Dostosuj wydruk

Teraz pewnie pójdę jeszcze raz

Teraz pewnie pójdę jeszcze raz

Buen camino, czyli po hiszpańsku "dobrej drogi" - ciężko zliczyć, ile razy Lidia Matuszewska, leszczyńska dziennikarka wypowiadała te słowa i je słyszała podczas swojej pieszej wędrówki do miejsca spoczynku św. Jakuba - Santiago de Compostela.

Ponad 600-kilometrowa wędrówka ścieżkami prowadzącymi przez pola, lasy, raczej z dala od cywilizacji dała jej nową perspektywę, pozwoliła „poukładać sobie pewne rzeczy w głowie”, zmienić nastawienie.

– Chcę o tym opowiedzieć, zachęcić. Nawet, jeśli nie przejdziecie tyle kilometrów, ile ja przeszłam z Francji przez całą Hiszpanię, możecie to zrobić tutaj, u siebie, wyjść ze swojego domu i wejść na szlak świętego Jakuba – mówiła niedawno do osób zgromadzonych w kinie „Szarotka” w Krobi bohaterka podróży.

Co prawda swoją wyprawę odbyła już prawie 2 lata temu, ale pamięć o tych wydarzeniach jest w niej nadal żywa. I chyba zawsze żywą pozostanie.

Jej życiowa przygoda rozpoczęła się 4 czerwca 2017 roku na leszczyńskim deptaku. Stamtąd udała się do Warszawy, samolotem do Londynu, a później do Francji. Dróg św. Jakuba w całej Europie mnóstwo. Mają różne długości, są różnie przygotowane dla pielgrzymów. Najstarszą i najbardziej popularną jest tzw. droga francuska, która jest taka tylko z nazwy, bo w ojczyźnie Juliusza Verne’a jest się tylko przez jeden dzień. Właśnie ją obrała dziennikarka.

W miejscowości Saint Jean Pied de Port poszła do biura pielgrzymkowego, gdzie otrzymała paszport pielgrzyma otwierający drzwi do miejsc noclegowych, schronisk na trasie (alberg). Do dokumentu podróży zbiera się pieczątki z zakątków, które się odwiedziło. Lidii Matuszewskiej zadano jeszcze pytanie, dlaczego idzie do Santiago: czy w celach religijnych, duchowych czy na przykład poznawczych? I mogła rozpocząć swoją wyprawę. Pierwszego dnia przeszła przez Pireneje.

Więcej czytaj w aktualnym wydaniu "Życia Gostynia". 

Przeczytaj także: w ich biżuterii gustują gwiazdy

autor: Bogdan Bujak

Źródło:

Dodano: 2019.05.02

gostynska.pl Copyright © 2007 - 2019 Południowa Oficyna Wydawnicza
redakcja: ul. Kolejowa 15, 63-800 Gostyń., 65 572 74 00