Dostosuj wydruk

Rewolucja? Jedna administracja dla wszystkich szkół? Starostwo „główkuje”, jak to rozwiązać

Rewolucja? Jedna administracja dla wszystkich szkół? Starostwo „główkuje”, jak to rozwiązać

Centrum usług wspólnych - jako nowa jednostka, skupiająca administrację i księgowość placówek oświatowych, którymi zarządza samorząd powiatu gostyńskiego? To pomysł z posiedzeń zarządu powiatu gostyńskiego. Podczas dyskusji, w tzw. „wolnych głosach”, o rozważenie go poprosił Sebastian Czwojda - etatowy członek zarządu. Czy miałyby zniknąć zespoły szkół, jako odrębne podmioty? Co z pracownikami, dyrektorami?

Wicestarosta Janusz Sikora zapewnia, że żadnej rewolucji nie będzie. - Nie przewidujemy nowej jednostki. Nie jesteśmy zwolennikami tego typu rozwiązania. Uważamy, że każdy z dyrektorów powinien być menadżerem z pełną odpowiedzialnością również za stronę finansową jednostki. Pracujemy nad alternatywnym pomysłem - mówi. Skąd w ogóle koncepcja utworzenia centrum usług wspólnych? Miałaby ona dotyczyć obsługi administracyjno-technicznej powiatowych jednostek oświatowych (i nie tylko).

- Mamy ich sporo. Każda ma swoją odrębną księgowość. Stwierdziłem, że można rozważyć utworzenie Centrum Usług Wspólnych, które - jako odrębny podmiot - mogłoby objąć wszystkie jednostki oświatowe obsługą księgowość, dział zamówień publicznych - przyznaje Sebastian Czwojda, radny powiatu gostyńskiego.

Kiedy w dyskusji wspomniał o swoich rozmyślaniach, dla władz powiatowych miał to być sygnał, aby przyjrzeć się sferze administracyjnej i biurowej jednostek, które podlegają samorządowi powiatowemu, głównie pod względem ekonomicznym, finansowym, ilości etatów. Obecnie z jednej strony wydział oświaty w Starostwie Powiatowym w Gostyniu analizuje zamysł radnego Czwojdy. Czy w ogóle takie rozwiązanie można by zastosować, wprowadzić w życie? Wicestarosta twierdzi, że nie. Nie spodobało się chyba wszystkim członkom zarządu.

- Analizujemy, sprawdzamy, jak taki podmiot funkcjonuje w innych samorządach, w innych miejscach. Sprawdzamy strukturę - mówi Janusz Sikora. Z drugiej strony - w myśl zasady „nic o nich, bez nich” do starostwa w Gostyniu zapraszani są dyrektorzy poszczególnych szkół, czy jednostek, którymi zarządza powiat.

O planach ministerstwa dla linii kolejowej Gostyń - Kąkolewo - KLIK

- Na pewno słyszeli już o takich centrach usług. Jeśli mielibyśmy wprowadzić jakieś zmiany, to na pewno chcemy to robić z osobami, które znają od podszewki sytuację ekonomiczno-finansową w szkole, potrzeby swoich szkół. Każdy przedstawia specyfikę organizacji swoich placówek, to uwzględniamy, weryfikujemy - dodaje wicestarosta.

Ktoś o czymś zapomniał w dokumentacji przy rozbudowei szpitala?

Zapewnia, że wraz z pracownikami wydziału oświaty szuka alternatywnego rozwiązania, najbardziej optymalnej formy. Chociaż wicestarosta twierdzi, że kilka kwestii zostało już wypracowanych, konkretnej koncepcji jeszcze nie ma. Jeśli pomysł na modyfikację działów księgowości czy administracji powiatowych jednostek, pod względem ekonomiczno-finansowym będzie gotowy, zostanie przedstawiony zarządowi.

- Możliwe, że będziemy zmniejszać etaty w działach administracyjno-ekonomicznych ale tylko w tym przypadku gdy są to osoby, które mają lub w danym czasie osiągną uprawnienia emerytalne. W takiej tylko sytuacji rozważymy możliwość łączenia albo likwidacji stanowiska. Może dojść do sytuacji, że obowiązki odchodzącego przejmie osoba zatrudniona w innej jednostce - wyjaśnia Janusz Sikora.

Zapewnia, że pracy nie stracą osoby, zatrudnione na etat, na czas nieokreślony, które nie mają uprawnień emerytalnych. Wicestarosta podkreśla, że pomimo krążących w środowisku różnych informacji, wszystkie dotychczasowe zespoły szkół pozostaną odrębnymi podmiotami.

- Jeśli dyrektor jakiejkolwiek z naszych szkół przejdzie na emeryturę, to zostanie ogłoszony nabór na to stanowisko. Ale jeśli np. księgowa czy inny pracownik administracji lub obsługi przejdzie na emeryturę, to zastanowimy się, czy w danej jednostce jest osoba, która może przejąć jej obowiązki, czy jest możliwość, abyśmy zredukowali dane stanowisko - mówi Janusz Sikora.

autor: Agata Fajczyk

Źródło:

Dodano: 2019.01.23

gostynska.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kolejowa 15, 63-800 Gostyń., 65 572 74 00