Dostosuj wydruk

Nadal nie wszyscy chcą szczepić

Nadal nie wszyscy chcą szczepić

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gostyniu podsumowała rok 2017 pod kątem chorób i zagrożeń.

 

Jak wyjaśnia Ewa Ulanicka, dyrektor gostyńskiego Sanepidu, sytuacja epidemiologiczna była dobra. Bez zachorowań na choroby zakaźne niebezpiecznie, bez zatruć pokarmowych, chociaż ze wzrostem zakażeń jelitowych i grypowych. Niepokojąca wygląda nadal sytuacja ze szczepieniami dzieci i młodzieży.

Na koniec ubiegłego roku w powiecie gostyńskim w 23 rodzinach nie poddano szczepieniom 32 dzieci. W tym, 5 nie zostało zaszczepionych wcale, natomiast u pozostałych te szczepienia zostały na pewnym etapie przerwane.

- Zauważamy, że bardzo często rodzice odmawiają szczepienia np. przeciw gruźlicy w pierwszych trzech dobach się to odbywa, natomiast dalej już realizują ten program szczepień. Drugim preparatem, któremu jak widać pewna grupa nie ufa, jest szczepionka MMR, czyli przeciwko odrze, śwince i różyczce – mówi dyrektor Ewa Ulanicka.

Powyższa liczba stanowi 0,19% populacji mieszkańców powiatu w wieku 1 – 19 lat. Jak zauważa przedstawicielka Sanepidu, ten odsetek dzieci uchylających się od tego obowiązku nieco wzrósł w porównaniu z rokiem 2016.

Co o szczepieniach myślą rodzice? Jak ustosunkował się do tego radny i jednocześnie lekarz? O temacie piszemy w bieżącym Życiu Gostynia.

Czytaj także: koncert charytatywny dla Zuzi.

 

autor: Anna Twardowska

Źródło:

Dodano: 2018.04.05

gostynska.pl Copyright © 2007 - 2019 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kolejowa 15, 63-800 Gostyń., 65 572 74 00