Dostosuj wydruk

Egzaminy raczej niezagrożone. Uczniowie są zobowiązani do stawienia się w szkole

Egzaminy raczej niezagrożone. Uczniowie są zobowiązani do stawienia się w szkole

- Drodzy rodzice! Prosimy, zrozumcie nas! Protestujemy, bo zależy nam na edukacji Waszych dzieci! - można przeczytać na ulotkach i plakatach, informujących o akcji strajkowej nauczycieli w polskich szkołach.

Protest trwa od 2 dni i został ogłoszony do odwołania. Dziś (głownie ze strony uczniów i ich rodziców) padają pytania, czy odbędą się egzaminy gimnazjalne - ostatnie w polskich szkołach? Czy będą egzaminy ósmych klas? Do kiedy strajk nauczycieli? Zgodnie z harmonogramem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w dniach 10-12 kwietnia powinny odbyć się egzaminy gimnazjalne, a 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasisty. Z kolei 6 maja mają rozpocząć się matury.

Czytaj, gdzie w gm. Gostyń odbywają sie dodatkowe zajęcia dla uczniów, przygotowane na czas protestu - KLIK

W środę część humanistyczna egzaminów gimnazjalnych, które potrwają trzy dni - do piątku. Czeka na nie ponad 4100 gimnazjalistów w całej Polsce. Wczoraj Marcin Smolik, szef CKE oświadczył, że przepisy nie pozwalają na ustalenie nowego terminu egzaminów. - Ustawa o systemie oświaty bardzo jasno określa, że egzamin główny jest przeprowadzany w kwietniu, egzamin w terminie dodatkowym jest przeprowadzany w czerwcu - mówił dyrektor CKE. Podkreślił, że zarówno CKE, jak i OKE są przygotowane do przeprowadzenia egzaminów, a arkusze egzaminacyjne są już wydrukowane i czekają na wysyłkę do szkół.

Niedawno Ministerstwo Edukacji Narodowej zliberalizowało przepisy, dotyczące przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego. Zgodnie z nowym rozporządzeniem w komisji może zasiadać każda osoba, która posiada kwalifikacje pedagogiczne. Przepis ten wywoływał jednak kontrowersje.

Jednak dzięki niemu w powiecie gostyńskim dyrektorzy zespołów szkół, gdzie funkcjonują gimnazja, mają komplet nadzorujących. Zatem wszyscy uczniowie przystępujący do egzaminu gimnazjalnego są zobowiązani do stawienia w szkole, niezależnie od tego, czy odbywa się w niej strajk, czy też nie, o czym przypomnia wielkopolska kurator oświaty Elżbieta Leszczyńska.

O składy komisji na wypadek, gdyby protest przedłużył się na dni testów, dyrekcje szkół zabiegały już kilka tygodni wcześniej. W niektórych placówkach toczono boje, aby uzupełnić składy. Tak było w gostyńskiej „Jedynce” i „Dwójce”.

- Mam pełne składy komisji, które są wymagane z mocy prawa. Zostały skompletowane również z nauczycieli innych szkół - przyznał Józef Gerowski, dyrektor gostyńskiej „Trójki”, gdzie funkcjonuje gimnazjum nr 2.
 

Uczniów ostatnich klas gimnazjalnych na egzaminy zaprasza również Ryszard Godziewski, dyrektor szkoły w Poniecu. Zapewnia, że komisje są skompletowane z nauczycieli ponieckiego zespołu szkół oraz z zewnętrz. - Wymagało to pomyślenia, ale udało się dzięki szkolnej współpracy pomiędzy szkołą na terenie gminy. Mam zabezpieczone komisje na jutrzejszy egzamin i - mam nadzieję - na egzamin ósmoklasistów - przyznał dyrektor Godziewski.

W gminie Krobia największa rzesza nauczycieli do strajku zgłosiła się ze szkoły w Pudliszkach (93%).

- Cały czas zastanawiam się, jak zbiorę komisje egzaminacyjne. Cały czas jestem w kontakcie z burmistrzem. Wszystko okaże się w poniedziałek. Będziemy działać, zrobimy wszystko, aby w środę egzamin się odbył – mówiła przed tygodniem Bogumiła Szolc, dyrektor zespołu szkół w Pudliszkach.

Pierwszego i drugiego dnia egzaminy jest w stanie przeprowadzić Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borku Wlkp.

- Na kolejny dzień, kiedy przypadają egzaminy z języków obcych, musi funkcjonować mniej więcej 10 komisji. Będą zdawane w salach językowych, gdzie będzie odtwarzanie nagrań, nie można tego zrobić na jednej, dużej sali. Potrzebuję prawie 20 osób. W środę będę myślał, co to zrobić. Sądzę, że mogą być problemy - przyznał dyrektor Władysław Hałas.
 

Rodzice mogą być również spokojni o egzaminy ósmoklasistów, które w przyszłym tygodniu. Gostyńska „Piątka” jest przygotowana. - Mam rezerwowy skład komisji, mam zabezpieczenie. W piątek dopięłam do końca, mam w składzie też nauczycieli z innych szkół. Egzamin ósmoklasistów się odbędzie - poinformowała w piątek Katarzyna Smektała, dyrektor gostyńskiej „Piątki”.

Sprawy w tej kwestii pozałatwiane ma też dyrektor gostyńskiej „Dwójki”. Szkoła ma zespoły poukładane, przeszkolone. Dwa tygodnie temu ósmoklasiści zostali poinformowani, że egzaminy się odbędą.

- Należało zrobić korekty w składach, ale wszystko pod tym względem jest poukładane. Kilka osób ze szkół średnich zdeklarowało się, że obsłuży egzamin ósmoklasisty. Udało mi się pozyskać zewnętrznych nauczycieli, chociażby z ZSR w Grabonogu - powiedział Waldemar Minta.

W tym przypadku zdecydowanie staje po stronie uczniów i uważa, że powinni egzamin napisać.

[AKTUALIZACJA 10.04]

Dziś rano dyrektorzy gostyńskich gimnazjów zapewnili, że egzaminy przebiegają zgodnie z harmonogramem CKE. Nie zawiedli nauczyciele, którzy zobowiazali się zasiąść w komisjach egzaminacyjnych (składy zdominiwali katecheci). Gmina nie skorzystała z pomocy nauczycieli, którzy pojawili się na listach przesłanych z kuratorium oświaty, w komisjach zasiadają nauczyciele z powiatu gostyńskiego oraz pracownicy jednostek organizacyjnych gminy, którzy mają odpowiednie uprawnienia.

W szkołach, aby rozpocząć maraton testowy, stawili się też uczniowie.

 

autor: Agata Fajczyk

Źródło:

Dodano: 2019.04.09

gostynska.pl Copyright © 2007 - 2020 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kolejowa 15, 63-800 Gostyń., 65 572 74 00