Antyspam
ARTYKUŁY OGŁOSZENIA FIRMY
R E K L A M AA1 - Gazeta online
R E K L A M AB1 - MAT-BRUK

Burmistrz grzmiał na rodziców

› Społeczeństwo ponad rok temu    6.03.2019
Agata Fajczyk
komentarzy 42 ocen 1 / 100%
A A A
Borek Wlkp. Na zebraniu sołeckim w Zalesiu burmistrz Marek Rożek wyjaśnił rodzicom dlaczego powinni wysyłać dzieci do szkół w gminie BorekBorek Wlkp. Na zebraniu sołeckim w Zalesiu burmistrz Marek Rożek wyjaśnił rodzicom dlaczego powinni wysyłać dzieci do szkół w gminie Borek fot. A. Fajczyk

W Zalesiu (gm. Borek) w budynku szkoły podstawowej, od 1 września powstanie samodzielne przedszkole samorządowe. Burmistrz Marek Rożek postawił warunek rodzicom - aby po ukończeniu przedszkola, kierowali swoje pociechy do szkół w boreckiej gminie. Jeśli będzie inaczej, gotowy jest złożyć wniosek o zlikwidowanie przedszkola.

W szkole filialnej w Zalesiu kilka lat temu rada miejska pozostawiła przedszkole samorządowe, które jest oddziałem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borku. Przepisy oświatowe w 2017 r. zmieniły się. Może funkcjonować przedszkole jedno lub wielooddziałowe i w uzasadnionych przypadkach poszczególne oddziały (ale nie więcej niż 6). One mogą być zlokalizowane poza główną bazą, ale w lokalach położonych na terenie tej samej miejscowości. Organ prowadzący przedszkole musi zapewnić dyrektorowi sprawowanie bezpośredniego nadzoru nad tymi oddziałami. Oddział przedszkolny w Zalesiu - z główną bazą w szkole podstawowej w Borku - nie kwalifikuje się do tego, aby funkcjonować w roku szkolnym 2019/2020. Obecnie uczęszcza tam ponad 20 dzieci. Rodzice nie chcą, aby od 1 września przedszkole w wiosce zostało zlikwidowane. Sołtys Andrzej Kubiak, który jest jednocześnie radnym, przekonywał o tym burmistrza na zebraniu wiejskim, jakie odbyło się 20 lutego. Burmistrz Marek Rożek wyjaśnił obecnym na spotkaniu rodzicom, ekonomiczną stronę boreckiej oświaty.

Padły liczby. Okazało się, że samorząd z gminnego budżetu dokłada około 5 700 000 zł do utrzymania szkół i przedszkoli (a z podatku rolnego do budżetu wpływa ok. 1 600 000 zł). Marek Rożek przyznał, że kilka lat temu, kiedy w gminie utworzono Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borku, reorganizacja oświaty była dobrze zaplanowana. Przepisy pozwalały na to, aby w Zalesiu i Wycisłowie pozostawić filie, a w nich mogły funkcjonować oddziały zamiejscowe przedszkola.

- I tak to zorganizowaliśmy. Niestety, w 2017 r. przepisy się zmieniły i oddziały mogą pozostać, ale w ramach danej miejscowości. Siłą rzeczy do końca lutego musimy rozpocząć likwidację oddziałów zamiejscowych. W Zalesiu jest wystarczająca liczba dzieci, aby istniało oddzielne przedszkole - mówił burmistrz Rożek.

Wyjaśnił też rodzicom, że kuratorium pozwoliło na podjęcie jednej uchwały, w której jednocześnie likwiduje się oddziały zamiejscowe przedszkola i powołuje nowe przedszkole samorządowe.

- Nie musimy czekać do marca, można to ująć w jednej uchwale. To jest ostatnia decyzja kuratora, przed sesją - tłumaczył Marek Rożek. - Czy będzie przedszkole w Zalesiu nie wiem, bo o tym decyduje rada, a nie burmistrz - dodał. Borecki włodarz na spotkaniu wiejskim powiedział głośno i otwarcie, że nie jest zadowolony z postępowania rodziców z Zalesia - chodzi o to, gdzie posyłają dzieci do szkoły. Zaznaczył, że jeśli przedszkole w Zalesiu pozostanie, to tylko warunkowo. Wyjaśnił, jak wysoki jest koszt utrzymania przedszkoli w boreckiej gminie, gdzie dziecko przedszkolne „kosztuje” około 1000 złotych miesięcznie.

