Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online

Braki wody w kranach. Jest zbyt sucho, czy ZWiK ma inny problem?

› Społeczeństwo ponad rok temu    13.06.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 0 ocen 4 / 75%
A A A
Gostyń. Mieszkańcy Bogusławek skarżą się na niskie cisnienie wody i jej chwilowe braki w sieciGostyń. Mieszkańcy Bogusławek skarżą się na niskie cisnienie wody i jej chwilowe braki w sieci fot. fotomontaż M. Mostowy

Brakuje wody w Bogusławkach (gm. Gostyń). Mieszkańcy skarżą się, że niespodziewanie przestaje lecieć z kranu. A tymczasem wczoraj właściciele posesji ul. Rzecznej i Nad Kanią oraz osiedla Głogówko otrzymali pisma z ZWiK w Gostyniu z informacją o wprowadzeniu ograniczenia poboru wody.

Z niskim ciśnieniem wody w wodociągu, przebiegającym przez Bogusławki mieszkańcy zmagają się od lat, przeważnie w sezonie letnim. W ostatnich tygodniach zaczęły dokuczać im chwilowe braki wody. - Bywa często nawet tak, że woda nie leci w ogóle kilka razy dziennie po kilkadziesiąt sekund. Golisz się i czekasz na zakończenie, aż woda z kranu poleci - mówi jeden z mieszkańców.

- 10 minut napuszczam córce wodę - do brodzika!!! - podkreśla inna kobieta z Bogusławek. Są rozgoryczeni, bo, jak mówią „przecież płacimy rachunki jak inni - a ZWiK w Gostyniu nie robi z tym nic”.
 

Sprawa niskiego ciśnienia wody w wiosce, położonej blisko Gostynia jest znana prezesowi gostyńskiego ZWiK-u. Jerzy Pogorzelski zwraca uwagę, że miasto się rozbudowuje także w tej części, przy ul. Nad Kanią w Gostyniu powstają „szeregowce”, przy drodze prowadzącej do Bogusławek stawiane są prywatne domy.

- To wszystko dotyczy wioski. Ten rurociąg wodny, który zasila Bogusławki, biegnie wzdłuż ulicy Nad Kanią, zbudowany jest z rur o średnicy 100 mm i już nie wystarcza w doprowadzaniu wody. Został wybudowany kilkadziesiąt lat temu. Jesteśmy w trakcie przygotowywania dokumentacji technicznej. Uzgodnienia środowiskowe i inne procedury, związane z budową wodociągu powodują, że taki proces trwa co najmniej pół roku. Liczymy, że na początku 2020 roku dokumentacja wraz z wszelkimi decyzjami środowiskowymi będzie już u nas. Wtedy możemy przystąpić do budowy - wyjaśnia Jerzy Pogorzelski, prezes ZWiK w Gostyniu. Podkreśla, że w trzyletnim planie inwestycyjnym "wodociągów" też nastąpią zmiany, gdyż przebudowa sieci w podgostyńskiej wiosce otrzymałaby priorytet. Nowy wodociąg ma być złożony z rur o średnicy 225 mm, byłby wybudowany w II kwartale 2020 r.

Przy uzyskaniu właściwego ciśnienia wody w Bogusławkach tymczasowo ma pomóc apel, wystosowany przez ZWiK w Gostyniu do mieszkańców ulic prawobrzeżnej części miasta (Rzecznej, Nad Kania i os. Głogówko).

Wczoraj właściciele posesji otrzymali pismo z prośbą, aby w godzinach od 6.00 do 9.00 i od 18.00 do 22.00 nie podlewali ogródków, nie zraszali trawników, sadów, nie napełniali basenów, oczek wodnych itp. - To taki komunikat i apel do tych mieszkańców, którzy mają ten luksus bez problemów z wodą. Ale jeśli sobie pozwalają na obfite zużycie wody, mieszkańcy Bogusławek cierpią, bo wioska położona jest wyżej ulicy Nad Kanią - mówi prezes ZWiK w Gostyniu. Godziny ograniczenia zostały określone po rozmowie z sołtysem Bogusławek.

 

- Jeśli będzie solidarność mieszkańców Gostynia i dostosują się do naszej prośby, to społeczność Bogusławek nie będzie miała problemów, jeśli chodzi o niskie ciśnienie wody. Nic więcej nie jesteśmy w stanie w tym sezonie zrobić. Nie mamy problemów z ilością wyprodukowanej wody tylko ze zbyt małą przepustowością sieci - mówi prezes Pogorzelski.
 

Jak długo mieszkańcy Bogusławek będą zmagali się z „wodnym problemem”. Czytaj w następnym numerze „Życia”

+ 3 głosów: 4 (75%) 1 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (0)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarzbądź pierwszy!