Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Będzie można głosować korespondencyjnie. Niewiele czasu pozostało na zgłoszenie

› Społeczeństwo miesiąc temu    10.06.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. Adobe Stock

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła nowy termin wyborców prezydenckich w środę, 3 czerwca, na specjalnie zwołanej konferencji w Sejmie. Zgodnie z komunikatem - PISALIŚMY O TYM TUTAJ - wybory prezydenckie 2020 odbędą się 28 czerwca.

Jak przewiduje podpisana niedawno przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa "O szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r." obywatele będą mogli głosować metodą mieszaną: w lokalach wyborczych lub korespondencyjnie (każdy wyborca ma do tego prawo).

PKW wydała informację o możliwości skorzystania z tego prawa, pozytywnie zaopiniowała też kalendarz wyborczy. 


Jeśli chodzi o zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego, to wyznaczono 3 terminy.

W przypadku głosowania w kraju zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy w tej gminie, w której wyborca ujęty jest w spisie wyborców, najpóźniej do 16 czerwca.

Wyborca podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego najpóźniej do 23 czerwca.
Natomiast wyborca, który rozpocznie podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po tym terminie (po 23 czerwca), może zgłosić ten zamiar najpóźniej do 26 czerwca.

W przypadku głosowania za granicą zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę właściwemu konsulowi najpóźniej do 15 czerwca.PKW przypomina, że zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego zarówno w kraju jak i za granicą dotyczy również ewentualnej II tury wyborów. Oznacza to, że w przypadku ewentualnego przeprowadzania ponownego głosowania pakiet wyborczy zostanie wysłany na adres wskazany w zgłoszeniu dokonanym przed pierwszym głosowaniem. Kadencja obecnie urzędującego Andrzeja Dudy upływa 6 sierpnia. Skoro wybory prezydenckie 2020 w Polsce odbędą się 28 czerwca, drugą turę będzie można przeprowadzić 12 lipca.

Jak można zgłosić? W przypadku głosowania korespondencyjnego w kraju zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej za pośrednictwem usługi udostępnionej na platformie e-PUAP.
Karta zgłoszenia (zgłoszenie) zamiaru głosowania korespondencyjnego - o ich dostępność powinny zadbać urzędy gmin - wyborca powinien podać między innymi datę urodzenia, swój nr ewidencyjny PESEL, a także wskazać adres, na który ma być wysłany pakiet wyborczy lub wskazanie, że zostanie on odebrany osobiście przez wyborcę w urzędzie gminy. Zgłoszenie powinno też zawierać wskazanie numeru telefonu lub adresu e-mail.

Wypełniony druk ze zgłoszeniem, zainteresowany może odesłać do urzędu, dostarczyć (lub wypełnićw urzędzie) osobiście lub może to zrobić inna osoba. Ważne, żeby widniał na nim podpis wyborcy, składającego chęć głosowania korespondencyjnego. Dla osoby zainteresowanej głosowaniem korespondencyjnym dany urząd przygotuje przesyłkę wyborczą.

Mieszkańcy gminy Gostyń są zainteresowani wyborami korespondencyjnymi.

- Odbieramy sporo telefonów z pytaniami o szczegóły. Do dzisiaj (10 czerwca - przyp. redakcji) wpłynęło do nas 10 takich wniosków - informuje Marta Ślęzak, naczelnik wydziału wpraw obywatelskich w gostyńskim magistracie.

Wyborcy z gm. Gostyń mogą pobrać wniosek ze strony Biuletynu Informacji Publicznej z zakładki „Wybory Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 28 czerwca 2020”. Sprawę można również załatwić osobiście w urzędzie (Wrocławska 256) lub za pomocą platformy ePUAP.

Mieszkańcy Borku Wlkp. mogą pobrać kartę zgłoszenia głosowania korespondencyjnego TUTAJ

+ 0 głosów: 0 (0%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

Cisza wyborcza. Możliwość komentowania została wstrzymana.