Dostosuj wydruk

Mediateka w bibliotece? Może coś z tego wyjdzie

Mediateka w bibliotece? Może coś z tego wyjdzie

Mediateka w gostyńskiej bibliotece miejskiej? Dyrekcja ma plany, aby ją utworzyć, ze względu na wiele filmów DVD i audiobooków, którymi ta instytucja dysponuje. Zbiory audiowizualne i audialne udostępniane mają być za darmo. - Na razie robimy rozeznania wśród innych bibliotek, a także sprawdzamy możliwości i zapotrzebowania mieszkańców Gostynia i okolic - mówi Magdalena Kubiak, pracująca na samodzielnym stanowisku ds. nowoczesnej technologii, koordynatorka projektu.

W swoich zasobach biblioteka obecnie posiada kilka tysięcy tytułów filmów na DVD, a także kilkaset tytułów audiobooków. Co roku kupują nowe, co oznacza, że jest zainteresowanie zbiorami audiowizualnymi i audialnymi.

- Kilka tygodni temu robiliśmy takie zestawienie statystyczne za ostatnie kilka lat. Wykazało tendencję wzrostową, dwukrotnie więcej teraz kupujemy - mówi Przemysław Pawlak, dyrektor gostyńskiej biblioteki publicznej.

ŻYCIE GOSTYNIA ma 20 lat. I zawsze jest NAJ - KLIK

- W mediatece planujemy utworzenie stanowisk do odsłuchu, a także do oglądania filmów. Możliwe, że będą zajęcia z zakresu nowoczesnych technologii dla dzieci, młodzieży, a jeśli zajdzie taka potrzeba - to także dla dorosłych - dodaje Magdalena Kubiak.

Audiobooki mają być wypożyczane na podobnej zasadzie, jak książki - jednorazowo będzie można mieć na koncie 10 sztuk na okres 5 tygodni. Filmy wypożyczane są na 2 doby. Zainteresowani będą mieli możliwość korzystania z tych materiałów multimedialnych na miejscu. - Chcielibyśmy mieć profesjonalne głośniki, stanowisko służbowe, odpowiednie monitory. Idziemy w kierunku takich rozwiązań, jakie są w dużych bibliotekach, chociażby w Ostrowie Wlkp. - mówi Magdalena Kubiak. Kilka miesięcy temu pracownicy biblioteki gostyńskiej gościli tam na otwarciu mediateki i mieli okazję przyjrzeć, jak ona funkcjonuje. Gostyńska instytucja ma mniejszą powierzchnię, będzie to rozwinięte na mniejszą skalę.

KSIĄŻKA na telefon. Na czym to polega? KLIK

- Poza tym miejscowość jest mniejsza, a tym samym potrzeby. Ale rozwiązania technologiczne chcemy wprowadzić bardzo podobne - zapewnia koordynatorka projektu. Na utworzenie mediateki zostanie wydzielone osobne pomieszczenie, gdzie pojawią się wszystkie urządzenia, z których społeczność będzie mogła korzystać. Oprócz tego dyrekcja planuje stworzyć w bibliotece zamkniętą salę kinową i od 2020 r. wejść w tzw. Parasol licencyjny, który oferuje Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

ZOBACZ - jak od września zmieniły się godziny otwarcia gostyńskiej biblioteki miejskiej

To pozwoli urozmaicić ofertę kulturalną biblioteki w Gostyniu o pokazy filmowe. W ramach jednej opłaty instytucja będzie miała dostęp do repertuaru ponad 950 producentów filmowych i telewizyjnych w tym największych hollywoodzkich wytwórni m. in. Walt Disney Pictures, 20th Century Fox, MGM, Universal Pictures, Paramount Pictures, Warner Bros., Miramax, United Artists, Dreamworks Pictures i inne. Dzięki licencji biblioteka będzie też mogła wykorzystywać wszelkie nośniki video legalnie wprowadzone do obrotu rynkowego. To niekomercyjna licencja, która nie umożliwia pobierania opłat za bilety i powszechnej reklamy pokazów z wykorzystaniem tytułów filmów.

- Z sali kinowej będą mogły korzystać zamknięte grupy, działające w ramach biblioteki, aby wyświetlać filmy, np. adaptacje utworów literackich. To też będzie wsparcie dla działających w bibliotece obecnie dwóch klubów dyskusyjnych - klubów książki. W podstawowym formacie sala będzie tylko dla nich, ale do klubu każdy może dołączyć - wyjaśnia dyrektor P. Pawlak.

autor: Agata Fajczyk

Źródło:

Dodano: 2019.09.10

gostynska.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kolejowa 15, 63-800 Gostyń., 65 572 74 00