Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

29 lutego. Dodatkowy dzień w kalendarzu przez lata pojawiał się przypadkowo

› Społeczeństwo 4 miesiące temu    29.02.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
 fot. Adobe Stock

Dzisiejszy dzień - 29 lutego pojawia się w kalendarzu raz na 4 lata. Miesiąc luty liczy więcej dni w roku przestępnym, a 2020 rok do takich właśnie należy. Rok przestępny ustanowiono po to, aby dopasować rok kalendarzowy do roku zwrotnikowego - czyli okresu, w jakim Ziemi zajmuje obieg wokół Słońca. W Polsce obowiązuje kalendarz gregoriański, a w nim przyjęło się, że w roku przestępnym wydłuża się o jeden dzień luty, który liczy wówczas nie 28, a 29 dni.

Skąd wziął się ten dzień?
29 lutego jest 60. dniem w kalendarzu gregoriańskim. Skąd wziął się w kalendarzu? Ziemia obiega Słońce dokładnie w 365 dni i 1/4 doby. Trudno podzielić to na równe okresy. Starożytni Egipcjanie podjęli taką próbę - podzielili rok na 12 miesięcy po 30 dni. Jednak, jak łatwo policzyć, musieli na końcu roku umieścić pięć dodatkowych dni. Uznawano je za zbędne, pechowe, unikano wszelkich obowiązków.

Przez długie lata dodatkowy dzień pojawiał się przypadkowo. Bardzo często o nim zapominano lub nawet opracowywano kalendarze z dodatkowym miesiącem (!) w roku. Tak robili starożytni Rzymianie. U nich kalendarz miał miesiące na przemian z 31 oraz 29 dniami, a ostatni w roku - 28. Łącznie dawało to 355 dni w roku, a więc o 10 mniej, niż rok słoneczny.

Z problemem poważnie zmierzył się Juliusz Cezar. W ok. 46 r. p.n.e. zwołał radę matematyków, która opracowała rozwiązanie. Dodano dwa dni do stycznia, sierpnia i grudnia, a jeden dzień do kwietnia, czerwca, września i listopada. Luty, będący ostatnim miesiącem w roku, pozostał bez zmian. Wtedy też podjęto decyzję o przesunięciu początku roku na styczeń, wcześniej był to marzec. Z tego powodu dodatkowy dzień wypada już w drugim miesiącu roku, a nie w ostatnim.

Kiedy świętują urodziny?
Chociaż urodzeni 29 lutego żartują, że świętują urodziny raz na 4 lata, nie do końca tak jest. Mówi o tym nawet prawo Kodeks Cywilny. A problem jest szerszy i dotyczy nie tylko urodzeń.

Według polskiego prawa (KC art. 112): „jeżeli termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca”.

Czyli pieniądze pożyczone od banku na rok, 29 lutego musimy oddać do końca 28 lutego roku następnego.

Z urodzinami sprawa ma się trochę inaczej, gdyż przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia. Czyli urodzony 29 lutego 2008 roku, 18 lat będzie miał 28 lutego 2026 roku. Inaczej jest na przykład w Wielkiej Brytanii - zgodnie z tamtejszym prawem 18 lat kończy się 1 marca


29 lutego 1936 r. zakończono budowę kolei linowej na Kasprowy Wierch. Była to inwestycja rekordowa, ponieważ oddana do użytku po zaledwie ośmiu miesiącach od rozpoczęcia budowy. Z kolei w 2012 r. ostatniego dnia lutego rozegrano pierwszy oficjalny mecz reprezentacji Polski w piłce nożnej na Stadionie Narodowym w Warszawie . Sięgając jeszcze bardziej wstecz 29 lutego 1768 r. zawiązano konfederację barską - zbrojny związek szlachty polskiej, utworzony w Barze na Podolu a skierowany przeciwko: kurateli Imperium Rosyjskiego, królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu i popierającym go wojskom rosyjskim. Celem konfederacji było zniesienie ustaw narzuconych przez Rosję, zwłaszcza zapewniających równouprawnienie innowiercom.

 

29 lutego obchodzony jest też Światowy Dzień Chorób Rzadkich, czyli takich, ktore są uwarunkowane genetycznie, często ciężkie i przewlekłe. Choroby te w około połowie ujawniają się w wieku dziecięcym, ale nie tylko. Za chorobę rzadką uznaje się taką, która dotyka co najwyżej 0,05% osób. 

Dotychczas wykryto ponad sześć tysięcy rzadkich chorób, ale lista ta z roku na rok staje się coraz dłuższa. Nowe choroby są regularnie opisywane w literaturze medycznej. Cierpi na nie od 6% do 8% populacji. Uwzględniając polskie dane demograficzne* okazuje się, że na choroby rzadkie w Polsce cierpi od 2,3-3 mln osób.

 

źródło: onet wiadomości, wyborcza.pl, Ministerstwo Zdrowia

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!