Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Będą obniżać pensje nauczycielom?

› Społeczeństwo 7 miesięcy temu    23.06.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 22 ocen 32 / 16%
A A A
 fot. Adobe Stock

Gmina Gostyń szuka oszczędności. Samorząd otrzymał 20.010.163 zł subwencji oświatowej. Kwota ta nie wystarcza na utrzymanie wszystkich szkół podstawowych, których wydatki w 2020 roku wynoszą 28.983.446 zł. Subwencja oświatowa nie pokrywa w całości wydatków na wynagrodzenia dla nauczycieli i pozostałych pracowników placówek oświatowych.
 

- Koronawirus pogłębił złą sytuację w gostyńskiej oświacie. Znacznie zmniejszyły się dochody gminy, z których są dofinansowywane szkoły gminne. Oczywistym jest, że gmina musi szukać oszczędności w oświacie, gdyż wydatki na szkoły w Goli i Siemowie wciąż wzrastają, a w obecnym stanie prawnym nie możemy zlikwidować tych szkół - Aldona Grześkowiak, naczelnik wydziału oświaty w Urzędzie Miejskim w Gostyniu.
 

Ile środków zabraknie? - To będzie wiadomo w III kwartale 2020 r., gdy zostaną wdrożone zapowiadane podwyżki dla nauczycieli - mówi Aldona Grześkowiak. W gminie planuje się obniżenie dodatku motywacyjnego, dodatku za wychowawstwo oraz zwiększenie pensum w oddziałach mieszanych w przedszkolach.

W Gostyniu od dłuższego czasu trwają prace nad stworzeniem pakietu oszczędnościowego w oświacie. Będzie on dotyczył ograniczenia wydatków na wynagrodzenia dla nauczycieli. Przygotowano już projekt uchwały rady miejskiej w sprawie zmiany regulaminu wynagradzania nauczycieli.

- Od 1 września planujemy zmniejszyć odpis na dodatki motywacyjne do 1% (z dotychczasowych 7% - przyp. redakcji) wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli oraz obniżenie dodatku za wychowawstwo do 300 zł (było 400 zł - przyp. red.). Ponadto planujemy zwiększenie pensum nauczyciela w oddziale mieszanym z dziećmi 6-letnimi do 25 godzin tygodniowo - tłumaczy naczelnik Grześkowiak.

Łączenie klas na zajęciach edukacyjnych w szkole w Goli i Siemowie oraz w zmniejszonym zakresie w pozostałych szkołach wiejskich to również działania pod kątem szukania oszczędności w oświacie w gostyńskiej gminie. Jak zapewnia Aldona Grześkowiak, nauka w klasach łączonych będzie odbywać zgodnie z prawem oświatowym.
 

+ 5 głosów: 32 (16%) 27 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (24)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Super
6 miesięcy temu 24
Tarcza wprowadzona przez rząd pozwala na takie obniżki nawet na zabranie stażowego., jest to w zapisie ustawy i nic nie zrobicie z tym, to samo dotyczy się wypłaty lecia i socjalnej gotóweczki. Koronowirus nas pokonał a rząd w nocy ustawę przyklepał?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Moje zdanie
7 miesięcy temu ocena: 64%  23
Od roku całkowicie zmieniłem zdanie o nauczycielach. Wcześniej byłem naiwny. Nie znałem realiów. A są takie że Oni rozmawiają tylko o pieniądzach. Cały czas. Pieniądze i pieniądze. Zawsze za Mało. Zawsze niedocenieni. Zawsze niezadowoleni. Nie rozmawiają o dzieciach. Nie rozmawiają o metodach nauczania. Nie rozmawiają o wyposażeniu szkół. Cały czas tylko pieniądze i pieniądze. Nie piszcie że są różni. Od roku miałem kontakt z kilkudziesięcioma. Zawsze rozmowa o pieniądzach. Oczywiście żaden z nich nigdy nie zmieni pracy na która tak narzekają. Nigdy sam nie zdecyduje się na zmianę. Dlaczego? No właśnie. , dlaczego ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ !!!
7 miesięcy temu ocena: 75%  22
Nie tylko Gostyń kombinuje jak zaoszczędzić na nauczycielach. Inne np. Pogorzela też mają różne chore pomysły, a niektóre gminy wypłacają wszystko - dodatki, nadgodziny itp. Można. Jak się szanuje pracę tej grupy zawodowej. Są różni nauczyciele,fakt. Ale to nie wina nauczycieli, że zmieniły się im warunki pracy, że nie mogą w ten sam sposób wykonywać swojej pracy, która po prostu polega na kontakcie z uczniem, rodzicami itp. To praca z człowiekiem, nie maszyną. Nic nie zastąpi pracy twarzą w twarz.Taka specyfika pracy. Wirus wiele w mojej pracy zmienił, ale to nie znaczy, że pracuję mniej i jest mi łatwiej. Moja praca ma swoją wartość. Po to skończyłam studia wyższe, kilka podyplomówek, szkolę się na bieżąco -teraz online. i jest mi BARDZO przykro, że organ prowadzący nie docenia mojej pracy i uważa, że nic nie robię. Sam nie przyjmując ludzi w urzędzie - a to też ich specyfika pracy, mając wolne lub skrócony czas pracy. Tak było w Pogorzeli. Ciekawe, czy sobie też obcięli pensję....
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zzz
7 miesięcy temu ocena: 86%  21
Każde miasto będzie robić wszystko żeby nie zbankrutować. Dziwi cię to ? Brakuje ileś Milionów i nikt ich w Pogorzeli czy Gostyniu na drukarce nie wydrukuje. A rząd ma w nosie . Jak zbankrutują to żadna szkoła w ogóle nie będzie istnieć. Zresztą już są pierwsze gminy po bankructwach. Tak naprawdę próbują ratować tych nauczycieli. Ale studia pedagogiczne jak widać do logiki przykładały mniejszą rolę. Za to „ekonomia własnej kabzy„ była chyba najszerzej omawianym przedmiotem. Widać to po Komentarzach „pedagogów”.
~ rodzic
7 miesięcy temu ocena: 56%  20
Po komentarzach widać jaką są grupą społeczną nauczyciele, zazdroszczą jeden drugiemu. Chcecie szacunku, a sami siebie na wzajem nie szanujecie i nie bronicie tylko podkopujecie, bylem tylko ja miał prace, a co mnie inny nauczyciel obchodzą. Dlatego w tej grupie nigdy nie wywalczycie większych podwyżek i szacunku.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nauczyciel
7 miesięcy temu ocena: 100%  19
Zapraszam do przedszkola, tylko na kilka dni i zobaczyć na czym nasza praca polega zabim zwiększycie pensum do 25 godzin, a w szkole nikt nie widzi ze maja 18! A praca bez porównania żadna pani ze szkoły nie poszłaby do pracy w przedszkolu... a burmistrz niestety obcina wypłaty które i tak nie są wysokie...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ śmiało
7 miesięcy temu ocena: 56%  18
Wystartuj na burmistrza i pokaż co potrafisz panie belfrze. Tylko trzy godziny dziennie pracy plus wakacje odejdą w siną dal...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ veto
7 miesięcy temu ocena: 79%  17
Oświata jest przyszłością dzieci. Burmistrz niech zacznie oszczędności od siebie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 74
7 miesięcy temu ocena: 42%  16
Nadgodziny w uczeniu podczas kwarantanny ? Tez bym chciał!!jakas kpina chyba . Siedzą w domu i pracują pol godziny dziennie To rodzica trzeba dać dodatek do pesji urlopu .. co kolwiek by ich docenić a nie nauczycielom
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mar
7 miesięcy temu ocena: 89%  15
Państwo nas robi w ciula,najpierw daje,a później zabiera.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Z pokoju
