Dostosuj wydruk

Miejska Droga Krzyżowa. Czym jest miłosierdzie, zaufanie, wytrwałość?

Miejska Droga Krzyżowa. Czym jest miłosierdzie, zaufanie, wytrwałość?

W Gostyniu w piątkowy wieczór odbyła się Miejska Droga Krzyżowa. Wierni z czterech parafii: pw. św. Ducha, pw. bł. E. Bojanowskiego, pw. św, Małgorzaty o raz z parafii Najświętszej Maryi Panny na Świętej Górze przeszli ulicami miasta „drogą modlitwy, pokuty, eucharystii i codziennego życia”.

- Jak przed wiekami ulicami Jerozolimy, tak dzisiaj ulicami Gostynia chcemy Panie Jezu pójść za Tobą Drogą Krzyżową. Jako wspólnota 4 gostyńskich parafii, a jednocześnie my, jako filipini, którzy dziękują za 100-lecie powrotu naszej kongregacji po pruskiej kasacie na Świętą Górę. Sam udzielasz nam wskazówki, jak mamy iść z Tobą: Jeśli kto chce pójść za mną, niech zaprze się samego siebie, weźmie swój krzyż i niech mnie naśladuje” - usłyszeli wierni na początku nabożeństwa.

Dlaczego ks. Litkowski musi odejść z parafii na Zdzieżu w Borku?

Drogę Krzyżową prowadził krzyż procesyjny, za nim szli ministranci z gostyńskich parafii, siostry zakonne, kapłani. Później niesiono krzyż, za nim tłum wiernych. Uczestnicy nabożeństwa przeszli ulicami: Lipową, Fabryczną, Nad Kanią, Czereśniową, Wiśniową, na Święta Górę, zatrzymując się przy 14 stacjach na pogłębieniu duchowej refleksji, rozważając znaczenie męki Krzyża. Rozmyślali nad współczesnym znaczeniem i wartością takich słów, jak miłosierdzie, dobro, zaufanie, trud, wytrwałość, pokusa, czas, pomoc, wsparcie, ból i milczenie. W ten sposób przygotowywali się czas zmartwychwstania Chrystusa.

Jako pierwsze na swoje „barki” krzyż wzięły kobiety z parafii pw. Ducha Św. - Wspólnota Żywego Różańca, następnie krzyż przejęła służba leśna - przedstawiciele Nadleśnictwa Piaski, następnie parafia bł. Edmunda Bojanowskiego - Żywy Różaniec, przedstawiciele Filipińskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji - oratorium dorosłych z parafii świętogórskiej, przedstawiciele młodzieży „Źródło” z gostyńskiej fary, a także Amazonki, młodzież i ministranci z parafii pw. Ducha Św. oraz Szafarze Nadzwyczajni Komunii Św., reprezentanci Parafialnej Rada Duszpasterska i Ekonomiczna z parafii Ducha Św.
 

- Pomoc, wsparcie może mieć różne oblicze. Spojrzenie, dotyk, czułość. Do ciebie przychodzimy Maryjo tak często po wsparcie, Ty jesteś naszym cyrenejczykiem. Wszystkie zachowane i rozważane słowa właśnie rozsypały się tak na ulicach Jerozolimy, jak i Gostynia, kiedy przychodzi cierpienie. Prawda została przekrzyczana, wierność podeptana (...) - mówił duchowny, prowadzący Miejską Drogę Krzyżową przy stacji V „Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Panu Jezusowi”.
 

Zaś przy stacji VII „Drugi upadek pod krzyżem” można było usłyszeć: - Św. Filip poucza nas, abyśmy nie poddawali się po pierwszym zniechęceniu. Nikt nie zostaje świętym w ciągu 3 dni. Doskonałość zdobywa się z trudem, powoli.

autor: Agata Fajczyk

Źródło:

Dodano: 2019.04.13

gostynska.pl Copyright © 2007 - 2019 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kolejowa 15, 63-800 Gostyń., 65 572 74 00