Dostosuj wydruk

Zaro tu zawału dostanymy - dowcipnie, interesująco i smakowicie podczas dożynek

Zaro tu zawału dostanymy - dowcipnie, interesująco i smakowicie podczas dożynek

- Wy to mocie fajnie pod tymi drzewami. Chłodno wam? O kruca, a my tu zaro zawału dostanymy. No dobra, ale jadymy w tym słuńcu piknym. Dobrze, że nie leje - tak uczestników Dożynek Powiatowych 2015, schowanych w cieniu drzew powitała góralska kapela „Pieczarki”. Występ odbył się jeszcze, kiedy na Świętej Górze dość mocno grzało słońce. Nie zraziło to jednak mieszkańców - za bazyliką 15 sierpnia zjawiło się ich sporo. Tegoroczna powiatowa impreza odbyła się pod hasłem „Dobre smaki powiatu”. Górale z kapeli „Pieczarki” nie byli jedynymi artystami, jakich organizatorzy imprezy - samorząd powiatu gostyńskiego - zaprosili na scenę.

Podczas dożynek można było obejrzeć występy uczniów ze szkół powiatowych i posłuchać koncertu Świętogórskiej Orkiestry Dętej. Widzów bardzo rozbawiły skecze, jakie zaprezentowała grupa teatralna „Na Fali” z Krobi. Każdy chciał posłuchać, jak bezpiecznie można „odchudzać się na gwołt, kiedy żuły dur pozatykane”, dlaczego belfer w szkole nie ma nic du godanio i skund wef Potarzycy wzięli się terroryści. Tradycyjnie wieniec dożynkowy ośpiewali i otańczyli w tym roku członkowie kapeli ludowej Borkowiacy.

Znany kucharz Jan Kuroń na Świętej Górze prowadził przedszkole kulinarne. Było bardzo intensywnie, a co za tym idzie - interesująco. - Gotowaliśmy dla państwa dwa dania: zupa minestrone i gazpacho -niekomplikowane i z niedrogich składników. Moim zdaniem kwintesencją tego typu wystąpień jest to, że możemy przekazać ciekawostki, wiedzę dotyczącą warsztatu kulinarnego. A dania z drogich, zbyt wyszukanych składników, ciężko dostępnych, odstraszają - podsumował później. Poza tym uczestnicy dożynek mogli posmakować produkty spożywcze lokalnych firm - wystawiano miód, kefir, maślankę, kiełbasę, smalec. Chlebem częstowali samorządowcy gminni i powiatowi oraz władze kościoła.

Zainteresowani mogli obejrzeć nowoczesne maszyny rolnicze oraz wystawę sprzętu wojskowego. Na dożynkach powiatowych zaprezentowali się również uczniowie z klasy wojskowej ZSOiZ w Krobi. Odbyło się także losowanie nagród (wystarczyło wcześniej wypełnić kupon na ulotce dożynkowej) - szczęśliwcy otrzymali ogromne kosze z produktami lokalnych firm z branży rolno - spożywczej, które podczas dożynek otrzymali certyfikaty.

ZOBACZ jak ucierpiala gmina Gostyń podczas nawałnicy, która wieczorem 15 sierpnia nawiedziła powiat (zdjęcia i film)

autor: Agata Fajczyk

Źródło:

Dodano: 2015.08.16

gostynska.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kolejowa 15, 63-800 Gostyń., 65 572 74 00