Gostynia. Uchylenie paragrafu 22. z regulaminu nie było takie trudne, gdyż jego w ogóle nie powinno tam być - przekracza uprawnienia rady miejskiej w tej kwestii. - Przygotowałam listę takich precedensów i argumenty dla naszych radnych, z informacją, że chciałabym złożyć wniosek o jego usunięcie. Ponieważ to zapis nieprawny, rada może jedynie regulować, w jaki sposób psy mogą przebywać w takich obiektach, aby nie utrudniały życia społecznego - mówi mieszkanka.

Na sesji Rady Miejskiej w Gostyniu, 5 września, radni rozpatrywali projekt uchwały, zmieniającej Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Gostyń. Bez dyskusji, zapytań uchylono nieprawny zapis - paragraf 22. w rozdziale dotyczącym obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe. - Nowy regulamin wejdzie w życie za 2 tygodnie. Od tego momentu będzie można wchodzić ze zwierzętami domowymi do obiektów użyteczności publicznej, przy czym - do zakładów prywatnych - za zgodą właściciela. Z mojej strony cała sprawa poszła sprawnie i bez oporów - cieszy się wnioskodawczyni na swoim Facebooku.
 

Dlaczego wiceburmistrz Gostynia pisze książki? - KLIK


Z uzasadnienia projektu uchwały: Zakaz zawarty w § 22 dotyczący wprowadzania psów i innych zwierząt domowych na teren placów gier i zabaw, piaskownic dla dzieci oraz do obiektów użytku publicznego, z wyłączeniem obiektów przeznaczonych dla zwierząt, takich jak: schroniska, lecznice, jest środkiem nadmiernie ograniczającym swobodę poruszania się, która przysługuje wszystkim obywatelom, również właścicielom zwierząt domowych.

autor: Agata Fajczyk

Źródło:

Dodano: 2019.09.09

gostynska.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kolejowa 15, 63-800 Gostyń., 65 572 74 00