Biblioteka uruchomiła własną telewizję. Co w niej zobaczymy?

Opublikowano:
Autor:

Biblioteka uruchomiła własną telewizję. Co w niej zobaczymy? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu swoją działalność kulturalną przeniosła do sieci. Instytucja wystartowała z telewizją internetową. Zaplanowano warsztaty dla dzieci, spotkania autorskie z pisarzami, dyskusje o nowościach wydawniczych. 

- Taką działalność wymusiła na nas pandemia. Chcemy wciąż prowadzić normalną działalność kulturalną, jaką zawsze prowadziły biblioteki: organizować warsztaty, spotkania autorskie z pisarzami. Ale ponieważ obecnie żyjemy w trudnych czasach, z obostrzeniami, to przepisy nam uniemożliwiają organizację spotkań autorskich twarzą w twarz z publicznością. Aby to przetrwało, musimy to wyprowadzić do telewizji internetowej - wyjaśnia Przemysław Pawlak, dyrektor gostyńskiej biblioteki publicznej.

Chce instytucję przygotować do funkcjonowania w modelu hybrydowym - czyli tak, żeby przy korzystnych warunkach mogła organizować normalne spotkania, a jeśli ich nie ma, to spotkania będzie przenosić do telewizji internetowej.

- Wszystko wskazuje na to, że trudna sytuacja nie skończy się za miesiąc czy dwa, ale raczej do późnej wiosny będziemy mieć problem z ograniczeniami pandemicznymi, z obostrzeniami. Nie wiemy też, co nas czeka późną jesienią 2021 roku - argumentuje dyrektor Pawlak.

Nie było potrzeby zmiany organizacji pracy w bibliotece. Na przygotowanie spotkań autorskich czy warsztatów „na żywo” z udziałem gości też zespół musiałby poświęcić ten sam czas.

- Załoga ma pewne doświadczenie w tym zakresie. Zdobyliśmy je przy okazji realizacji projektu „Wirtualna biblioteka”, drugim takim naszym wydarzeniem z wykorzystaniem portalu społecznościowego był festiwal retro-kryminału. Mieliśmy też kilka szkoleń i odbyliśmy mnóstwo rozmów z dyrektorami i pracownikami innych bibliotek, które stosują u siebie podobne rozwiązania. I uznaliśmy, że to jest jak najbardziej słuszny kierunek, gdyż staje się to zjawiskiem powszechnym. Jest rekomendowane przez ministerstwo i coraz częściej stosowane w różnych bibliotekach - mówi dyrektor gostyńskiej biblioteki miejskiej.

Telewizja internetowa została uruchomiona bez żadnych dodatkowych kosztów.

- Albo już mieliśmy tanio zakupione programy, albo korzystamy z programów darmowych - wyjaśnia Przemysław Pawlak.

Przeniesioną do sieci działalność internetową gostyńska biblioteka zamierza kontynuować, dopóki będzie istniała taka potrzeba. Telewizja internetowa będzie działała dwutorowo: udostępniając stałe programy, regularnie emitowane, nawet kiedy ustąpi pandemia oraz prezentując większe spotkania emitowane wtedy, kiedy biblioteka będzie musiała być zamknięta dla czytelników i odwiedzających.

- Do stałych programów bibliotecznych zaliczane będą dyskusje o pozycjach wydawniczych, kontrowersyjnych książkach historycznych, a także program poświęcony literaturze kryminalnej i dziecięcej - na przykład zapowiedzi nowości wydawniczych dla dzieci i młodzieży, a oprócz tego będą transmisje, relacje, bądź zapowiedzi organizowanych warsztatów i spotkań autorskich - wyjaśnia Przemysław Pawlak.

Na żywo planowano w bibliotece zorganizować pracownię rękodzieła origami i pracownię wywodzącego się z Japonii teatru ilustracji kamishibai. W trudnym, pandemicznym okresie okazało się to nierealne ze względu na obostrzenia, więc zajęcia odbędą się on-line. - Dzięki telewizji internetowej dzieci będą mogły się uczyć budowania historyjek kamishibai i wykonywania ciekawych rzeczy z papieru w formie instruktarzu internetowego - mówi Przemysław Pawlak.



Do końca roku zaplanowano jeszcze kilka spotkań w ramach festiwalu retro-kryminału, które będą emitowane w internecie. Na 9 grudnia przygotowano warsztaty pisarskie z Marcinem Wrońskim. Oprócz tego prawdopodobnie 17 grudnia odbędzie się spotkanie on-line z Piotrem Zychowiczem, który jest bardzo kontrowersyjnym, ale zarazem najbardziej rozpoznawalnym publicystą historycznym w Polsce.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu została otwarta dla czytelników od wtorku, 1 grudnia, w godzinach od 9.00 do 17.00, na co pozwala rozporządzenie Rady Ministrów. Nie ma swobodnego dostępu do półek, a obsługa czytelników odbywa się w holu biblioteki. Książki, filmy i audiobooki można zamawiać internetowo (https://www.gostyn-bpmig.sowwwa.pl/sowacgi.php?KatID=0) lub telefonicznie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE