reklama
reklama

„Nocne Marki” z Gostynia z nagrodą Grand Prix. Jury Festiwalu Młodego Teatru Wielkopolski w Poznaniu wzruszone

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: fotomontaż Zbigniew Pacanowski

„Nocne Marki” z Gostynia z nagrodą Grand Prix. Jury Festiwalu Młodego Teatru Wielkopolski w Poznaniu wzruszone - Zdjęcie główne

foto fotomontaż Zbigniew Pacanowski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Wzruszający, mocny, wspaniały spektakl pt. „Dzieci szyte na miarę” - tak występ Teatru „Nocne Marki” ze Szkoły Podstawowej Jedność w Gostyniu oceniło jury XIX Festiwalu Młodego Teatru Wielkopolski DZIEŃ DOBRY SZTUKO 2024. Do Gostynia dzieci wróciły z Wojciechem - nagrodą Grand Prix festiwalu. 
reklama

Dokładnie 7 marca dzieci z niepublicznej szkoły „Jedność” w Gostyniu oraz reżyserka i scenarzystka spektakli - Ewelina Mendyka - otrzymali informację, że znaleźli się w gronie grup, zakwalifikowanych do finału Festiwalu Młodego Teatru Wielkopolski DZIEŃ DOBRY SZTUKO 2024, który od 19 lat odbywa się w Poznaniu. 

- Wybór był bardzo trudny ze względu na wysoki poziom wszystkich zespołów - zaznaczyli organizatorzy, publikując na portalu społecznościowym listę zakwalifikowanych do finału. 

Mieszkańcy Gostynia, w tym rodzice oraz znajomi małych aktorów, ale też przyjaciele szkoły podstawowej im. Marii Montessori mieli okazję obejrzeć przedstawienie pt. „Dzieci szyte na miarę” na scenie w GOK Hutnik w Gostyniu 14 marca - O TYM PISZEMY TUTAJ.

"Dzieci szyte na miarę" - to spektakl, w którym pada pytanie - czy rozumiemy w ogóle słowo "grzeczny"? Kto jak to słowo intepretuje? Okazuje się, że nie ma jednej defincji "bycia grzecznym". Kiedy używamy tego sformułowania, to tak naprawdę nie mamy zupełnie świadomości, że dziecko nie rozumie tego słowa. Bądź grzeczny! czyli jaki - czego od nas, od dzieci oczekuje się, kiedy pada takie stwierdzenie? Badanie znaczenia i interpretacji słowa "grzeczny" jest tematem scenariusza.

Z tym samym spektaklem grupa „Nocne Marki” po tygodniu pojechała na poznański XIX Festiwal Młodego Teatru Wielkopolski DZIEŃ DOBRY SZTUKO 2024. Występ oceniany był w kategorii szkoły podstawowe klasy I-V. 

Tydzień na zmiany i modyfikację scenariusza spektaklu "Dzieci szyte na miarę"

Czy można powiedzieć, że premiera na gostyńskiej scenie, przed rodzimą publicznością, dla dzieci grających w przedstawieniu była pewnego rodzaju próbą generalną?

- Festiwale niejednokrotnie wymagają trochę modyfikacji tych spektakli, które są wystawiane w Gostyniu. To nie jest „jeden do jeden” - czyli to, co gramy jako premierę przed publicznością w Hutniku, wymaga jeszcze zmian, zwrócenia uwagi na pewne elementy, rozwinięcia lub usunięcia jakiegoś wątku, dopasowania czasu, dopasowania wiekowego dzieci - chodzi o dopasowanie do warunków określonych w regulaminie festiwalu w Poznaniu - wyjaśnia Ewelina Mendyka, prowadząca grupę teatralną w szkole „Jedność” w Gostyniu.

Na podopiecznych aktorów - amatorów nie może narzekać, gdyż dzieci mają pewne doświadczenie we wprowadzaniu zmian do scenariusza i nie mają problemów z dostosowaniem się.

- Nie jest to nasz pierwszy nagrodzony spektakl, moi mali podopieczni bywali już na festiwalach, pewną lekkość w przyswajaniu zmian osiągnęli i wiem, że mogę sobie pozwolić na pewne modyfikacje, bez uszczerbku dla spektaklu - zapewnia scenarzystka i reżyserka.

Cudowne dzieci z Gostynia wzruszyły jurorów

Podczas spektaklu, jaki wystawiły „Nocne marki” na XIX Festiwalu Młodego Teatru Wielkopolski, jury zwróciło uwagę na naturalną grę dzieci, perfekcyjne opanowanie tekstów, ale było jeszcze kilka innych elementów, wyróżniających przedstawienie pt. „Dzieci szyte na miarę”.

- Powiedziano nam, że scenariusz podejmuje bardzo ważne dla dzieci tematy, że to im oddany został głos. Usłyszeliśmy w uzasadnieniu pochwałę za to, że scenariusz napisany został z perspektywy dziecka. Jest to prawdą, ponieważ - mimo że jestem autorką - tworzyliśmy go wspólnie, zawiera wątki życia dziecięcego. Cieszę się, że zostało to zauważone i docenione. Nasz spektakl wzruszył członków jury - przyznaje Ewelina Mendyka.

Zwrócono uwagę również na grę aktorską i zachowanie dzieci na scenie. Oceniający uznali, że dzieci niesamowicie poradziły sobie z tekstami, jak i z plastyką ruchów, z muzycznością i muzykalnością. Ewelina Mendyka nie ukrywa, że jest bardzo dumna z podopiecznych.

Rozwijają skrzydła, są piękni, naturalni i kochają teatr! Wzruszenie wielkie i ogromna radość, że tak pięknie zostali docenieni! - przyznała reżyserka na portalu społecznościowym zaraz po tym, jak uświadomiła sobie, że po raz trzeci "Nocne Marki" z Gostynia zdobyły nagrodę główną festiwalu. 

Gostyńska ekipa teatralna jest świadoma, że poziom spektakli wystawionych na tegorocznym festiwalu w Poznaniu był bardzo wysoki. 

- Przyjeżdżają tam zespoły, które rzeczywiście mają co pokazać, są dobre - podkreśla reżyserka.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama