Dostosuj wydruk

Strażacy przez kilka godzin walczyli z wodą [WIDEO]

Strażacy przez kilka godzin walczyli z wodą [WIDEO]

Ulice Topolowa, Podleśna, Hutnika, Bojanowskiego, Polna, Strzelecka (a także droga przez Brzezie) gostyński deptak - to tylko niektóre miejsca w Gostyniu, które w sobotę wieczorem zamieniły się w rwące potoki, a nawet rzeki.

Powodem było gwałtowne załamanie pogody, do jakiego doszło nad naszym powiatem w sobotę wieczorem. Przy ul. Polnej po chwili ulewnego deszczu woda ze studzienki wystrzeliła niczym kilkunastometrowa fontanna. Zalana ulica Podleśna nie dziwi już mieszkańców Gostynia, jednak w posesjach przy ul. Kochanowskiego (położonej wyżej, równolegle do Podleśnej), w piwnicznych pomieszczeniach woda pojawiła się pierwszy raz. Piwnice były zalane po kolana. Ucierpieli mieszkańcy nowych domów przy ul. Topolowej.

Dlaczego? Kanalizacja deszczowa znajdująca się w ul. Poznańskiej nie nadążała z odbiorem wody, płynącej z góry, z tzw. Nowego Pożegowa. W potok z silnym prądem zamieniła się budowana właśnie droga - ul. Wandy Modlibowskiej i między innymi tędy woda spływała w ul. Topolową, pozbawioną kanalizacji deszczowej. Topiły się również pomieszczenia na terenie Centrali Nasiennej przy ul. Polnej.

Przez kilka godzin, aż do późnej nocy strażacy z komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu oraz druhowie OSP z gminy Gostyń walczyli z zalanymi mieszkaniami, piwnicami i garażami. Usuwali wodę z błotem również ze sklepów i innych lokali na gostyńskim deptaku (podczas opadów woda na ul. 1 Maja sięgała aż po kolana, nie było widać znajdujących się tam ławek). Wyjeżdżali do ościennych wiosek. Akcję walki z żywiołem strażacy rozpoczęli tuz przed godz. 19.00, a zakończyli około północy. Nie byli w stanie odetchnąć - kończyli jedną akcję, natychmiast słyszeli wezwanie do kolejnego podtopienia.

 

Czytaj także jaką gehennę przeżyli mieszkańcy gm. Borek podczas nawałnicy

Podczas Powiatowych Dożynek na Świętej Górze nie wystąpiła Halinka Mlynkova. Dlaczego odwołano koncert?

autor: Agata Fajczyk

Źródło:

Dodano: 2015.08.16

gostynska.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kolejowa 15, 63-800 Gostyń., 65 572 74 00