Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

14-letni Maciej ściga się autami, do których dorosły bałby się wsiąść

› Motoryzacja miesiąc temu    20.08.2020
Bogdan Bujak
komentarzy 2 ocen 0 / 0%
A A A
Dalabuszki. Maciek szybko nauczył się, że pasja to nie tylko przyjemność, ale i obowiązki. Do tych pierwszych na pewno należy spotkanie przed kilku laty Sebastiana Vettela we WłoszechDalabuszki. Maciek szybko nauczył się, że pasja to nie tylko przyjemność, ale i obowiązki. Do tych pierwszych na pewno należy spotkanie przed kilku laty Sebastiana Vettela we Włoszech fot. Fotomontaż - Bogdan Bujak, Facebook - Banaś Racing

- Mój najlepszy wyścig w karierze był kilka tygodni temu w nowej kategorii. W seniorach udało mi się z szóstej pozycji dojechać na drugim miejscu. To nie był łatwy wyścig, był w deszczu - mówi 14-letni Maciej Banaś z Dalabuszek.

Zdaniem ojca nastolatek wygrałby pierwsze zawody w tym sezonie w Suzuki Swift Cup Europe, gdyby nie pomyłka związana z ilością okrążeń pozostałych do przejechania. Fenomenem jest jednak fakt, że wszyscy kierowcy byli w wieku 20+ i już od roku jeżdżą w tej kategorii. On natomiast wyjechał bez wcześniejszych treningów, oprócz tych w weekend wyścigu.

Często słyszy się też, że kierowcy Formuły 1 jeżdżą w potwornych upałach. Nie inaczej jest w przypadku Maćka. W gorące dni w kabinie jego suzuki swift 1.4 l o mocy 180 koni mechanicznych temperatura potrafi sięgać 50-60 stopni. O klimatyzacji nie może być mowy. Uchylenie okna, zapomnij - mogłoby zakłócić aerodynamikę auta. Za to dodatkowo włącza się maksymalnie ogrzewanie, żeby... „lepiej studziło silnik”. Ponadto w trakcie wyścigu nastolatek ma na sobie m.in. bieliznę termoaktywną, kombinezon i kask.

Ale patrząc na chłopaka z podgostyńskiej wsi trudno sobie wyobrazić, że śmiga po europejskich torach z prędkością prawie 200 km/h. Już przeszedł do annałów polskich wyścigów jako najmłodszy kierowca samochodu wyścigowego w historii naszego kraju. Karierę za kółkiem 14-latek zaczynał... 10 lat temu.

Czegokolwiek by jednak nie wygrał, jakiegokolwiek wyniku by nie osiągnął - po każdym weekendzie na zawodach idzie w poniedziałek do szkoły w Kunowie.

- Pewna pani psycholog powiedziała kiedyś o Maćku, że to jest dziecko, które może robić wszystko. Zaś jego trener, który pracuje stricte dla BMW, gdzie przygotowuje i szkoli kierowców, mówił wprost: on ma to „coś” - zdradza Bartek Banaś, tata Maćka.

Niech więc ktoś zgadnie, jakie marzenie może mieć takie dziecko. Oczywiśćie tylko jedno - pojechać kiedyś bolidem Formuły 1. Pierwszym Polakiem w gronie najlepszych kierowców świata już nie będzie. To miejsce zarezerwowane dla Roberta Kubicy. Ale predyspozycje i talent pozwalają sądzić, że mógłby za sterami wyścigówki dokonać jeszcze większych rzeczy niż sławny rodak. 

- Na pewno jest trochę stresu, zwłaszcza przed wyścigiem, ale jak już się ustawimy na starcie, zgasną światła to stres odchodzi i koncentruję się na jeździe. To mi sprawia wielką przyjemność - opowiada Maciej Banaś.

Cała rodzina wkłada ogromny wysiłek, aby mógł on kontynuować karierę „za kółkiem”.

Jeżeli chcecie poznać bliżej postać chłopca, który łamie prawa fizyki, dla którego specjalnie zmieniane są przepisy, aby mógł startować z dużo starszymi kolegami oraz dowiedzieć się, co może okazać się głównym hamulcem w jego dalszym rozwoju - zajrzyjcie do bieżącego wydania "Życia Gostynia" - kupicie je także TUTAJ.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
  dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
  Komentarze (5)

  Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

  dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
  ~ Karolina
  miesiąc temu ocena: 67%  5
  Zdolny chłopak. Brawo.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Gm
  miesiąc temu ocena: 100%  4
  Giermaziak też miał to "coś" i sam zrezygnował z wyścigów.
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ Tubylec
  miesiąc temu ocena: 70%  3
  Stary ma siano i hektary to sie mlody bawi
  odpowiedz oceń komentarz
  wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  ~ On
  miesiąc temu ocena: 75%  2
  Zazdrość.. :)
  ~ czytelnik
  miesiąc temu ocena: 67%  1
  A ty masz siano we łbie albo całkowitą pustkę.