Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

869 skradzionych aut w województwie wielkopolskim w 2018 roku. Jak się zabezpieczyć?

› Motoryzacja› Porady ponad rok temu    14.06.2019
Artykuł partnera
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A

Wyobraź sobie, że wychodzisz z pracy, idziesz na parking do swojego samochodu i zauważasz, że auto… zniknęło. Nieprawdopodobne? A jednak. Wg policyjnych statystyk w 2018 roku w województwie wielkopolskim skradziono 869 samochodów. Dla porównania rzeszowska komenda zanotowała tylko 73 zgłoszenia. Czy istnieje sposób na to, by zabezpieczyć się przed tego typu pechem?

 

Garść statystyk na początek

Komendy Wojewódzkie zanotowały w 2018 roku ponad 9215 przypadków kradzieży aut. Najwięcej z nich miało miejsce na terenach i w okolicach Warszawy (2689), Katowic (909), Wrocławia (874) i właśnie Poznania (869). Tym samym województwo wielkopolskie jest na 4. miejscu pod względem największej rocznej liczby kradzionych samochodów.

Szybko i po cichu, czyli jak się kradnie samochody?

W dzisiejszych czasach kradzież samochodu trwa nawet zaledwie kilkanaście sekund. Zapomnij o tym, że kradzież auta wiąże się z hałasem, wybijaniem szyb czy wyjącym alarmem. Dziś złodziej może ukraść Twoje auto na środku strzeżonego parkingu tak zręcznie i cicho, że nawet przechodnie pomyślą, że jest on właścicielem pojazdu.

Do najpopularniejszych metod kradzieży pojazdu należą:

  • metoda na walizkę – to metoda, która polega na tym, że jeden ze złodziei staje w pobliżu Ciebie i Twoich kluczyków samochodowych. Ma on przy sobie transmiter, który wychwytuje sygnał z kluczyków i przedłuża go, dzięki czemu drugi złodziej, stojący obok pojazdu, bez żadnego problemu może rozbroić i otworzyć auto, a następnie po prostu nim odjechać.
  • metoda na komputer – ta metoda polega na podpięciu się pod gniazdko diagnostyczne auta, a następnie dokodowaniu nowego kluczyka/pilota. Żeby dostać się do gniazdka diagnostycznego, złodziej musi wejść do środka auta (np. przy użyciu łomu) lub wpiąć się do magistrali CAN (nadkole pojazdu), wysyłając do niej sygnał odblokowania zamków pojazdu.
  • podstęp – to stosunkowo prymitywna metoda kradzieży auta, która polega na wywabieniu kierowcy ze środka, a następnie wskoczeniu do pojazdu i przejęciu go. Złodzieje mogą np. włożyć dużą kartkę za tylną szybę pojazdu, a Ty, w momencie cofania, wysiądziesz, by ją wyjąć. Z dużym prawdopodobieństwem zostawisz kluczyki w stacyjce...

Jakie marki złodzieje kradną najczęściej?

Większość skradzionych samochodów od razu rozbierana jest na części, a te sprzedawane następnie na rynku wtórnym. Decyduje to o tym, które marki najczęściej padają łupem złodziei – takie, do których części są najczęściej poszukiwane lub takie, których części są uniwersalne. Stąd do najczęściej kradzionych pojazdów należą marki z Grupy Volkswagena. Nie dość, że są popularne, to jeszcze mają współzamienne części – na przykład dany element z Volkswagena prawdopodobnie równie dobrze sprawdzi się w przypadku Skody, Seata czy Audi.

Jeśli planujesz zakup Volkswagena, Audi, Skody lub Seata, zastanów się, czy chcesz kupować auto, które będzie upragnionym łupem dla złodziei. Jeśli jesteś już właścicielem jednej z wymienionych marek, pomyśl o dodatkowym zabezpieczeniu swojego pojazdu.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą?

Ubezpieczenie AC

Podstawowym zabezpieczeniem, z którym będziesz spać spokojniej, jest ubezpieczenie autocasco na wypadek kradzieży pojazdu. Pamiętaj jednak, że aby mieć 100% pewności, że po szkodzie ubezpieczyciel wypłaci Ci wysokie odszkodowanie, musisz dobrze przeczytać warunki umowy. Dlaczego?

Otóż Twoje ubezpieczenie AC może np. nie obejmować swoim zakresem przewożonego w nim bagażu. Po kradzieży możesz więc się zdziwić, że ubezpieczyciel nie wypłaci Ci rekompensaty za utracone foteliki dziecięce, laptopa czy biżuterię. Może być też tak, że po kradzieży pojazdu ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie, ale będzie ono równe wartości pojazdu z dnia zdarzenia, a nie z dnia podpisywania umowy z ubezpieczycielem (tym sposobem będziesz w plecy np. kilka tysięcy złotych).

Przed zakupem polisy powinieneś więc dokładnie porównać warunki proponowane przez minimum kilka towarzystw ubezpieczeniowych, tak by wybrać najlepszą polisę – taką, która zapewni Ci odszkodowanie, za które bez problemu będziesz w stanie kupić sobie nowe auto.

W internecie dostępne są porównywarki ubezpieczeniowe, np. https://mubi.pl/, dzięki którym czarno na białym zestawisz ze sobą oferty polis dostępnych na rynku. Na stronach porównywarek z pewnością znajdziesz też kalkulator ubezpieczenia (https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac), który wyliczy Ci spersonalizowaną składkę AC.

Metody naszych rodziców

Dziś złodzieje zupełnie nie spodziewają się zabezpieczeń typu blokada kierownicy czy rygiel na skrzyni biegów. Możesz też pomyśleć o blokadzie na pedały. Najmłodsze pokolenie złodziei może i bez problemu dostanie się do środka pojazdu, ale demontaż tego typu zabezpieczeń może być dla niego nie lada wyzwaniem…

System GPS

Istnieją nowoczesne systemy GPS, które możesz zamontować w miejscu niewidocznym dla oka złodzieja. System taki 24/7 monitoruje położenie pojazdu oraz stan jego zabezpieczeń. Jeśli system zgłosi alarm, lub Ty sam powiadomisz centrum obsługi o kradzieży pojazdu, administrator systemu ma możliwość unieruchomić samochód, uniemożliwiając złodziejom dalsze przemieszczanie się.

Bądź przezorny!

W wielu przypadkach kradzież pojazdu uzależniona jest od Twojej uważności. Zdarza się na przykład, że złodziej obserwuje swoją potencjalną ofiarę, a następnie wykrada jej kluczyki do pojazdu z kieszeni kurtki lub płaszcza, gdy ta akurat miło spędza czas w restauracji. Dlatego zawsze staraj się mieć kluczyki do samochodu przy sobie lub w miejscu, które masz na oku.

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (1)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Michał
ponad rok temu 1
W telefonie też kupisz ubezpieczenie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji