Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Akcja protestacyjna nauczycieli trwa

› Aktualności ponad rok temu    9.04.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 28 ocen 6 / 83%
A A A
Gostyń. W gostyńskiej Gostyń. W gostyńskiej "Jedynce" od rana w poniedziałek nie było ani jednego ucznia. Podobnie było w innych szkołach fot. A. Fajczyk

Jak zapowiadali od stycznia, tak zrobili. Od wczoraj (8.04) pusto jest w większości szkół powiatu gostyńskiego. - Byliśmy przygotowani na zajęcia w świetlicy. Od godziny 7. rano pani czekała. Mieliśmy obiecany wykład na temat prawa, pani Basia, która prowadzi chór miała pracować, ale u nas nie ma żadnego ucznia - mówił w poniedziałkowy ranek Karol Skowronek, dyrektor gostyńskiej „Jedynki”.

Zamiast uczniów były flagi, plakaty i ulotki z oświadczeniami i komunikatami protestujących. Nauczyciele w większości szkół powiatu gostyńskiego nie prowadzili zajęć, były szkoły, które nie wydawały obiadów. - Mam komitet protestacyjny, miejsce zostało wyznaczone, gdzie mogą przebywać strajkujący. Przy drzwiach pełnią dyżur, aby było bezpiecznie. Tak to wygląda - powiedział Władysław Hałas, dyrektor ZSP w Borku Wlkp.

Dyrektorzy od rana zapewnili zajęcia w świetlicach, ale uczniowie nie przychodzili. To znak, że ruszył strajk nauczycieli zapowiadany od kilku miesięcy. To największy protest tej grupy zawodowej od 25 lat. W gostyńskiej „Trójce” akcję podjęło ponad 90 proc. nauczycieli. Do podstawówki w Poniecu w poniedziałek przyszło 2 uczniów. 

- Zabezpieczyliśmy im zajęcia opiekunczo-wychowawcze. Dziś nie mamy żadnego ucznia, ale pozwoliłem jednej z pracownic przyjść z dzieckiem do pracy. Zatem jest jedno, ale przy stanowisku mamy - poinformował dyrektor Ryszard Godziewski.

- Nie mieliśmy od wczoraj ani jednego ucznia. Gdyby się pojawili, mieliby zapewnioną opiekę w świetlicy. Rodzice wykazali sie wyrozumiałością - stwierdził we wtorek Józef Gerowski, dyrektor gostyńskiej "Trójki". Protest ogłoszono do odwołania.

Nieudane rozmowy ostatniej szansy

Fiaskiem zakończyły się niedzielne rozmowy ostatniej szansy związkowców nauczycieli z rządem, prowadzone w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". Propozycje rządu zostały odrzucone przez dwie, z trzech debatujących central związkowych - ZNP i FZZ. Tutaj żądania dotyczą pensum i wynagrodzenia. Ma być 1 000 zł. Oświatowa "Solidarność" przyjęła to, co przedstawił rząd i podpisała porozumienie. Jak poinformowała wicepremier Beata Szydło, w ofercie znajdują się zmiany, które będą wprowadzane w życie: skrócenie stażu, zmiana oceny nauczycieli, przyspieszenie awansu zawodowego.

- Sprawy systemowe zostawiamy na później - powiedziała podczas konferencji prasowej. W województwie wielkopolskim protestować miało ok. 900 szkół, kilkanaście w powiecie gostyńskim. Niektórzy dyrektorzy oświatowych instytucji (jako pracodawcy) otrzymali od szefów związków zawodowych listy strajkowe pod koniec tygodnia, w większości szkół nauczyciele wpisywali się na nie w poniedziałek. Były tam nie tylko osoby, zrzeszone w ZNP, ale też inne, popierające protestujących.

O dodatkowych atrakcjach dla dzieci i młodzieży na okres akcji strajkowej w gminie - KLIK

Zajęcia przygotowano

Dyrektorzy zorganizowali zajęcia świetlicowe na poniedziałek i wtorek. Rodzice uczniów zostali poinformowani w e-dzienniku, o tym, że przez zapowiadany od poniedziałku strajk, w szkole nie będzie zajęć dydaktycznych. Mogli przyprowadzić dzieci do szkół i przedszkoli, uczniowie mieli prawo przyjść. Podczas strajku w świetlicach mieliby zapewnioną opiekę. Dyrektorzy placówek, w elektronicznym dzienniku przesłali komunikaty do rodziców w tej sprawie.

- W poniedziałek, 8 kwietnia zorganizujemy zajęcia opiekuńcze w świetlicy - od godz. 8.00 do godz. 16.30 - mogli przeczytać rodzice uczniów gostyńskiej „Dwójki”. Godzinę wcześniej zajęcia przygotowano w SP Nr 1 w Gostyniu. Od poniedziałkowego poranka uczniów w szkole nie było, rodziców pod szkołą też nie. A „Pan Stopek” stał przygotowany na przejściu dla pieszych. - Nie mamy żadnego ucznia. Ktoś przyszedł, ale chyba się wycofał. Chociaż myślałem, że świetlice będą zapełnione. Czekamy - mówił Karol Skowronek wczoraj przed południem.

 

Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu potrzebuje pomocy. Ma guza mózgu - KLIK

Zabierali dzieci do pracy

W związku z zaistniałą sytuacją niektórzy pracodawcy ułatwili rodzicom decyzje i pozwolili zabrać dzieci do pracy. Warunek był jeden - aby pociechy nie przeszkadzały w wykonywaniu obowiązków. Warto było zorganizować kącik do zabawy. Inni brali na czas strajku urlopy. Tak jak ojciec dzieci, które uczęszczają do gostyńskiej „Piątki”. - Będę z dziećmi od rana, a po południu zawiozę je pod opiekę babci, bo muszę iść do pracy. Akurat w takich godzinach jestem zatrudniony - powiedział.

Do strajku nie przystąpili dyrektorzy placówek oraz na przykład katecheci czy duchowni, zatrudnieni w szkołach. Są też nauczyciele, którzy od poniedziałku pracują. Niektórzy zgodzili się zasiąść w komisjach do egzaminów zaplanowanych na 10 kwietnia.

- Dla mnie strajki odbyły się dwa lata temu, kiedy próbowano zamknąć gimnazja. Wtedy mało kto przystąpił do strajku, walcząc by zostały gimnazja. W tym strajku mówi się głownie o 1000 złotych, a nie o „deformie” oświaty - powiedział Mikołaj Jackowiak z gostyńskiej „Jedynki”.

+ 5 głosów: 6 (83%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (29)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ jok
ponad rok temu ocena: 100%  29
Dzisiaj nauczycielki pojechały z dziećmi na wycieczkę. Ranek i południe w skupieniu z napiętymi nerwami. i za darmochę bo to dzień wolny od pracy . a mogły sobie odpocząć z rodziną. Przecież siedziały w szkole na strajku przez cały tydzień bez wynagrodzenia i sprawdzały kartkówki. Robią to dla dzieci. Dla hejtujących specjalistów od machania łopatą i żłopania piwa w sobotę to całkowicie niezrozumiałe.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pracownik fizyczny
ponad rok temu ocena: 25%  28
proponuję popracować na produkcji, w handlu, lub w gastronomii,tam się nie napracują,pogłaszczą po głowie i jeszcze dostaną około 1700zł godnej pensji,za "40 godzin pracy"
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Adaś
ponad rok temu ocena: 20%  27
Domagają się szacunku A Tym co robią jeszcze bardziej się pogrążają. W jakiej sytuacji postawili nas rodziców pracujących na nockach, bez babć i sztabu osób pomagających!? Kpina. Wyglądają jak milion dolarów więc niech nie przesadzają . Poza tym forma strajku nie do przyjęcia- w szpitalu jakoś drzwi się nie zamyka z wywieszeniem kartki " proszę zapewnić opiekę nad chorym we własnym zakresie "
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Piis
ponad rok temu 26
MSZ 500 PLUS WYNAJMIJ OPIEKUNKĘ!
~ heh
ponad rok temu ocena: 13%  25
Strajk trwa , kiedys się skonczy.Nauczyciele mają pomysł jak przerobią obowiązkowy materiał?Polecą z materiałem na łeb i szyję, pozaniżają oceny?Czy wykażą się takim zrozumieniem i wsparciem ucznia , jak teraz my rodzice wykazujemy się wobec nich?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wladimir
ponad rok temu ocena: 100%  24
Большое спасибо!!!
~ Wyzwanie
ponad rok temu ocena: 92%  23
Dla wszystkich krytykujących i zazdroszczących mam pewne zadanie.. Pozbieraj z sąsiedztwa np. 15 "dzieciaków". Później spotykaj się z nimi po 4 godziny dziennie. Postaraj się przekazać im jakąś wiedzę (zwłaszcza taką, którą nie są zainteresowane).Wysłuchaj i porozwiązuj ich problemy. Zapanuj nad ich nadpobudliwością, lenistwem, egocentryzmem, nad ich komentarzami, słownictwem, agresją, a czasem chamstwem wobec siebie. Po tygodniu sprawdź co zapamiętali i odpowiedz sobie na pytanie: czy naprawdę nauczyciele mają tak super? I czy zdecydowałbyś się na kolejny tydzień takiej "przygody" Wiem, że większość dzieci jest ok. Ale wyobraź sobie, że w tej 15 jest tylko 3 jest takich jak opisanych wyżej. Uwierz mi - te 20% to istna Droga Krzyżowa!!! Przypomnę jeszcze, ze klasy są bardziej liczne niż opisana 15-stka. Zapraszam do zawodu. Powodzenia
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Aga
ponad rok temu ocena: 14%  22
Nikt nikomu zawodu nie wybiera. Więc do kogo żal? Śmieszne!
~ heh
ponad rok temu ocena: 13%  21
No tak prowadz lekcje aby zainteresowac tematem.Nie jak to bywa z kartki dyktujesz co zapisac w zeszycie i podasz podręcznik od str x do strony x.Na kolejnej lekcji zrobisz kartkówkę wystawisz kilka 1 a rodzicom mówisz ze dzieciak się nie uczy.W szkole na tablicy rozwiążesz kilka prostych przykładów , do domu zadasz co trudne. Zrobisz kartkówkę z tych trudnych i sprawdzisz jak rodzice nauczyli dziecko.W kazdej szkole są bardzo dobrzy nauczyciele i Ci słabi.U tych słabych są tez słabe wyniki uczniów.
~ Mąż polskiej nauczycielki
ponad rok temu ocena: 92%  20
Dzisiaj w wolnych mediach podano, że MENisterka i Szydłowa wzięły niezły szmal. Narobiły się. Tak was urobiły, że z radością rzuciliście się na belfrów. Wczoraj hejtowaliście nauczycieli, wcześniej rolników ... Wystarczy rzucić w mediach kogoś na żer i podjudzić. Niech pamięta każdy hejtujący, kiedyś może przyjść pora na jego grupę zawodową, społeczną, koleżeńską, na niego samego. Wtedy nie będzie już miło za klawiaturą. Chodząc po ulicach Gostynia myślę sobie , jacy mili ludzie... a za klawiaturą bestie nienawidzące wszystkich wokół. Wstyd mi za was. W tym roku wywale wszystkie kwiaty, które przyniesie żona w ni zakończenia roku szkolnego. Będą śmierdziały ....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gip
ponad rok temu ocena: 77%  19
Pan Jackowiak mówi: Dla mnie strajki odbyły się dwa lata temu, kiedy próbowano zamknąć gimnazja. Wtedy mało kto przystąpił do strajku, walcząc by zostały gimnazja. W tym strajku mówi się głownie o 1000 złotych, a nie o „deformie” oświaty - powiedział Mikołaj Jackowiak z gostyńskiej „Jedynki”. Pana Jackowiaka te 1000 złotych nie interesuje chyba dlatego, że już dostał. Wystarczy zapoznać się z oświadczeniem o dochodach dieta radnego za rok 2018 to 13277 zł, a więc więcej niż 1000 zł miesięcznie. A jak głosuje Pan na sesjach rady nad regulaminem płacowym nauczycieli? Czy "walczył" Pan o podniesienie dodatku funkcyjnego za wychowawstwo??
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ppola
ponad rok temu ocena: 12%  18
Czachorowo czeka na was macie zbyt ciężko w szkołach To Filtron czeka na was tam dostaniecie swoją wymarzoną pracę a w lipcu nawet dwa tygodnie urlopu
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mała
ponad rok temu ocena: 8%  17
Wciąż w dupie mają mało!! [...] swoje 45min i błyszczą a więcej do domu pozadawaja żeby oni mieli spokuj i się nie męczyli a dzieciaki potem siedzą po dwie godziny nad lekcjami.I za co oni chcą podwyzke
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bizio
ponad rok temu ocena: 9%  16
Jak się nie podoba to zmiana pracy. Czas najwyższy skończyć z tą kastą nietykalną i koniec świętych krów. Teraz idą strajkować jedząc placki i pijąc kawę za moje podatki.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ edek
ponad rok temu ocena: 13%  15
Ta oni strajk a dzieci i mlodziez sie alkoholizuje na miescie Brawo wy . jak sie nie pdoba to czachorowo na produkcje
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ja
ponad rok temu ocena: 95%  14
alkoholizują się, bo biorą przykład z rodziców. moje dzieci się nie alkoholizują, tylko siedzą w domu
~ Iwcia
ponad rok temu ocena: 5%  13
Nauczyciele taka "inteligencja" a działają za szkodę państwa. Bolsze.... jedne.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dany
ponad rok temu ocena: 17%  12
A podobno w mieście jak się nie opłaci to idzie się do innej pracy a nie skamleć za podwyżka? Więc jak to jest?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ As
ponad rok temu ocena: 95%  11
Bu ha ha ha ha dobrze wam tak karma wraca. Jak rolnicy jeden dzień wyjechali ciągnikami i spowolnili ruch w Gostyniu to taki płacz był. A teraz musicie się z dzieciakami męczyć do końca kwietnia a może i dłużej to jest super. Bu ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pff
ponad rok temu ocena: 0%  10
Jest jutro egzamin w gimnzjum?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wkurzona
ponad rok temu ocena: 39%  9
Karta Nauczyciela do śmieci! Praca w szkole 40 godzin tygodniowo-będzie duzo czasu na sprawdzanie zeszytow czy tez klasowek czy przygotowanie sie do lekcji. Urlop 26 dni! Pozostale dni wolne dla uczniow, nauczyciele spedzaja w szkole np.prowadzac korepetycje czy zajecia wyrownawcze. Wtedy mozemy porozmawiac o podwyżkach !!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Dd
ponad rok temu ocena: 11%  8
Do nauczyciel. Zebrania? Dwa razy w roku. Dyskoteki? Dwa razy do roku Rady? Nie odbywają się codziennie Spotkania indywidualne? To jest rzadkość! 45 min pracy, 10 min przerwy, nie pracujecie 8-12 godzin. Tak źle to zapraszamy na produkcie, do pracy fizycznej to zobaczycie co to praca i wysiłek fizyczny
~ nauczyciel
ponad rok temu ocena: 100%  7
jeśli 40 godzin w szkole to wycieczki od 07.00 do 15.00, zebrania z rodzicami do 15.00, zabawy, dyskoteki - do 15.00, rady i inne zebrania - do 15.00. Tylko gdzie będą urzędować ci nauczyciele - chyba w toaletach, bo w szkołach jest jeden pokój nauczycielski, który służy do wszystkiego(do spotkań Rady Rodziców, spotkań indywidualnych z rodzicami, zebrań itp,, a klasy zajęte lub sprzątane.
~ ron
ponad rok temu ocena: 92%  6
Przyjdź do którejś ze strajkujących szkół i porozmawiaj osobiście o twoich propozycjach. Dowiesz się, jaka jest rzeczywistość.
~ Urzrdnik
ponad rok temu ocena: 90%  5
Widzisz i mylisz się. Nauczyciele nie dostają ani złotówki za okres strajku.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Obywatel
ponad rok temu ocena: 20%  4
I bardzo dobrze, nie wykonują swojej pracy
~ R.E.M.I.
ponad rok temu ocena: 70%  3
Panie jackowiak. (...) 2000 diety, dwa wychowawstwa, nadgodzin max. Za chwilę wyjdzie że dochód jak burmistrz. I do tego jeszcze takie teksty. Jesteś pan tak brazowonosy jak mało kto. Uczniowie jak koledzy. (...)
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nie_popieram_nauczycieli
ponad rok temu ocena: 28%  2
Oczywiście, niech strajkują. W końcu to wolny kraj. Ale niech za czas protestu nie żądają wypłaty. Przyszli do szkoły podpisać listę obecności i nie świadczą pracy to za co chcą pieniądze? Za nicnierobienie nic się nie należy.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wladimir
ponad rok temu 1
Большое спасибо!!!