Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - Ubojnia Gola

Budowa ronda i przebudowa kilku dróg. Wszystko za ponad 22 miliony

› Gospodarka miesiąc temu    11.08.2020
Agata Fajczyk
komentarzy 3 ocen 5 / 100%
A A A
Powiat gostyński. W ramach Funduszu Dróg Samorządowych samorząd powiatowy złożył wnioski o dofinansowanie 5 inwestycji drogowychPowiat gostyński. W ramach Funduszu Dróg Samorządowych samorząd powiatowy złożył wnioski o dofinansowanie 5 inwestycji drogowych fot. Starostwo Powiatowe w Gostyniu

Ponad 22 mln złotych to łączna wartość wniosków, jakie powiat gostyński złożył w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Pięć wniosków dotyczy przebudowy drogi Siedlec – Pępowo, ciągu w Rogowie, drogi w Pogorzeli w kierunku Wziąchowa, a także kolejnego odcinka drogi w Dzięczynie i budowy ronda w Poniecu. Jeśli projekty uzyskają dofinansowanie, to realizacja inwestycji będzie miała miejsce w przyszłym roku.

W tegorocznej edycji rządowego Funduszu Dróg Samorządowych wnioski można było składać do 10 sierpnia. Zgodnie z założeniami programu samorząd może aplikować o dofinansowanie na budowę, przebudowę lub rozbudowę dróg. Wartość dofinansowania dla projektów najwyżej ocenionych w przypadku samorządu powiatowego wynosiła do tej pory 50% kosztów inwestycji.

Powiat gostyński przygotował w tej edycji 5 wniosków. Pierwszy z nich dotyczy przebudowy drogi Siedlec – Pępowo. W ramach projektu zakłada się położenie nowej nawierzchni na odcinku ponad 4,2 km, droga zostanie poszerzona, powstaną też chodniki oraz ścieżka pieszo-rowerowa. Koszt zadania to ponad 7,2 mln złotych.

Druga inwestycja to przebudowa drogi powiatowej Krobia – Miejska Górka w miejscowości Rogowo. Koszt zadania to prawie 3 mln złotych. Długość remontowanego odcinka wyniesie 990 m. W ramach zadania pobudowane zostaną chodniki, odwodnienie, a droga zyska nową nawierzchnię. Ponadto planuje się przebudowę skrzyżowania z drogą prowadzącą do Chwałkowa.

Powiat gostyński złożył też wniosek na realizację kolejnego etapu inwestycji na trasie Wziąchów – Pogorzela. Tym razem dotyczy on odcinka o długości 1950 mb od ronda w Pogorzeli. W ramach zadania planuje się położenie nowej nawierzchni, chodników, a także odwodnienie. Wartość inwestycji wynosi prawie 3,2 mln złotych.

W gminie Poniec planowane są dwa zadania. Pierwsze dotyczy kolejnego etapu rozbudowy drogi powiatowej Krobia – Poniec w miejscowości Dzięczyna. W ramach złożonej aplikacji rozbudowana zostanie droga na długości 1332 m. Ponadto wykonane zostanie odwodnienie oraz ścieżka pieszo-rowerowa. Koszt to prawie 5,4 mln złotych.

Drugi wniosek dotyczy przebudowy skrzyżowania dróg 4803P (ul. Rydzyńska – Kusza) i 4906P (ul. Bojanowska) wraz z dojazdami. W tym miejscu powstanie rondo. W ramach zadania na długości 313 m położona będzie nowa nawierzchnia, pobudowany będzie nowy chodnik, odwodnienie oraz ścieżka pieszo-rowerowa. Koszt zadania to prawie 3,5 mln złotych.

Realizacja planów będzie możliwa po uzyskaniu dofinansowania. Na chwilę obecną trudno ocenić, które z wniosków otrzymają rządowe wsparcie.
 

- Powiat gostyński od lat skutecznie zabiega o środki w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. W tym roku zaplanowaliśmy zadania na łączną kwotę ponad 10 mln złotych. Znaczna część inwestycji jest już zakończona. Droga przez Talary, ul. Poznańska w Piaskach, drogi w Kromolicach czy Goli zmieniły się nie do poznania. Jesienią będziemy widzieć efekty inwestycji w Krajewicach. Liczymy, że również w przyszłym roku, dzięki współpracy z gminami będziemy mogli zrealizować kolejne zadania, co przełoży się na poprawę bezpieczeństwa oraz komfortu użytkowania nowych dróg i chodników - komentuje starosta gostyński Robert Marcinkowski.

+ 5 głosów: 5 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (4)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Kiki
miesiąc temu ocena: 0%  4
W Pępowie konieczne rondo przy stacji benzynowej Małecki
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ proszę o odp
miesiąc temu 3
A co z Sikorzynem. Brzeziem, obiecywanym Ziółkowem czy drogą przez Stary Gostyń do Stankowa? Wszystkie powiatowe, wszystkie w fatalnym stanie - NIC?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ do nic
miesiąc temu ocena: 88%  2
Na terenie gminy Gostyń powiat właśnie remontuje drogę w Goli, drogę do Czajkowa i drogę w Krajewicach. Inwestycji jest więc sporo. Trochę obiektywności następnym razem proszę.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nic?
miesiąc temu ocena: 20%  1
Żadnej drogi powiatowej na terenie największej i najliczniejszej gminy Gostyń ? Podziw i brawa dla reprezentującego mieszkańców gminy Gostyń, wybranego na radnego rady powiatu Roberta Marcinkowskiego. Prawie 30 tys mieszkańców pęka z dumy...
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji