Dostosuj wydruk

Jak śmieci, to bałagan. Gdzie można dostać worki na odpady segregowane?

Jak śmieci, to bałagan. Gdzie można dostać worki na odpady segregowane?

- Piszę do państwa, gdyż do KZGRL nie można się dodzwonić od tygodnia, a na maila odpowiedzi nie otrzymałam do dzisiaj. Dlaczego rodziny, które dotąd nie segregowały śmieci nie otrzymały worków, żeby od nowego roku, zgodnie z przepisami segregować? Skąd mamy wziąć worki? - to najczęściej zadawane pytania od naszych Czytelników.

Pytają dzwoniąc do redakcji gostynska.pl, pisząc maile. Z kolei Internauci drążą ten wątek w komentarzach pod wcześniejszymi artykułami, dotyczącymi gospodarki odpadami komunalnymi TUTAJ CZYTAJ o NOWYCH HARMONOGRAMACH, a TU PISALIŚMY o ZASADACH SEGREGACJI.

Eugeniusz Karpiński, szef KZGRL zakłada, że problem z workami ma tylko niewielka część mieszkańców.

- Dotyczy to osób, które do tej pory nie segregowały odpadów komunalnych. To było tylko kilka procent w gminach, należących do KZGRL. Część z nich zaopatrzyła się w worki czy to w przedsiębiorstwie, które odbiera śmieci, czy w KZGRL - powiedział.
 

Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego poinformował na swojej stronie internetowej, że worki na odpady segregowane dla mieszkańców dostępne są w siedzibach firm, które na terenie danej gminy odbierają odpady komunalne (patrz ramka pod artykułem), a także w siedzibie KZGRL. Worki można również otrzymać od załóg śmieciarek.

- Gdyby się nie udało, można ten pierwszy raz wystawić segregowane odpady w innych workach, zakupionych w markecie, ale w odpowiednich kolorach. Mam zapewnienie, że podczas następnego odbioru segregowanych odpadów, worki będą zostawiane także w tych nieruchomościach, które do tej pory nie segregowały. Odpady wystawione w czarnych workach będą uznane za zmieszane - wyjaśnia Eugeniusz Karpiński.
 

Zatem podsumowując - podczas pierwszej zbiórki odpadów segregowanych w 2020 r. właściciel posesji może wystawić posegregowane odpady we własnych workach (najlepiej w kolorach odpowiednich do frakcji odpadów).

Powinny być jednak tak oznaczone, aby osoby odbierające odpady nie miały wątpliwości, co się w nich znajduje (np. podpisane, w przezroczystych workach). Wówczas pracownicy odbierający odpady pozostawią tam kolorowe worki do segregacji, właściwe dla KZGRL.

Worki będą także dostarczane bezpośrednio do nieruchomości przez pracowników firm, odbierających odpady podczas najbliższych zbiórek odpadów segregowanych.

 

- Mieszkańcy, którzy nie mogliby się - w ostateczności - w żaden sposób zaopatrzyć w worki, nawet jak oddadzą odpady zmieszane, to w pierwszym miesiącu - ale tylko w pierwszym - my nie będziemy wyciągać od nich konsekwencji - dodaje szef KZGRL.

 

Worki na odpady segregowane powinny być dostępne także na PSZOK-ach. Mamy informacje od mieszkańców, że jednak nie na wszystkich tego typu punktach pracownicy chcą je wydawać. - Jestem zaskoczony, bo powinny być wydawane - mówi Eugeniusz Karpiński.

Jedna z Czytelniczek pyta: Dlaczego wystawiając na przykład 6 worków żółtych z plastikami dostaję tylko trzy lub cztery worki puste? Z KZGRL otrzymaliśmy odpowiedź: Mieszkańcy mają jak najbardziej prawo ubiegać się o worki - o większą ilość - od załogi śmieciarki, która przyjeżdża na ich posesję.


Siedziby/oddziały firm, które na terenie danej gminy KZGRL odbierają odpady komunalne:

Miejski Zakład Oczyszczania Sp. z o.o.

ul. Saperska 23

64-100 Leszno

Tel: 65 529 90 96

 

REMONDIS Sanitech Poznań Sp. z o.o. - Oddział Kościan

ul. Łąkowa 5

64-000 Kościan

Tel: 65 511 44 80

 

„ZGO-NOVA” Sp. z o.o.

BAZA Gostyń

ul. Nad Kanią 107

63-800 Gostyń

Tel: 533 320 869

 

autor: Agata Fajczyk

Źródło:

Dodano: 2020.01.04

gostynska.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kolejowa 15, 63-800 Gostyń., 65 572 74 00