- Gmina nie ma obowiązku prowadzenia kilkuletniego przedszkola, a tylko takie na rok przed pójściem dziecka do szkoły. Z budżetu łożymy na przedszkola przeszło 3 mln zł rocznie. Te środki można by było zainwestować w inne sprawy. Chociażby w drogi, ktoś powie. Ale nie o to chodzi - mówił burmistrz.

240 tys. zł rocznie trzeba zainwestować w samo przedszkole w Zalesiu. - Przez 4 lata ponad 800 tys. zł na edukację przedszkolną w wiosce wydajemy. Przeliczcie sobie na podatek, który płacą do gminy mieszkańcy sołectwa. Gmina jest za tym, aby Zalesie się rozwijało - wyjaśniał włodarz.

Zastanawiał się tylko, czy rodzice z to rozumieją, skoro dzieci, które skończą przedszkole w Zalesiu, na dalszą edukację kierują do szkoły w sąsiedniej gminie - do Szelejewa.

- Mamy grubo zainwestowane pieniądze w nasze dzieci i one, po wyjściu z przedszkola w Zalesiu powinny trafić do szkoły w Borku lub do innej, ale w naszej gminie. A nie, że trafiają do Szelejewa. Bo na dziecko od I klasy szkoły podstawowej dostajemy subwencję - około 800 złotych. A tak, kto ją dostanie? Gmina Piaski - mówił Marek Rożek.

Zaznaczył, że to całe społeczeństwo gminy, a nie tylko mieszkańcy Zalesia, składa się na to, aby przedszkole w wiosce mogło nadal istnieć i być dobrze wyposażone.

- Proszę to przemyśleć. Albo mamy jakieś zasady, albo nie. Jaki sens ma wydawanie środków na przedszkole w Zalesiu, skoro kiedy przychodzi moment, że gmina może te pieniądze dostać, to rodzice odwracają się do innej placówki, bo tak im wygodnie? Skoro tak jest, to może od razu do przedszkola w Szelejewa dzieci zapisywać? Na coś trzeba się umówić - powiedział burmistrz.

Liczy na to, że pierwszy rok funkcjonowania samodzielnego przedszkola pokaże, na ile poważnie rodzice dzieci z Zalesia potraktowali jego apel. Rada Miejska w Borku na sesji, 21 lutego zatwierdziła projekt uchwały o przekształceniu przedszkola i od 1 września w Zalesiu będzie funkcjonowało przedszkole samorządowe, a nie oddział przedszkolny. - Ale jeśli w roku 2019/2020 okaże się, że dzieci z Zalesia do Borku nie przyszły, to pierwszy złożę wniosek o likwidację. Jestem to winien pozostałym mieszkańcom gminy. Rozumiem, że są wyjątkowe sytuacje, związane z pracą. Może trafić się 1 taki przypadek, który można wyjaśnić - powiedział burmistrz.

+ 1 głosów: 1 (100%) 0 -
dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Komentarze (42)

Serwisy internetowe jarocinska.pl, zpleszewa.pl, rawicz24.pl, gostynska.pl, krotoszynska.pl nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze nie są moderowane. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane zgodnie z postanowieniami Regulaminu.

