Dostosuj wydruk

Jesteście dumą powiatu gostyńskiego

Jesteście dumą powiatu gostyńskiego

    Ksiądz biskup Stanisław Stefanek koncelebrował polową mszę św., która została dziś odprawiona na Świętej Górze, podczas tradycyjnych obchodów odpustu Wniebowzięcia Matki Bożej.
    Na mszy zjawili się przedstawiciele rolników z każdej gminy powiatu gostyńskiego, aby złożyć wieniec, przygotowany z zebranych w tym roku płodów, a tegoroczni  starostowie dożynek: Agnieszka Kowalik ze Starej Krobi i Piotr Jańczak z Rokosowa wręczyli biskupowi symboliczny bochen chleba. Podczas liturgii poświęcono kwiaty i zioła. Biskup poświęcił także ziarna zbóż i inne nasiona.

- Panie Boże, zachowaj je przed gradem, powodzią, suszą i wszelką szkodą, a ziemię użyźniaj i pozwól, aby rośliny z nich wyrosłe wydały obfity plon - powiedział ks. bp Stanisław Stefanek. Przed ołtarzem ustawili się też lokalni piekarze, w rękach trzymali koszyczki z zaczynem chleba. On również został poświęcony. - Niech nikt nie chodzi głodny chleba i pozbawiony słów nadziei zbawienia - mówił ks. bp Stefanek podczas poświęcenia.
    Po nabożeństwie rozdawano obecnym ziarna zbóż, aby w przyszłym roku gospodarze z powiatu gostyńskiego mogli czerpać z nich obfity plon. Lokalni parlamentarzyści oraz samorządowcy, a także władze kościelne, gminne i powiatowe dzielili się chlebem z ludźmi, którzy wzięli udział w mszy św.
    Msza św. na Świętej Górze rozpoczęła również obchody Dożynek Powiatowych, którym w tym roku przyświeca hasło „Dobre smaki powiatu”. Pod koniec nabożeństwa głos zabrał również starosta gostyński Robert Marcinkowski. Zwrócił się do rolników, rzemieślników, producentów i przetwórców: - Jesteście dumą powiatu gostyńskiego. (...) To wy dostarczacie wytwory pracy waszych rąk, z których później powstają smaczne i chwalone nawet poza granicami Polski produkty. Od was wszystko się zaczyna. To z waszej mąki powstaje chleb - powiedział. Włodarz powiatu złożył im życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności. - Niech w waszych domach nie zabraknie chleba, niech nie zabraknie miłości i szacunku dla drugiego człowieka. Pracujmy tak, aby serca naszych ojców nie płakały, aby mogły się radować - mówił Robert Marcinkowski. Podziękowania i życzenia skierował także do rodzin rolników, producentów, rzemieślników i przetwórców z powiatu gostyńskiego.

Czytaj także o dożynkach w Szelejewie i Michałowie

autor: Agata Fajczyk

Źródło:

Dodano: 2015.08.15

gostynska.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kolejowa 15, 63-800 Gostyń., 65 572 74 00