Dostosuj wydruk

Trwa rekrutacja do żłobka. Nie będą dofinansowywać dzieci z innej gminy

Trwa rekrutacja do żłobka. Nie będą dofinansowywać dzieci z innej gminy

Temat odpłatności za żłobek wciąż jest aktualny na posiedzeniach boreckiej rady miejskiej. Gminni radni na ostatniej sesji po raz kolejny rozpatrywali projekt uchwały, dotyczący ustalenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku.

- Zgłaszają się rodzice spoza gminy Borek Wlkp., dlatego trzeba było wywołać po raz kolejny nowy projekty uchwały, dotyczący wysokości opłaty - wyjaśnia Marek Rożek, burmistrz gminy.

Zaznaczył, że samorząd nie jest przeciwny, aby ludzie spoza boreckiej gminy, którzy na przykład pracują na terenie Borku czy w okolicy, swoje pociechy zostawiali pod opieką w żłobku w Karolewie.

- Ale mieszkańcy gminy Borek, którzy tutaj płacą podatki, i z tych pieniędzy jest utrzymywany żłobek czy przedszkole, nie mogą dofinansowywać dzieci z innej gminy. Ich rodzice w innych gminach płacą podatki, tam gdzie mieszkają - mówi Marek Rożek. Zachęca, aby dziecko do lat 3 zostawiali w nowo wybudowanym żłobku, gdzie zagwarantowana jest opieka pielęgnacyjna, wychowawcza i edukacyjna, ale powinni zapłacić za to pełną stawkę (tego nie uwzględniono w poprzedniej uchwale). - Następnie mogą wystąpić do swoich wójtów, burmistrzów, aby im zrefundowali tą kwotę. Nie będzie to proste, ponieważ gmina wtedy refunduje takie rzeczy, jeśli sama prowadzi tego typu instytucje - dodaje burmistrz Borku.

 Przy podejmowaniu uchwały wszyscy rajcy zagłosowali „za”. Na jej podstawie rodzice, którzy zamieszkują poza gminą Borek, a zdecydują się zostawić pociechę w żłobku w Karolewie, muszą zapłacić miesięcznie 1250 zł.

- Tyle wynosi średni koszt utrzymania dziecka w żłobku - mówi M. Rożek. Dla dziecka, którego co najmniej 1 rodzic zamieszkuje na terenie gminy Borek opłata w żłobku wynosi 250 zł (różnica jest pokrywana z budżetu gminy).

Tymczasem w gminie  Borek trwa rekrutacja dzieci do publicznego żłobka w Karolewie (do 31 marca). Przyjmowane są dzieci od ukończenia 20 tygodnia życia do 3 roku życia. Żłobek świadczy usługi w pierwszej kolejności na rzecz dzieci, których rodzice/opiekunowie prawni zamieszkują na terenie gminy Borek Wlkp. Szczegóły TUTAJ.

autor: Agata Fajczyk

Źródło:

Dodano: 2019.03.12

gostynska.pl Copyright © 2007 - 2019 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kolejowa 15, 63-800 Gostyń., 65 572 74 00