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Wyborca
ponad rok temu ocena: 0%  42
Burmistrz Borku zapomniał, że z likwidował szkołe w Zalesiu, dla podretowania budżetu gminy kosztem młodzieży. Tu burmistrzu nalęży uderzyć się mocno w pierść.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Paweł
ponad rok temu ocena: 86%  41
Będzie walczył o KGW razem z tą radą co do Warszawy pojechała na strajk bo świnie tanie to trzeba te dziki wyszczelac w końcu !!!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bezdomny
ponad rok temu ocena: 11%  40
Pan lub pani o pseudonimie "SG" piszę że sołtys puszczał wnuków do Karolewa a następnie do szkoły podstawowej w Szelejewie, ale od kiedy to dziadek ma prawo do wysyłania wnuków do szkoły? Do tego prawo mają tylko i wyłącznie rodzice więc nie wiem co sołtys ma w tym wspólnego.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bor
ponad rok temu 39
Do Szelejewa???
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ XXI
ponad rok temu ocena: 26%  38
Te komentarze to nie zle debile piszą przepraszam za słowo najlepiej nic nie robić aby komentować bo jest to anonimowe ale wszystko jest do sprawdzenia
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Niezłe
ponad rok temu ocena: 75%  37
Słuszna racja! Niezłe piszemy razem d...u!
~ xxx
ponad rok temu ocena: 89%  36
Zalesie wioska to wioska gospodarzy i tych gorszych i tu nigdy zgody niebedzie
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Edek
ponad rok temu ocena: 88%  35
Niech zamkną przeczkole po co komu. Zrobić mieszkania i sprzedać z tanie pieniądze to sobie kupię i będę mieszkał w pięknym Zalesiu
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Putin
ponad rok temu ocena: 95%  34
Tak to gdzie są te pieniądze przecież świetlice trzeba utrzymać jak panie baluja kto zato płaci a zebrania są tak robione że nikt nic nie wie aby elita a jak już się ktoś dowie to jest po i mi tu głupot nie pisz obrońca się znalazł każdy widzi co się tu dzieje więcej by można wymieniać przykładów widzę że do tej elity należysz bo ich strasznie bronisz
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Idol
ponad rok temu ocena: 9%  33
Swój na swojego pisze ,to już źle jak wam nie pasuje w Zalesiu to się przeprowadź A nie sikasz jak kaczka pozdrawiam
~ Idol
ponad rok temu ocena: 0%  32
Swój na swojego pisze ,to już źle jak wam nie pasuje w Zalesiu to się przeprowadź A nie sikasz jak kaczka pozdrawiam
~ KGW
ponad rok temu ocena: 13%  31
Putin przyjdź na zebranie wiejskie jak będą rozdzielane pieniądze z funduszu sołeckiego , KGW nie dostaje żadnych pieniędzy. Jeśli nie znasz prawdy to się nie wypowiadaj.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Huu
ponad rok temu ocena: 100%  30
U nas w Zalesiu to dziwne rzeczy się dzieją i z tą szkołą i z wyborami i innymi rzeczaczmi. Jakieś bójki i porady na zdrady.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ RINGOWA
ponad rok temu ocena: 100%  29
MLECZAREK - CWANIAK 2 - 0
~ Kurczok
ponad rok temu ocena: 93%  28
Bo Zalesie to wioska sexu i biznesu
~ Byk
ponad rok temu ocena: 100%  27
Brawo wy hehehe
~ Byk
ponad rok temu ocena: 100%  26
~ Wacek
ponad rok temu ocena: 100%  25
Prawda prawda prawda
~ Edzia
ponad rok temu ocena: 100%  24
Najpierw przyjażń a potem jeden drugiemu do łóżka wskakuje a na koniec po mordach się leją
~ Zadziwiony
ponad rok temu ocena: 71%  23
Nie rozumiem dlaczego rodzice oddają dzieci do innej gminy?? Moje dziecko chodzi do szkoły w Borku Wielkopolskim i nie zauważam żeby się źle rozwijało wręcz przeciwnie. Jeśli chodzi o dojazdy to też nie ma z tym żadnego problemu. Czy szkoła w Szelejewie jest jakaś wyjątkowa? Mam wrażenie że to jest wymyśl rodziców że trzeba całe życie dziecko za rączkę prowadzić tak jak w tym przypadku bo jedyny racjonalny argument dla mnie jest taki że do Szelejewa z Zalesia jest troszkę bliżej.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Marcin
ponad rok temu ocena: 100%  22
a może trochę lżej w Szelejewie
~ Ani
ponad rok temu ocena: 80%  21
Po prostu spytaj tych rodziców... :)
~ Zadziwiony
ponad rok temu ocena: 75%  20
Nie rozumiem dlaczego rodzice oddają dzieci do innej gminy?? Moje dziecko chodzi do szkoły w Borku Wielkopolskim i nie zauważam żeby się źle rozwijało wręcz przeciwnie. Jeśli chodzi o dojazdy to też nie ma z tym żadnego problemu. Czy szkoła w Szelejewie jest jakaś wyjątkowa? Mam wrażenie że to jest wymyśl rodziców że trzeba całe życie dziecko za rączkę prowadzić tak jak w tym przypadku bo jedyny racjonalny argument dla mnie jest taki że do Szelejewa z Zalesia jest troszkę bliżej.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zalesie
ponad rok temu ocena: 50%  19
Byłam na spotkaniu w Zalesiu. Burmistrz rzeczowo tłumaczył, na nikogo nie grzmiał. Skąd taka złośliwość.
~ Jack
ponad rok temu ocena: 88%  18
I prawda jest niestety taka, że przedszkole wcześniej czy później zostanie zamknięte :(nie będzie niczego, młodzi ludzie zaczną się wyprowadzać, bo co ich tu będzie trzymać ? To dzieci są naszą przyszłością, przyszłością tej gminy, a zabieracie im wszystko!!!! to jest przykre niestety
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ po
ponad rok temu ocena: 67%  17
Miejcie dzieci a będzie przedszkole i szkoła. Młodzi wyjeżdżają bo na gospodarstwie zostaje jeden.
~ Folik
ponad rok temu ocena: 81%  16
Zamknąć wszystko, niech nie będzie niczego! Co to się wyprawia w tej waszej gminie! Toż to szok!
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Kolo
ponad rok temu ocena: 69%  15
Panie Burmistrzu wydaje pan pieniądze podatników na śmieszne audyty i teraz jeszcze grozi mieszkańcom Zalesia że zlikwiduje przedszkole chyba Pan lekko odpłynął to nie jest głęboka komuna tylko wolna polska w której każdy ma prawo wyboru. Ja jako mieszkaniec Szelejewa zapraszam serdecznie dzieci do naszego przedszkola i szkoły u nas przynajmniej wójt nie straszy że zamknie przedszkole bądź szkole
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ olo
ponad rok temu ocena: 47%  14
audyt wymusza ustawa.
~ 007
ponad rok temu ocena: 76%  13
Może audyt zrobić? I listy wysłać ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Już spokojna
ponad rok temu ocena: 72%  12
Polecam i przedszkole w Szelejwie i szkole. Jak również polecam zamieszkać na terenie gminy Piaski. Po prostu jest normalnie.
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ZYZ
ponad rok temu ocena: 71%  11
a może Ciebie ZAZ wymienić. Zazdrościsz stanowiska, masz kompleks niższości, trzeba było się uczyć
~ Zaz
ponad rok temu ocena: 66%  10
Po co do Szelejewa się wyprowadzać wystarczy burmistrza zmienić I wszystko wróci do normalności.
~ Qwerty
ponad rok temu ocena: 81%  9
W tej kwestii Panie burmistrzu przyznam rację jak trzeba dokładać to trzeba likwidować I rozmawiać ale jak coś przynosi dochody do gminy to trzeba szanować tych co na ten wynik pracują A nie ich deptać I niszczyć .Wie Pan co mamy na myśli ?ZAZ jest tego przykładem .Wydawanie pieniędzy na jakiś śmieszny audyt za pieniądze podatników żeby kogoś zniszczyć?Proszę się zastanowić nad tym co pan robi ?
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Mr
ponad rok temu ocena: 89%  8
Panie ... proszę się nie ośmieszać ttm komentarzem przed 8 rano.
~ Kargul
ponad rok temu ocena: 100%  7
No tak bo z kim do kina pojedzie jak KGW niebedzie hehe
~ Qwerty 1
ponad rok temu ocena: 40%  6
Jaki wielki żal ,, pewnej" ale wszystkim znanej grupy dawnej władzy. Miska przy której byliście coraz dalej.
~ SG
ponad rok temu ocena: 95%  5
Kogo wnuczkowie jeździli pierwsi do przedszkola do karolewa? Kto posłał wnuczków do Szelejewa? Kto gadał że dopóki on będzie to będzie szkoła! Nie mamy szkoły, ale mamy kolekną świniarnię. Brawo
odpowiedz oceń komentarz
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Byk
ponad rok temu ocena: 91%  4
Ale jest nadzieja ze wszystkiego nie zamkną w Zalesiu o KGW i Straż sołtys będzie walczył.
~ Putin
ponad rok temu ocena: 96%  3
Sołtys Strażacy i KGW Zalesie to jedna Wielka Wiejska Mafia bo to im są przyznawane pieniądze wiejskie na ich rozrywki
~ Renia
ponad rok temu ocena: 100%  2
Sołtysa .......
~ Luizjana
ponad rok temu ocena: 0%  1
no kogo?????????