Dostosuj wydruk

Muzyczne i artystyczne osobistości na Świętej Górze. Jaki będzie jubileuszowy festiwal?

Muzyczne i artystyczne osobistości na Świętej Górze. Jaki będzie jubileuszowy festiwal?

Możemy już przekazać ciekawostki, dotyczące programu - jubileuszowego - bo XV Festiwalu Muzyki Oratoryjnej MUSICA SACROMONTANA, który odbędzie się na Świętej Górze jesienią 2020 r. Wyjątkowo zapowiada się koncert zamykający to artystyczne wydarzenie. Przygotowany zostanie w oparciu o list św. Jana Pawła II, jaki papież napisał do artystów w 1999 r.

- Z tym listem zapoznamy państwa dzięki interpretacji wielkiego aktora Jana Englerta. List będzie również okraszony muzyką na niedawno zrekonstruowanych organach - zdradził Wojciech Czemplik, dyrektor artystyczny festiwalu. Podczas występu po raz pierwszy zostaną użyte tzw. środki multimedialne. Jest jeszcze kilka innych artystycznych perełek i wielkich osobistości, których można się spodziewać podczas świętogórskiej muzycznej uczty w 2020 r.
 

Niektóre tajemnice z nadchodzącego jubileuszowego wydarzenia na Świętej Górze przekazano podczas spotkania ze sponsorami i promotorami XIV Festiwalu MUSICA SACROMONTANA 2019, które odbyło się 11 stycznia w klasztorze. Prezesowie Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej wręczyli podziękowania i tytuły MECENASA KULTURY. Odebrali je włodarze gmin i powiatu, przedstawiciele instytucji i organizacji, a także reprezentanci przedsiębiorstw zaangażowanych w organizację festiwalu. Zebrani odebrali pamiątki jako wyrazy wdzięczności za wspieranie działań Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri w ramach festiwalu, ale także wszystkich przedsięwzięć kulturalnych, które odbywają się na Świętej Górze.

Przygotowano również tort, który miał być przypomnieniem muzycznych - nie tylko słodyczy - związanych z XIV edycją festiwalu.

Wojciech Czemplik - dyrektor artystyczny muzycznego wydarzenia, które od piętnastu lat przygotowywane jest w bazylice na Świętej Górze przedstawił w skrócie plany programowe, związane z jubileuszowym festiwalem. Kto chce w nim uczestnczyć, powinien zarezerwować ostatni weekend września i pierwszy dzień października.

Zaplanowano w sumie 4 koncerty.

Pierwszy z nich, na otwarcie festiwalu, odbędzie się 26 września. Będzie można usłyszeć wtedy niedokończone dzieła mistrzów - Wolfganga Amadeusza Mozarta i Józefa Zeidlera.

- Patron stowarzyszenia i festiwalu jest nazywany polskim Mozartem. Jest nim nie tylko dlatego, że emocje i styl muzyki, którą uprawiał kompozytor oraz walory jego utworów są zbliżone do muzyki Mozarta. Łączy ich też taki fakt, że zarówno nasz patron, jak i wielki Amadeusz zmarli pisząc swoje największe kompozycje. Józef Zeidler krótko pisał swoje requiem, pozostały tylko 2 części. Jak wiemy z adnotacji w źródłach, nie dokończył ich bo umarł - wyjaśniał Wojciech Czemplik.

Drugi koncert zapowiada się szczególnie, gdyż poświęcony został Alfonsowi Szczerbińskiemu - urodzonemu w Gostyniu kompozytorowi muzyki klasycznej. Na tegorocznym festiwalu będzie można usłyszeć po raz pierwszy sonaty skrzypcowe, które pozostawił po sobie. Wyjątkowe wykonanie powierzono skrzypkowi z Zurychu, który zagra je na jednym z najcenniejszych instrumentów, jakim są skrzypce Antoniego Stradivariego.

Trzeci koncert poświęcony będzie Józefowi Zeidlerowi. Usłyszymy w szerszym wykonaniu utwory kompozytora, pochodzące z biblioteki świętogórskiej.

Koncert czwarty, zamykający festiwal zapowiada się szczególnie interesująco.

- Ponieważ 2020 rok ogłoszony został rokiem św. Jana Pawła II, nie może podczas festiwalu zabraknąć szczególnej dedykacji dla wielkiego Polaka, z duszą artysty, poety, aktora - zapowiedział Wojciech Czemplik. - Powołujemy się na list Jana Pawła II z roku 1999 do artystów. To przepiękna opowieść, esej o roli muzyki, sztuki, malarstwa w duchowości w odniesieniu do Ewangelii - dodał.

Z treścią listu słuchacze będą zapoznani dzięki interpretacji aktora Jana Englerta. Dzieło okraszone zostanie muzyką, płynącą z niedawno zrekonstruowanych organów. Za nimi zasiądzie prof. Julian Gembalski - polski wirtuoz organów. Ma to być specjalna i wyjątkowa uczta także dlatego, że po raz pierwszy zostaną tu użyte tzw. środki multimedialne: kamery czy projektory

- W różnych miejscach zamontowanych będzie wiele kamer, zobaczymy wiele kadrów, pokazujących wnętrze instrumentu, być może nawet kopułę bazyliki, artystów, na ścianie pojawią się obrazy z kilku filmików - mówił dyrektor artystyczny.

Tytuł MECENASA KULTURY otrzymali:

Samorząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Powiat Gostyński,
Gmina Gostyń
Gmina Piaski,
SANTANDER Bank Polska S.A.,
Powiatowy Bank Spółdzielczy w Gostyniu,
PKO Bank Polski
Bank Gospodarstwa Krajowego
KACZMAREK Malewo Spółka Jawna
Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu
Automobilklub Wielkopolski
Ardagh Group
DANKO Hodowla Roślin Sp. z o.o.
Kongregacja Świętego Filipa Neri,
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
NETBOX Polska, Fundacja ENEA, Fundacja PZU, Stowarzyszenie WIELKOPOLSKA 2000,

TERIEL Spółka z o.o


Podziękowania otrzymali również przedstawiciele mediów, a specjalne wyrazy wdzięczności skierowano do Dariusza Płókarza za wspaniałe oświetlenie bazyliki.
Poseł Jan Dziedziczak otrzymał podziękowania za pomoc w realizacji festiwalu, wyjazdów zagranicznych z muzyką Zeidlera - w ubiegłym roku Stowarzyszenie odwiedziło Londyn

 

autor: Agata Fajczyk

Źródło:

Dodano: 2020.01.19

gostynska.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kolejowa 15, 63-800 Gostyń., 65 572 74 00