Dostosuj wydruk

W weekendy w mundurze. Na co dzień bohaterki domów

W weekendy w mundurze. Na co dzień bohaterki domów

Obecnie panie stanowią 13 procent stanu osobowego Wojsk Obrony Terytorialnej. W rodzącej się jeszcze formacji służy ponad 2100 kobiet a 1885 z nich to żołnierze OT. W ciągu ostatniego roku ich ilość uległa potrojeniu.

– Taki wzrost wskazuje na bardzo duże zainteresowanie służbą wśród kobiet, które często podkreślają, że dzięki odpowiedniemu zorganizowaniu służby mogą zachować balans w życiu zawodowym i osobistym i bez problemu łączyć je z służbą na rzecz ojczyzny. Mogą pozostać sobą – mówi jedna z nich rzecznik prasowy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Anna Szymaniak.

Między innymi wyrazem uznania dla ich siły, determinacji, gotowości do podejmowania skrajnych wyzwań jest nadanie jednej z brygad „terytorialsów” kobiecego patronatu. Generał brygady Elżbieta Zawacka ps. „Zo”, żołnierz KG ZWZ-AK, Powstaniec Warszawski, jedyna kobieta pośród 316 cichociemnych od lutego 2019 roku jest patronką 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT. Jest to pierwsza i obecnie jedyna kobieta-patron w WOT.

Jakie są żołnierki 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej?

– Mają charyzmę i zapał w dawce często przekraczającej przeciętną. Motywacji im nie brakuje, a co doceniam szczególnie, to zdolności aktywacji innych, zapał sportowy i determinację. Nie ukrywam, że są dla mnie wyjątkowe, a w dzień ich święta chciałbym podkreślić to z podwójną mocą. Mocy zresztą też im nie brakuje. Skąd ją czerpią - to już tajemnica „słabej płci”, zdolnej do wyrzeczeń. Łączyć życie prywatne i pracę zawodową z mundurem już jest trudno. One wielokrotnie dokładają do tej listy macierzyństwo, a podzielność ich uwagi pomiędzy te dwa światy, może fascynować. Mnie napawa dumą – mówi pułkownik Rafał Miernik, dowódca 12. WBOT.   

Kim są? Zwyczajnymi kobietami, ale lista profesji, które, na co dzień wykonują mówi sama za siebie. To na przykład aktywne sportsmenki, reprezentujące nasz kraj w zawodach międzynarodowych lub bardziej lokalnie albo uczące dzieci i młodzież wychowania fizycznego.

– Wśród naszych żołnierek są także nauczycielki różnych przedmiotów, trenerki personalne, pielęgniarki, ratowniczki medyczne, położne, i gospodynie domowe, ale także pracownice banków, księgowe oraz panie prowadzące własną działalność gospodarczą różnego rodzaju. Sporo jest także studentek i uczennic, głównie klas maturalnych o profilu wojskowym. Wszystkie kobiety są niezwykłe, te należące do WOT pokazują, że w codziennym życiu ważne jest coś więcej, coś jeszcze - tym czymś jest ojczyzna – komentuje Anna Szymaniak. 

Informacje: 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Zobacz również: niezwykłą ucieczkę "wykształconej" krowy

autor: Bogdan Bujak

Źródło:

Dodano: 2019.03.08

gostynska.pl Copyright © 2007 - 2019 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kolejowa 15, 63-800 Gostyń., 65 572 74 00