7 miesięcy temu ocena: 36%  14
Gdzie są dzisiaj Ci wszyscy nauczyciele którzy „bronili” kilkuosobowych klas w Goli i Siemowie ? Którzy śmiali się jak w pokoju nauczycielskim tłumaczono, że utrzymywanie niepotrzebnych , pustych szkół może odbić się na wszystkich nauczycielach. Śmiali się wtedy , bronili pustych szkół, na debatę o oświacie nawet nie przyszli. Nie chciało im się.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ !!
7 miesięcy temu ocena: 42%  13
A moze nauczycielom trzeba dokladnie sprawdzic godziny w ktorych pracowali w rzeczewistosci ,a nie nadgodziny sobie liczyli
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Belfer
7 miesięcy temu ocena: 73%  12
Zapraszam od września do mnie do domu na wizytację i sprawdzenie ile czasu spędzam przy komputerze. Jest takie staropolskie powiedzenie: wszędzie dobrze gdzie nas nie ma.
~ NN
7 miesięcy temu ocena: 89%  11
Pani Naczelnik i drogi Burmistrzu proszę rozejrzeć się wokół siebie i poszukać oszczędności. Nauczyciele przez 3,5 miesiąca pracowali wykorzystując własny sprzęt, prąd, dane internetowe i sami za to płacili. Nie kiwnęliście palcem, nie zapytaliście i mieliście nauczycieli w głębokim poszanowaniu, a teraz ośmielacie się mówić, że zmniejszycie dodatek za wychowawstwo, motywacyjny i oczywiście zwiększycie godziny w oddziałach mieszanych. Żal mi Was, jesteście bardzo oderwani od rzeczywistości. Może Pani Naczelnik zejdzie na niziny i zobaczy jak pracuje się w grupach i klasach 25 osobowych w przedszkolu. Jakie tony nikomu niepotrzebnych sprawozdań, zestawień i arkuszy wypełniamy i gdzie w tym wszystkim są dzieci ? A i jeszcze jedno ten jeden procent możecie sobie też zabrać i przekazać bardziej potrzebującym. Czy sami siebie słyszycie 1% dodatku motywacyjnego?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ AAA
7 miesięcy temu ocena: 48%  10
NN my rodzice też płaciliśmy za prąd a ile dzieci miały zadawane i rodzice musieli dużo więcej przerabiać materiału więc proszę nie pisać że taka krzywda dla nauczycieli. Niektórzy rodzice mieli po 80% wypłaty bo musieli iść na zasiłek w ich obronie nikt nie stanie. Każdy nauczyciel wybiera ten zawód świadomie
~ Adam
7 miesięcy temu ocena: 80%  9
Chore Państwo.. Utrzymuje się szkoły dla kilkunastu uczniów, a oszczędza na nauczycielach, którzy uczą w klasach 25 osobowych...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ boy
7 miesięcy temu ocena: 92%  8
Won od moich pieniędzy. Zapracowałem na nie. Niech obcinają tym co siedzą u góry w radach nadzorczych spółek itp.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Rodzic.
7 miesięcy temu ocena: 87%  7
Czy za użytkowanie własnego sprzętu, internetu oraz prądu rodzice i nauczyciele dostaną rekompensatę? W końcu szkoła nie generuje tych kosztów. Może obniżka w podatku od nieruchomości dla rodziców i dodatkowo dodatek motywacyjny dla nauczycieli. Zanim burmistrz podejmie jakąkolwiek decyzje niech pomyśli. Bo może się zdążyć że 1 września spytam o komputer dla mojego dziecka. W końcu konstytucjia gwarantuje nam bezpłatną naukę dla dzieci.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ##
7 miesięcy temu ocena: 74%  6
Nauczyciel może pracować w szkole. Tam czeka na niego laptop. Nie będzie ponosił kosztów za energię i wlasny sprzęt.
~ nauczcielka
7 miesięcy temu ocena: 75%  5
W zeszłym roku rząd w porozumieniu zapisał 6% podwyżki od września 2020. Po obecnych oszczędnościach to tzw podwyżka stanie się obniżką. No ale przecież daliśmy Wam podwyżkę.. szkoda gadać. Za prąd zapłaciłam 643pln przez zdalne nauczanie (normalnie koło 340-380), internet skończył się po 2 tygodniach i trzeba było dokupywać pakiety danych, a do tego przytyłam 5,5kg siedząc w domu. Już wolę chodzić po spacerku do pracy, przynajmniej popatrzę na uśmiechnięte twarze a i dzieci (dwoje w wieku szkolnym) w końcu przestanie się bić o komputer i mąż będzie spokojniejszy. Zdrowia wszystkim życzę i niech już świat wróci do normalności. Spokojnego urlopu i radosnych wakacji.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mikołaj
7 miesięcy temu ocena: 100%  4
W budowlance potrzebują
~ Ma
7 miesięcy temu ocena: 100%  3
Moze niech obniża swoje wypłaty i premie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ja
7 miesięcy temu ocena: 91%  2
Żenujące . A może oszczędności poszukamy też w składowych pensji urzędników?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Czytelnik
7 miesięcy temu ocena: 100%  1
Super motywacja.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji