Dostosuj wydruk

Pomóżmy w leczeniu guza mózgu

Pomóżmy w leczeniu guza mózgu

Ksawery Kempa, wicedyrektor Szkoły Podstawowej Nr 5 w Gostyniu potrzebuje pomocy. W styczniu lekarze wykryli u niego guza mózgu - glejaka wielopostaciowego, o bardzo dużym stopniu złośliwości. Podczas święta szkolnego z okazji Dnia Patrona i VI gostyńskiego biegu Nasza Dycha, grupa wolontariuszy zbierała pieniądze na leczenie nauczyciela. To była pierwsza, ale nie jedyna tego typu akcja.

Glejak wielopostaciowy należy do pierwotnych nowotworów ośrodkowego układu nerwowego o bardzo dużym stopniu złośliwości.

- Zaczęło się w grudniu. Tata miał problemy z pamięcią, zapominał o drobnych rzeczach, gdzie coś położył, schował, zostawił. Miał wtedy sporo pracy, myśleliśmy, że to przemęczenie. Ale najważniejszym wydarzeniem był wypadek samochodowy, właściwie stłuczka - nie widział samochodu, który nadjechał mu z prawej strony - opowiadała Sławka, córka wicedyrektora „Piątki”.

Podczas wypadku nic złego się nie stało, ale początkowo obrażenia wyglądały tak niepokojąco, że szybko wykonano badanie rezonansem. Wyniki nie zadowoliły lekarzy. - Szybko kazali wrócić na badania i wykonać dokładniejsze, z kontrastem. Okazało się, że guz jest tak zlokalizowany, że powodował ograniczenie zasięgu wzroku. Tata nie miał możliwości zauważyć auta - dodała córka.

Obecnie Ksawery Kempa przechodzi chemioterapię i radioterapię w szpitalu w Poznaniu. W lutym była resekcja guza. Rodzina zdaje sobie sprawę, że musi działać, bo jest to najtrudniejsza postać nowotworu.

- Szukamy alternatywnych opcji na leczenie. Będziemy musieli po radio i chemioterapii poczekać aby organizm odpoczął, aby wszystko się wygoiło, opuchlizna zeszła. Wykonamy badania jeszcze raz - powiedziała Sławka, która w niedzielę kwestowała wraz z wolontariuszami podczas Biegów Patrona i Naszej Dychy.

Zbiórka na gostyńskich pogorzelców, którym ogień strawił mieszkania - KLIK

Osoby, które z dobrego serca chcą pomóc rodzie Ksawerego Kempy w walce z nowotworem, będą mogły wrzucać datki do puszek 9 kwietnia - wolontariusze będą kwestować podczas „bajkowego koncertu”.

Akcję zbiórki popierają Szkoła Podstawowa nr 5 w Gostyniu, a także Rada Rodziców. - Pan Kempa jest z nami od początku. Pracuje tutaj od 1993 roku, jak tylko szkoła powstała - zauważyła Katarzyna Smektała, dyrektor „Piątki”.

Chętni mogą też wpłacać środki na specjalnie utworzone konto nr 3486 780005 0011 0100 4852 0001 z dopiskiem „Darowizna dla Ksawerego”.

 

autor: Agata Fajczyk

Źródło:

Dodano: 2019.04.08

gostynska.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kolejowa 15, 63-800 Gostyń., 65 572 74 00