Dostosuj wydruk

To będzie jubileuszowy spektakl. Jak gwiazdy na niebie...

To będzie jubileuszowy spektakl. Jak gwiazdy na niebie...

Wiemy już, kiedy odbędzie się tegoroczna - jubileuszowa - Noc Muzeów w Gostyniu i co będzie jej tematem. Zostało to uzgodnione podczas spotkania podsumowującego ubiegłoroczną „Gostyńską Noc z Żywiołami”.

Zebranie odbyło się 13 stycznia w sali konferencyjnej gostyńskiego ratusza. Podczas spotkania Grzegorz Skorupski - zastępca burmistrza Gostynia oraz Robert Czub - dyrektor Muzeum w Gostyniu wręczyli okolicznościowe dyplomy z podziękowaniami przedstawicielom organizacji pozarządowych, placówek oświatowych i instytucji kultury, którzy włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie ubiegłorocznej imprezy. Wyraźnie zaznaczono, że szczególne podziękowania należą się także dyrekcji i pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Gostyniu oraz prezesowi i pracownikom Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Przypomnijmy - w „Noc z Żywiołami”, która odbyła się 18 maja 2019 r. zaangażowało się aż 25 podmiotów. Przygotowano łącznie 20 atrakcyjnych wydarzeń w Gostyniu, Brzeziu i Grabonogu - TUTAJ.

Podczas podsumowującego spotkania zapadły wstępne decyzje, dotyczące kolejnej - dziesiątej już edycji tej imprezy. Zdecydowano, że tematem tegorocznej Nocy Muzeów będzie „Gostyńska Noc z Gwiazdami”.

Pomysłodawcą hasła jest Mikołaj Rogala, zastępca dyrektora SP5.

- Nazwa powstała od pomysłu pierwszego, odnoszącego się do kosmosu. Związane to było z działaniami uczniów AZS w Gostyniu i wysłaniu sondy w marcu, jak dobrze pamiętam. Wiele instytucji i stowarzyszeń chętnych do działania miałoby problem z nawiązaniem do tego tematu. Stąd pomysł gwiazd. Każdy będzie mógł wykorzystać gwiazdy swojej dziedziny. Być może będzie to auto danego okresu, gwiazda estrady, gwiazdozbiór talentów, gwiazda filmowa, literacka czy sportowa - wszystko zależy od organizatora odpowiedniej atrakcji. Stąd mój pomysł, który został przyjęty przez pozostałych zainteresowanych - wyjasnia Mikołaj Rogala.

 

Znany jest także termin. Ustalono, że jubileuszowy - dziesiąty - „nocny spektakl” odbędzie się w sobotę, 16 maja 2020 roku.

Robocze spotkanie poświęcone tegorocznej imprezie odbędzie się w poniedziałek, 2 marca 2020 r. w ratuszowej sali konferencyjnej. Początek o godzinie 16.00. Do udziału w spotkaniu mogą czuć się zaproszeni wszyscy ci, którzy mają pomysł na uatrakcyjnienie majowego wieczoru w myśl tytułowego hasła „Gostyńska Noc z Gwiazdami”.

Niecodzienne nocne imprezy, zapoczątkowane skromnie przez muzea, odbywają się w bardzo wielu miastach Europy i Polski w okolicach Międzynarodowego Dnia Muzeów, przypadającego 18 maja. Początkowo spektakl miał na celu promocję i odczarowanie muzeów jako miejsca, w których chodzi się w kapciach i rozmawia szeptem. Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w styczniu 1997 r. w Berlinie. Cieszyła się dużym powodzeniem i dlatego zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach Europy.

W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym. 

Jak było w Brzeziu podczas Nocy Muzeów 2019 - TUTAJ

autor: Agata Fajczyk

Źródło:

Dodano: 2020.01.18

gostynska.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kolejowa 15, 63-800 Gostyń., 65 572 74 00