Bezpieczeństwo twoich bliskich jest bezcenne!

Opublikowano:
Autor:

Bezpieczeństwo twoich bliskich jest bezcenne! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Dom ma być przede wszystkim naszą oazą i miejscem, które będzie przytulne, bezpieczne i ciepłe. Aby zapewnić domowi ciepło – wykorzystujemy zimą różne systemy ogrzewania. Aby dom był wygodny – używamy piecyków gazowych do podgrzewania wody i kuchenek gazowych do przyrządzania posiłków dla całej rodziny. Z pewnością wiesz, że może się w nich czaić zło, gdy będą nieprawidłowo działać. Możesz się przed tym uchronić, i to za bardzo niewielkie pieniądze!
 


Skąd ulatnia się gaz?

Powszechne w domach jest stosowanie kuchenki gazowej, na której przyrządzamy posiłki. Doświadczeni kucharze doskonale wiedzą, że korzystając z tego urządzenia, należy być bardzo czujnym i nie pozostawiać na gazie niczego, gdy wychodzi się z domu lub idzie spać. Te elementarne zasady bezpiecznego korzystania z kuchni bywają jednak czasem lekceważone, i to zupełnie nieświadomie. Wystarczy na przykład mocniejszy podmuch wiatru z otwartego okna, by delikatnie tlący się płomień pod garnkiem z zupą zgasł. Może też zdarzyć się, że nie zauważymy kipiącej wody w garnku z ziemniakami i zaleje ona płomień, powodując ulatnianie się gazu. Czujnik czadu i gazu jest po to, aby wychwycić takie sytuacje i zapobiec rozprzestrzenianiu się gazu z kuchenek gazowych. Również na skutek spalania w piecach paliwa różnego rodzaju może zacząć ulatniać się czad. Jest to oczywiście nieprawidłowość wynikająca przede wszystkim z nieumiejętnego rozpalania w piecu, ale świadomy użytkownik doskonale wie, że nie można jej nigdy wykluczać.

Uświadom sobie zagrożenie i reaguj!

Oczywiście nie wolno nam poprzestawać na kupieniu czujnika. W każdym domu, w którym planujemy zamieszkać, musimy samodzielnie sprawdzić sprawność instalacji. Za pomocą płomienia zapalniczki wystarczy zweryfikować, czy w kanale wentylacyjnym jest cug. Dobrze jest również wezwać specjalistę, który sprawdzi stan techniczny piecyka gazowego lub instalacji grzewczej w domu, w którym planujemy zamieszkać, a których stanu technicznego nie znamy. Kolejnym etapem powinien być czujnik czadu i gazu zamontowany w kuchni lub łazience lub nawet w obu tych pomieszczeniach. Taki czujnik to koszt 50–150 złotych i jest to wydatek jednorazowy. To niewiele, jeśli weźmiemy pod uwagę to, że czad lub gaz jest realnym zagrożeniem, nawet przy prawidłowo działających instalacjach i sprawnej wentylacji. Dodatkowy alarm jest po to, aby zareagować nawet w pozornie błahej sytuacji zalania palnika kuchenki gazowej, którego w porę nie wyczujemy.

Czujnik czadu i gazu to bardzo tanie i bardzo skuteczne rozwiązanie, które pomoże szybko zareagować w sytuacji zagrożenia życia. Jego alarm jest niezwykle głośny, i taki właśnie ma być. Jego zadaniem jest wybudzenie nas ze snu lub nawet zaalarmowanie sąsiadów o zagrożeniu, w razie gdyby nie było nas w domu. Absolutnie nie powinno się więc wyciszać dźwięku alarmu takiego czujnika. Nawet jeśli w domu są małe dzieci i wszelkie wybudzające odgłosy są niemile widziane – a nawet szczególnie wtedy – taki czujnik powinien być ustawiony tak, aby wybudził każdego, nawet w najodleglejszym kącie domu!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE